Od ponad 70 lat ratują ludzkie życie. Dołącz do Grupy Krynickiej GOPR!

Od ponad 70 lat ratują ludzkie życie. Dołącz do Grupy Krynickiej GOPR!

rekrutacja, Grupa Krynicka Gopr

Grupa Krynicka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poszukuje osób, które dołączą do ich zespołu. Najważniejsza jest chęć niesienia pomocy i gotowość do poświęcania czasu dla innych. Aby zaliczyć test i zostać jednym z ratowników, trzeba wykazać się umiejętnościami praktycznymi i wiedzą teoretyczną. Egzamin wstępny odbędzie się 4 marca, jednak niezbędne dokumenty trzeba złożyć do 27 lutego.

– Poszukujemy ludzi, którzy na co dzień chcą nieść pomoc razem z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Przystąpić do nas mogą osoby jeżdżące na nartach, przynajmniej w stopniu dobrym i znające bardzo dobrze topografię gór naszego regionu, czyli Beskidu Sądeckiego i Niskiego, jak i terenu gór Polski w stopniu mniej zaawansowanym – wyjaśnia w rozmowie z naszą redakcją Mateusz Wiater, ratownik krynickiego GOPR.

Aby zostać ratownikiem, trzeba mieć ukończone 18 lat, pobrać i wypełnić ankietę dla kandydata (do pobrania – linki do pobrania na dole tej strony), złożyć ankietę do 27 lutego , podanie i CV w  Centralnej Stacji Ratowniczej Grupy Krynickiej GOPR oraz odbyć rozmowę z naczelnikiem stacji centralnej.

Krokiem drugim jest posiadanie kompletnego ekwipunku turystycznego do poruszania się w górach w warunkach zimowych i posiadanie kompletnego sprzętu do jazdy na nartach.

Później kandydaci na ratowników przystąpią do egzaminu praktycznego, który składa się z dwóch etapów. Pierwszy, to test kondycyjny, czyli  wejście piesze na Jaworzynę Krynicką ze sprzętem narciarskim. Limit czasu i trasa wejścia podana będzie w dniu egzaminu. Drugi etap, to jazda na nartach, a konkretniej – sprawdzenie umiejętności jazdy w zakresie kursu kwalifikacyjnego SITN PZN.

Po przejściu tych dwóch etapów kandydaci przystąpią do egzaminu teoretycznego. Podczas niego wymagana będzie ogólna znajomość topografii polskich gór, oraz szczegółowa znajomość terenu działania Grupy Krynickiej GOPR. Aspirujący ratownicy muszą znać: rodzaje i przebieg szlaków w Beskidzie Sądeckim i Beskidzie Niskim, położenie schronisk PTTK i schronisk prywatnych, chat studenckich, drogi dojazdowe do schronisk oraz nazwy geograficzne.

Po zaliczeniu egzaminu praktycznego i teoretycznego kandydaci zaznajamiają się z działaniem GOPR, odwiedzają dyżurki, wdrażają się. Tak upływają pierwsze miesiące. Pomiędzy drugim, a piątym rokiem służby dla GOPR osoby te odbywają szkolenia i pełnią pierwsze dyżury pod okiem starszych kolegów. Dopiero po tym czasie zostają pełnoprawnymi ratownikami krynickiego GOPR.

– Poszukujemy ludzi, którzy dysponują przede wszystkim czasem. Kandydaci mają do odrobienia 240 godzin społecznych w ciągu roku. Ważna jest wytrzymałość, odwaga, komunikatywność w działaniu z ludźmi, sumienność w wykonywaniu zadań, pokora i zdyscyplinowanie – wyjaśnia ratownik GOPR Mateusz Wiater.

Wymagania stawiane kandydatom oraz wykaz niezbędnych dokumentów dostępny jest pod adresem:http://www.gopr-krynica.pl/pl/jak-zostac-ratownikiem.html
Więcej informacji u Szefa Wyszkolenia Grupy Krynickiej GOPR Adama Lelito: 693 340 324

Pliki do pobrania:

Ankieta kandydata do Grupy Krynickiej GOPR:

Czytaj także: Krynicka Grupa GOPR obchodziła jubileusz 70-lecia (zdjęcia)

ikona strony głównej dts24

 

Fot. Grupa Krynicka GOPR

Reklama