Nowy Sącz. Program pomocy psychologicznej dla sądeckiej młodzieży? (oddaj swój głos)

Nowy Sącz. Program pomocy psychologicznej dla sądeckiej młodzieży? (oddaj swój głos)

Tematyka kryzysu, a nawet zapaści psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce to głośna sprawa. Wszyscy o tym mówią i nikt nic nie robi z tym tematem. Psychiatria młodzieży stała się nawet maczugą w walce politycznej. Jest dużo bicia piany a mało efektów.

Czy w Nowym Sączu nie powinien zostać uruchomiony specjalny program pomocy młodzież w problemach psychicznych?

Odpowiedzieć się narzuca sama – powinien zostać uruchomiony taki dedykowany program. Nawet nie trzeba uruchamiać specjalnych środków budżetowych. One już są uruchomione w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tutaj jest kwota dla 25 osiedli w wysokości 3,6 mln zł. Skoro w ramach sądeckiego BO realizowane są projekty integracyjne za prawie ćwierć miliona złotych, są organizowane wycieczki, jest nauka sztuk walki, samoobrony, to dlaczego nie ma być uruchomiony program pomocy dla dzieci i młodzieży z całego miasta Nowego Sącza na kwotę roczną 250 tysięcy złotych. Za takie kwoty można już wiele zdziałać. Trzeba tylko taki projekt zgłosić w naborze aplikacji Budżetu Obywatelskiego, który ruszy w 2023 roku.

Zakres projektu to wczesne wykrywanie i leczenie zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 12-19 lat. Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży miałaby objąć: diagnostykę, leczenie i rehabilitację dzieci i młodzieży szkolnej – z zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza psychotycznymi, a także innymi zaburzeniami utrudniającymi funkcjonowanie. W ramach projektu są podejmowane będą działania konsultacyjno-edukacyjne dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi.

W Nowym Sączu istnieją specjalistyczne gabinety pomocy psychologicznej, psychiatrycznej. To one będą zaproszone do projektu. Jego zasady muszą być proste. Tak aby wystarczyła tylko legitymacja szkolna. Na terenie Nowego Sącza istnieją takie podmioty, które mogą prowadzić leczenie, zgodnie z prawem medycznym. Projekt mógłby obejmować nawet 100 osób rocznie w Nowym Sączu, za kwotę 240 tysięcy złotych. Jeżeli zaistnieje zwiększania liczby sesji terapeutycznych, jeżeli będzie to uzasadnione medycznie, to w takim przypadku będzie zmieniać się liczba beneficjentów projektów.

Trzeba zatem zadać otwarte pytanie: czy miasto powinno uruchomić taki program? Prosimy o oddanie głosu w tej sprawie. Służy do tego dedykowana aplikacja do konsultacji obywatelskich – ODDAJ GŁOS TUTAJ.

Autor: Grupa Młodzieżowa Sędziwoja

Czytaj także: Genialni Lokalni Globalni – finałowa 15 uhonorowana

Reklama