Kolejne zmiany w obostrzeniach. Dotyczą m.in. godzin dla seniorów

Kolejne zmiany w obostrzeniach. Dotyczą m.in. godzin dla seniorów

Odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg, dotycząca epidemii koronawirusa w Polsce. Na początku przyszłego tygodnia wejdzie w życie kilka zmian obostrzeń.

Tak jak zapowiadano, od 1 lutego zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych (pisaliśmy o tym TUTAJ). Limit klientów to 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych, a w większych – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Co więcej, tego samego dnia otworzą się także muzea oraz galerie sztuki (w ścisłym reżimie sanitarnym), a godziny dla seniorów zostaną zniesione.

Mimo, że sytuacja dotycząca koronawirusa w Polsce zdaje się być ustabilizowana, to, jak zaznaczył Adam Niedzielski, należy uważać na dwie kwestie: sytuację międzynarodową oraz nowe mutacje wirusa.

Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne – oznajmił minister zdrowia.

Z tego powodu co najmniej do 14 lutego w Polsce będzie obowiązywał w dalszym ciągu tzw. etap odpowiedzialności. Obostrzenia, które zostają bez zmian:

  • w zgromadzeniach publicznych może wziąć udział do 5 osób, należy zakrywać usta i nos; odległość między kolejnymi zgromadzeniami to minimum 100 metrów, obowiązuje dystans 1,5 metra pomiędzy osobami;
  • jeśli chodzi o imprezy i spotkania organizowane w domach, może w nich uczestniczyć do 5 osób (nie licząc domowników);
  • restauracje nadal będą wydawać posiłki tylko na wynos oraz na dowóz;
  • hotele będą dostępne dla medyków, działać będą również hotele pracownicze;
  • stoki narciarskie pozostaną zamknięte;
  • infrastruktura sportowa będzie dostępna jedynie dla sportowców profesjonalnych;
  • kwarantanna graniczna – 10 dni po powrocie do Polski transportem zbiorowym.

Ponadto, nauczanie stacjonarne póki co odbywać się będzie wyłącznie w klasach 1-3 szkoły podstawowej.

Minister Marlena Maląg w swoim wystąpieniu poinformowała natomiast, że do tej pory na ratowanie miejsc pracy wydano łącznie ponad 176 miliardów złotych. Jak zaznaczyła, pozwoliło to uratować ponad 6 milionów miejsc pracy.

fot. ilustr. zrzut ekranu z transmisji na żywo


KORONAWIRUS RAPORT – 28 stycznia

Reklama