GRAJDÓŁ FESTIWAL 2024: Raźniej. Przybywajcie! [ZAPOWIEDŹ]

GRAJDÓŁ FESTIWAL 2024: Raźniej. Przybywajcie! [ZAPOWIEDŹ]

Czas płynie nieubłaganie szybko, za szybko, ale dobra wiadomość jest taka, że po raz kolejny mamy przyjemność – wspólnie z organizatorami festiwalu, fundacją KarpatArt – zaprosić absolutnie wszystkich na Grajdół Festiwal. 4. edycja odbędzie się w dniach 13-16 czerwca 2024 roku w Bacówce nad Wierchomlą w Beskidzie Sądeckim. Rezerwujcie czas już dziś i przybywajcie!

Nie nagłaśniamy sprawy z czystej kurtuazji, bo wypada. Kto był, ten wie jak było, kto nie był, ten być może przeczytał nasze relacje z dwóch ostatnich edycji. I choć teksty nawet w promilu nie oddają festiwalowego „dziania się”, z redakcyjnej strony powiedzieć możemy tyle, że Grajdół Festiwal konkretnie przeorał nasze wyobrażenia na temat samej imprezy i okazał się fantastycznym doświadczeniem na niemal każdym możliwym poziomie.

Grajdół Festiwal w skrócie to…

Zaangażowany społecznie kameralny festiwal w górach przy granicy polsko-słowackiej, którego nikt się nie spodziewa. Cztery dni, na czas których zamieniamy łąki przylegające do beskidzkiego schroniska w plenerową galerię sztuki, strefę relaksu i przestrzeń dialogu. W ciągu dnia siedząc wśród drzew z czołowymi polskimi naukowcami, dziennikarzami i aktywistami rozmawiamy o tym, co ważne, a wieczorami pod sceną zbudowaną z drewna bawimy się przy zróżnicowanej muzyce alternatywnej, w której pobrzmiewają folkowe echa. Tworzymy imprezę, która ma wyróżniać się głębokim kontaktem z przyrodą, atmosferą rodzinnego pikniku, bezpośrednim dostępem uczestników do artystów i gości oraz programową różnorodnością – o mocno folkowym sznycie.

Oficjalna nazwa tegorocznej, czwartej edycji to “Grajdół Festiwal 2024: Raźniej, a tematyką spotkań i dyskusji będzie bycie obok, współbycie – rozumiane różnorako. Rozmowy o sprawach międzynarodowych, ale i lokalnych.

W tym roku wystąpią między innymi:

Hańba, Bubliczki, SVAHY, Same Suki, WoWaKin, Asia Nawojska, Prababa, HrayBery/ГрайБери, Iva Sativa, Yagody oraz Hiob Dylan i Najgorsza Kapela Świata.

Oprócz tego na uczestników czekają spotkania literackie, warsztaty rękodzielnicze, lokalna kuchnia zamiast foodtrucków i zapierające dech w piersiach widoki roztaczające się z Bacówki nad Wierchomlą.

Grajdół Festiwal w punktach to:

  • Duch prawdziwego DIY – powstali dzięki przyjaźni, odrobinie brawury i wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy. Wszystkie elementy festiwalu robią sami, na miejscu i z wykorzystaniem lokalnych materiałów. Zamiast foodtrucków mają świetne schroniskowe jedzenie, przysmaki od koła gospodyń wiejskich, domowy cydr i lokalne piwo.
  • Kameralność i wspólnota – na Grajdole zaciera się granica pomiędzy uczestnikami, organizatorami i artystami, a wspólne doświadczenie (względnego) odcięcia od cywilizacji zachęca do dialogu i budowania więzi. Są i chcą pozostać festiwalem umożliwiającym niemalże intymne obcowanie ze sztuką w przestrzeni, w której można poczuć się naprawdę komfortowo.
  • Najwyżej położony festiwal w Polsce – w sercu Beskidu Sądeckiego, wysoko na szlaku, z widokiem na Dolinę Popradu i Tatrami w tle, kilka kilometrów od granicy polsko-słowackiej. Żeby dotrzeć na Grajdół trzeba spakować plecak i ruszyć na szlak.
  • Społeczne zaangażowanie – które wyraża się na każdym poziomie. Nie jest to wydarzenie nastawione na uzyskanie dochodów. Realizują misję i cele statutowe Fundacji KarpatArt, a każdą edycję poświęcają konkretnemu wyzwaniu/problemowi społecznemu – do dyskusji przy ognisku zapraszają aktywistów, dziennikarzy i naukowców. Podczas pierwszej edycji rozmawiali o migracjach na kanwie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Tematem drugiej edycji była post-pandemiczna odbudowa – naszych społeczności i poczucia bezpieczeństwa – w czasie drugiej edycji zbierali także pieniądze na działania na rzecz ukraińskich uchodźców w Polsce.

Historia wydarzenia

Pomysł na Grajdół narodził się gdy w pandemicznym 2020 roku uświadomiliśmy sobie jak bardzo brakuje nam dobrych spotkań z kulturą. Chcieliśmy zorganizować wydarzenie dla przyjaciół, na którym będziemy mogli cieszyć się byciem razem i wspólnym przeżywaniem muzyki na żywo. Ogniskowe folkowe grania przyciągały więcej zainteresowanych, z każdym następnym spotkaniem podesty dla instrumentalistów coraz bardziej przypominały festiwalową scenę, a na długie rozmowy w chatach przy szlaku zaczęliśmy zapraszać znajomych, którzy nie tylko potrafią opowiadać, ale przede wszystkim mają o czym. Tak na naszych spotkaniach zaczęli pojawiać się podróżnicy, naukowcy, aktywiści i dziennikarze. Góry, muzyka odwołująca się do korzeni, ludzie otwarci na spotkanie i pociąg do wspólnego działania stały się składnikami przepisu na dobry festiwal – postanowiliśmy z tych składników coś wspólnie ugotować i poczęstować tym innych. Wychodzimy z założenia, że dzielenie się jest wartością.

Poprzednie edycje:

  • 17-19 września 2021, Chata Magóry, Piwniczna-Zdrój [pisaliśmy TUTAJ]
  • 23-26 czerwca 2022, Chata Magóry, Piwniczna-Zdrój [pisaliśmy TUTAJ]
  • 15-18 czerwca 2023, Bacówka nad Wierchomlą, Wierchomla [pisaliśmy TUTAJ]

Lokalizacja

Pierwszą lokalizacją festiwalu była Chata Magóry, jednak rozrost festiwalu zmusił organizatorów do przeprowadzki na drugą stronę Doliny Popradu. Bacówka nad Wierchomlą to górskie schronisko turystyczne PTTK w Beskidzie Sądeckim, w paśmie Jaworzyny Krynickiej – na szlaku pomiędzy Runkiem i Pustą Wielką. Schronisko usytuowane jest na wysokości 887 m n.p.m., na rozległej polanie, której stoki opadają do doliny Wierchomli Małej otwierając przepiękne widoki na pasmo Radziejowej oraz wyjątkowo okazałą panoramę na Tatry.

O organizatorach

Organizatorem festiwalu jest fundacja Karpatart – grupa przyjaciół, których połączyły góry, folklor i chęć do działania. Zaczynali działać w undergroundzie organizując spotkania z kulturą w nietuzinkowych miejscach – w stodołach, na beskidzkich łąkach i przy górskich schroniskach. Dostrzegli wspólnototwórczy potencjał folkloru – i wszystkiego, co się do niego odwołuje. Zobaczyli, że z tym, co ich tak bardzo cieszy, mogą – a wręcz powinni – wychodzić do ludzi.

Karpatart to inkluzywny wehikuł, który używają do realizowania swoich twórczych i organizatorskich ambicji po godzinach, non profit. Na co dzień imają się najróżniejszych zajęć. W ich gronie są między innymi: pracowniczka humanitarna, koordynator projektów w innym NGOsie, wokalistka zespołu folkowego, student kulturoznawstwa, autostopowiczka oraz doktorant językoznawstwa.

Nasza misja:

Pielęgnujemy dziedzictwo kulturowe Karpat i wykorzystujemy jego potencjał do promowania gościnności, otwartości i demokratycznej wspólnotowości. Wspieramy rozwój kultury niezależnej, zrównoważonej i odpowiedzialnej turystyki oraz lokalnych inicjatyw obywatelskich.

Tak więc nie ma co się zastanawiać, tylko bookować bilety/karnety na 4. edycję Grajdół Festiwal (póki co jeszcze są) – cztery dni uczty dla zmysłów, umysłu i ciała. Wyjątkowa selekcja najciekawszej muzyki młodej sceny, spotkania z ludźmi ze świata literatury, publicystyki i nauki. To naturalne miejsce spotkań uczestników z prelegentami i artystami. Tutaj po raz kolejny zatrą się granice, a wspólne doświadczenia i działania zachęcą do wymiany poglądów.

Na koniec nie pozostaje nic innego, jak przekazać Wam garść informacji w temacie, czyli to-i-jeszcze-więcej, które znajdziecie na:

Fot. Grajdół Festiwal / FOTOKUTKOWSKA, źródło: grajdolfestiwal.pl

Reklama