Opieka fizjoterapeutki uroginekologicznej nad kobietami w ciąży

Opieka fizjoterapeutki uroginekologicznej nad kobietami w ciąży

neurokinezis

To jeden z piękniejszych dni, kiedy dowiadujesz się, że będziesz mamą. Zachwyca, a jednocześnie sprawia, że pojawia się wiele dolegliwości, trosk i pytań. Ważna jest opieka fizjoterapeutki uroginekologicznej.

 

Okres ciąży u każdej kobiety przebiega indywidualnie, niemniej jednak dzielimy ten czas na 3 trymestry i obserwujemy podobne objawy, dolegliwości u każdej mamy. I trymestr jest często momentem, gdzie mamy są zmęczone, dużo śpią, nie mają energii i ochoty na żadne aktywności fizyczne. Dodatkowo występują nudności, wymioty, złe samopoczucie.
II trymestr daje poczucie przypływu energii, zwiększonej aktywności ruchowej. Jest to okres dobrego samopoczucia, który warto wykorzystać na edukację
dotyczącą tego, jak dbać o siebie w ciąży, jak najlepiej wykorzystać czas podczas porodu i jak wrócić do formy po porodzie, jak zregenerować się w połogu.
III trymestr to czas spowolnienia, każdy wysiłek fizyczny wiąże się często z zadyszką. Pojemność płuc obniża się do 1/3. Mamy często rezygnują z aktywności.
Jeżeli mamy możliwość umówmy się w czasie ciąży na wizytę u fizjoterapeuty lub zapiszmy się do szkoły rodzenia, gdzie uzyskamy sporo informacji jak zadbać o siebie w ciąży. Co zastosować, a czego unikać, żeby ten czas był dla nas jak najłatwiejszy, bez żadnych dolegliwości.

neurokinezis

Prawidłowa postawa ciała

Bardzo ważna w okresie ciąży i po porodzie jest prawidłowa postawa ciała.
W czasie ciąży zmienia się środek ciężkości. Krzywizny kręgosłupa pogłębiają się. W odcinku szyjnym i lędźwiowym zwiększa się lordoza a w odcinku piersiowym kifoza, nierzadko wywołując dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów czy miednicy. Często u kobiet występuje przodopochylenie miednicy. Ciąża wpływa na ustawienie miednicy, a to z kolei prowadzi do nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy i może wpłynąć na obniżenie lub wypadanie narządów rodnych, na rozejście spojenia łonowego, rozstęp mięśnia prostego brzucha i kresy białej.
Nauka prawidłowej postawy ciała jest elementem kluczowym. Tak samo ważna jest nauka prawidłowych nawyków toaletowych, kaszlenia, kichania, wstawania i podnoszenia. W internecie znajdziemy sporo informacji na temat treningu mięśni dna miednicy. Spotkanie z fizjoterapeutą daje nam możliwość badania funkcjonalnego, prawidłowej nauki oddychania torem przeponowym, co przyda się w czasie ciąży, podczas treningu i relaksacji mięśni dna miednicy, jak i podczas porodu. Dowiemy się jaką rolę i funkcję mają mięśnie dna miednicy, jak je zlokalizować, jak w domu prawidłowo prowadzić trening i relaksację. Na wizycie nauczycie się pozycji porodowych, w jaki sposób zadziałać przeciwbólowo i relaksacyjnie podczas porodu. Jak sobie poradzić po porodzie naturalnym, cięciu cesarskim. Jak mobilizować bliznę po cięciu cesarskim, pęknięciu czy nacięciu krocza, jak wzmacniać mięsień poprzeczny. Jaką profilaktykę i ćwiczenia zastosować po 36. tygodniu ciąży, aby rozluźnić mięśnie dna miednicy i przygotować się do porodu, aby krocze nie pękło lub nie zostało nacięte. Jakie pozycje antygrawitacyjne zastosować na każdym etapie.

Wiele informacji mamy uzyskają na temat tego, jakich aktywności fizycznych unikać w czasie ciąży i po porodzie.
Jeżeli planujesz lub jesteś w ciąży, umów się na wizytę u fizjoterapeutki uroginekologicznej, wdrożymy profilaktykę lub fizjoterapię przed i w czasie ciąży.
Fizjoterapia po porodzie to proces indywidualny, plan jest dostosowany do każdej pacjentki.
Zdrowa i szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

MONIKA RZEPKA
MGR FIZJOTERAPII, CERTYFIKOWANA TERAPEUTKA UROGINEKOLOGICZNA /neurokinezis.pl/

Artykuł partnera

Czytaj również: Agnieszka Śliwa-Stawowy: Dla tego dziecka zrobię wszystko

Reklama