Genialni Lokalni Globalni – finałowa 15 uhonorowana

Genialni Lokalni Globalni – finałowa 15 uhonorowana

Dziś wieczór (16 kwietnia 2023 roku) podczas gali w budynku „Sokoła” w Starym Sączu ogłoszone zostały wyniki piątej edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej.

Celem Rankingu GLG jest wyróżnianie związanych z Sądecczyzną artystów oraz twórców wydarzeń artystycznych, które miały miejsce w minionym roku. Inicjatywę stworzyli: Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, redakcja „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Patronką Rankingu jest pochodząca z Sądecczyzny wybitna aktorka filmowa i teatralna Danuta Szaflarska. Przy ustalaniu listy rankingowej Kapituła bierze pod uwagę artystyczną unikalność dzieła i jego wkład w promowanie Sądecczyzny poprzez związek jej autora/autorki z naszym regionem.

W wyniku tajnego głosowania Kapituły laureatem tegorocznej V edycji Rankingu został aktor filmowy i teatralny Filip Pławiak.

– Ta nagroda jest szczególna, ponieważ wypływa z moich rodzinnych stron to dla mnie znak, że trzymacie za mnie kciuki i kibicujecie w tej mojej drodze. Postaram się was nie zawieść i dalej podejmować decyzje w zgodzie ze sobą, bo tak staram się robić – mówił laureat w przesłanym nagraniu. Osobiście nie mógł być obecny, ponieważ właśnie grał w Warszawie spektakl.

W jego imieniu specjalny klaps filmowy zaprojektowany przez córkę patronki Rankingu Marię Ekier odebrali wzruszeni rodzice.

– Gdyby nie oni po pierwsze w ogóle by mnie nie było, a po drugie nie byłbym w tym miejscu, w którym jestem teraz i nie byłbym tym, kim jestem teraz – przyznał Filip Pławiak.

Kolejne miejsca w V edycji Rankingu GLG zdobyli: Łukasz Połomski – historyk, nauczyciel, publicysta, popularyzator historii, Karolina Chapko – aktorka, Aleksandra Świgut – pianistka, Agnieszka Świgut – skrzypaczka, Urszula Honek – poetka i pisarka, Jerzy Zoń – reżyser, aktor teatralny, dyrektor i współzałożyciel Teatru KTO, Marta Kołodziej – artystka malarka, Kacper Malisz – skrzypek, kompozytor, Sylwia Rams – artystka malarka i Dariusz Popiela – sportowiec i społecznik.

Tajne głosowanie Kapituły nadzorowane było przez renomowaną warszawską kancelarię prawną Gessel. Laureaci otrzymali pamiątkowe Paszporty GLG.

Nagrodę Publiczności w efekcie głosowania na łamach portalu dts24 zdobyła artystka sztuk wizualnych Marta Kołodziej, nowosądeczanka mieszkająca w Szwajcarii.

– Tę ilość głosów zawdzięczam cioci, która jest zakonnicą w Białym Klasztorze i zmotywowała do głosowania całe zgromadzenie – śmiała się, odbierając nagrodę – obraz Marka Stawowczyka i voucher ufundowany przez Hotel Prezydent w Krynicy Zdroju.

Kolejne miejsca w głosowaniu publiczności zajęli: Sylwia Rams, Filip Pławiak, Karolina Chapko oraz Paweł Ferenc.

Galę uświetnił występ wybitnego saksofonisty Marcina Kaletki, laureata III edycji Rankingu GLG a uroczystość prowadziła Małgorzata Broda.

W dotychczasowych pięciu edycjach zgłoszono ponad 100 osób a w pięćdziesiątce są przedstawiciele niemal wszystkich dziedzin kultury, mieszkańcy wielu regionów Polski, ale też USA Niemiec, Słowacji, Szwajcarii czy Danii. Przypomnijmy, że laureatami poprzednich edycji byli: Joanna Kulig, Sylwia Olszyńska, Justyna Stasiek-Harabin oraz Zbigniew Preisner.

Przypomnijmy, że patronka Rankingu GLG Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 r. w Kosarzyskach, zm. 19 lutego 2017 w Warszawie. Wystąpiła w ponad stu rolach filmowych i ponad osiemdziesięciu teatralnych. Występowała w Teatrze Telewizji, słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, serialach telewizyjnych, a także podkładała głos do filmów zagranicznych. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką. Brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Krytycy i widzowie wysoko cenili jej osobowość i temperament. Była wielokrotnie odznaczana i nagradzana. Wiele lat życia spędziła w Piwnicznej i zawsze podkreślała swój sądecki rodowód.

Zdjęcia: Adrian Maraś

Reklama