Nowy Sącz: kto pochwali się największą palmą?

Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i Sądecki Park Etnograficzny organizują konkurs tradycyjnych palm wielkanocnych. Rozstrzygnięcie odbędzie się w Niedzielę Palmową (9 kwietnia). Najpiękniejsze palmy ozdobią skansen. 

– Palma musi być wykonana tylko z tradycyjnych, naturalnych materiałów takich jak leszczyna, gałązki wierzby z baziami, barwinek, leśny bluszcz, bukszpan, trawa trzciniasta, kwiaty z bibuły. Technika wykonania może być dowolna – mówi etnograf Bogusława Błażewicz.

Oceniany będzie sposób wykonania palmy,  wykorzystanie tradycyjnych materiałów, zdobnictwo, inwencja artystyczna i pomysłowość.

Najwyższe palmy mają z reguły około 10 metrów wysokości. W ich wykonanie trzeba włożyć mnóstwo pracy. Najwyższe palmy zgłaszane do konkursu sięgają nawet 30 metrów.

– Dla chrześcijan palma jest symbolem doskonałości, dobrobytu, chwały, radości i tryumfu. W tradycji ludowej miała magiczne znaczenie, o czym świadczy chociażby fakt połykania bazi z palmy, co miało zabezpieczać przed bólem gardła i zębów – mówi tarnowski dziennikarz i badacz obyczajów, dr Tadeusz Mędzelowski.

Prace konkursowe należy przynieść w Niedzielę Palmową do Sądeckiego Parku Etnograficznego (do godz. 8.45).  Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się po mszy świętej, w Kościele św. Piotra i Pawła (ok. godz. 10.30).

Wykonane przez uczestników konkursu palmy uatrakcyjnią ekspozycję Sądeckiego Parku Etnograficznego.

Fot. Muzeum Okręgowe /Piotr Droździk/, UG Stary Sącz. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.