Obywatele Mołdawii zatrzymani w Muszynce i w Nowym Targu

Obywatele Mołdawii zatrzymani w Muszynce i w Nowym Targu

Karpacki Oddział Straży Granicznej, obywatele Mołdawii

Siedmiu obywateli Mołdawii będzie musiało wrócić do swojego kraju. W miniony weekend funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali pięciu z nich w Muszynce w gminie Krynica-Zdrój, a dwóch w Nowym Targu. Cudzoziemcy przebywali w Polsce nielegalnie.

Pięciu Mołdawian wjechało do strefy Schengen w różnych terminach przez Węgry. Później udali się do Niemiec, a granicę z Polską każdy z nich przekroczył wbrew przepisom, bo byli już wtedy na obszarze Schengen nielegalnie. Najmłodszy mężczyzna miał 23 lata, a najstarszy 50. Zatrzymano ich w miejscowości Muszynka.

– W dniu przeprowadzenia kontroli przez tarnowskich funkcjonariuszy SG pierwszy z zatrzymanych przebywał nielegalnie 18 dni, drugi, 159 dni, trzeci 30 dni, czwarty 212 dni, a piąty 142 dni – informuje Justyna Drożdż z Zespołu Prasowego Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Natomiast strażnicy graniczni z placówki w Zakopanem zatrzymali dwóch Mołdawian podczas kontroli legalności pobytu w Nowym Targu. Jeden z mężczyzn twierdził, że nie posiada paszportu. Tymczasem okazało się, że ukrył dokument pod tapicerka w drzwiach samochodu, którym się poruszał. Dla obu 22-latków skończył się dopuszczalny czas pobytu w strefie Schengen, ale żaden z nich nie opuścił Polski.

Po dokonaniu sprawdzeń w dostępnych bazach SG oraz weryfikacji odbitki stempli z kontroli granicznej umieszczonych w paszportach okazało się, że pierwszy z obywateli Mołdawii przekroczył dopuszczalny termin legalnego pobytu o 10, a drugi o 11 dni i obaj przebywają na terytorium Schengen nielegalnie – relacjonuje Justyna Drożdż.

Komendanci Placówek Straży Granicznej w Zakopanem i w Tarnowie wydali wobec każdego z Mołdawian decyzję o obowiązku powrotu do kraju oraz zakaz ponownego wjazdu do Polski i strefy Schengen przez 6 miesięcy.

fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Czytaj też: Strażackie wspomnienia. Ktoś podpalił ośrodek wypoczynkowy

Reklama