Politechnika Krakowska i Koleje Małopolskie podpisały porozumienie o współpracy na rzecz zrównoważonego transportu w regionie

Politechnika Krakowska i Koleje Małopolskie podpisały porozumienie o współpracy na rzecz zrównoważonego transportu w regionie

Politechnika Krakowska i Koleje Małopolskie

Współpraca naukowo-techniczna na rzecz rozwoju innowacyjnych technologii w małopolskim transporcie kolejowym, wymiana eksperckiej wiedzy i doświadczeń oraz wsparcie przedsięwzięć edukacyjnych i szkoleniowych – to główne pola współpracy Politechniki Krakowskiej i spółki Koleje Małopolskie. Umowę o współdziałaniu, oficjalnie pieczętującą realizowane już wspólne przedsięwzięcia, podpisali 8 maja 2024 r. w Sali Senackiej PK  prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej i Tomasz Warchoł, prezes Zarządu Kolei Małopolskich.

– Kolej jest kluczowym elementem systemu transportowego. Stanowi swoisty kręgosłup, do którego należy dopasować pozostałe elementy – autobusowe linie dowozowe, parkingi Park&Ride oraz Bike&Ride, koordynując przy tym rozkłady jazdy i ułatwiając przesiadki  – mówi rektor PK prof. Andrzej Szarata, międzynarodowy ekspert w obszarze transportu. – Dlatego wspomaganie rozwoju kolei jest tak istotne dla rozwoju całego zrównoważonego systemu transportowego w województwie. Cieszymy się, że Politechnika Krakowska ze swoimi ekspertami i nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym, może w tym pomóc. Szczególnie ważne jest dla nas, że na współpracy z Kolejami Małopolskimi skorzystają nasi studenci.

Wsparcie kształcenia kadr inżynierskich dla branży kolejowej jest jednym z głównym celów współpracy Politechniki i Kolei Małopolskich. – Perspektywy przed transportem kolejowym w Małopolsce są obiecujące. Już od kilku lat zauważamy rosnącą popularność kolejowych przewozów pasażerskich – w 2023 r. obsłużyliśmy blisko 10 milionów pasażerów – mówi Tomasz Warchoł, prezes Koleje Małopolskie sp. z o.o. – W związku  z tym, że coraz więcej Małopolan i turystów wybiera pociąg jako środek transportu, nasza spółka stoi przed wyzwaniem zapewnienia wydajnego i spójnego transportu kolejowego. Taki proces odbywa się na wielu płaszczyznach. Z jednej strony prowadzimy intensywne działania w kierunku wzmocnienia taboru kolejowego oraz zapewnienia odpowiedniego i nowoczesnego zaplecza technicznego, z drugiej strony niezbędne jest wzmocnienie naszej kadry o kolejnych specjalistów. W obu tych działaniach współpraca z Politechniką otwiera przed nami nowe możliwości. 

W zakresie wsparcia procesu dydaktycznego partnerzy porozumienia zadeklarowali wzajemną pomoc, m.in. przy opiniowaniu przez specjalistów Kolei Małopolskich programów kształcenia na kierunkach, związanych z transportem kolejowym i systemami transportowymi, włączaniu do programów kształcenia tematyki transportu regionalnego. Koleje Małopolskie będą też proponować studentom Politechniki tematy prac dyplomowych opartych na rozwiązywaniu rzeczywistych wyzwań inżynierskich pojawiąjących się w działalności spółki, realizację studenckich praktyk i staży, udział w zajęciach, konferencjach, sympozjach i seminariach naukowo-technicznych. W obszarze naukowo-technicznym współpraca obejmować będzie m.in. wykonywanie badań, ekspertyz i opinii przez pracowników naukowych i pracownie techniczne uczelni, ułatwienia w dostępie do publikacji naukowych i opracowań  autorskich ekspertów PK, możliwość korzystania z oprogramowania, sprzętu i infrastruktury badawczej PK oraz wsparcie merytoryczne przy wspólnych projektach badawczo-rozwojowych oraz wdrażaniu ich wyników do praktyki.

Więcej o obszarach współpracy  naukowej i dydaktycznej oraz wyzwaniach dla małopolskiej kolei

Na Politechnice Krakowskiej otwarto laboratorium dydaktyczne VR do nowoczesnego kształcenia studentów

Baza laboratoryjna Politechniki Krakowskiej poszerzyła się o unikatową pracownię komputerową – laboratorium VR na Wydziale Inżynierii Lądowej. Uroczyste otwarcie z udziałem władz uczelni i wydziału,  a także prezesa Zarządu patronującej sali sądeckiej firmy Erbet Sp. z o.o., Tomasza Ćwikowskiego odbyło się dziś 9 maja br. Wyposażenie laboratorium, znajdującego się w Galerii GIL (ul. Warszawska 24) wprowadza na wyższy poziom możliwości dydaktyczne uczelni. Wszystko poprzez zastosowanie najnowszych technologii dotyczących modelowania informacji o budynku (BIM), przeglądów i rewizji projektów, koordynacji wielobranżowej, wyszukiwania błędów projektowych i ich rozwiązywania.

– W laboratorium VR WIL chcemy wykorzystywać innowacyjne techniki immersyjnego, a więc pozwalającego wręcz na zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości nauczania w edukacji inżynierów budownictwa cyfrowego – mówi dr inż. Jacek Magiera z Katedry Technologii Informatycznych w Inżynierii na WIL. Możliwości nowej pracowni wykraczają jednak poza kierunek budownictwo i specjalność „Budowle – informacja i modelowanie (BIM)”. Laboratorium i zgromadzony w nim sprzęt wraz z oprogramowaniem pozwoli wesprzeć kształcenie na innych specjalnościach, np. z obszaru informatyki, grafiki komputerowej czy tych związanych z tworzeniem gier komputerowych.

Sala zlokalizowana na I piętrze budynku GIL, została pomyślana jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla studentów, którzy kształcą się na działającej od blisko 10 lat specjalności związanej z BIM, oferowanej na kierunku budownictwo (II stopień). Na realizację przedsięwzięcia szacowanego na około 300 tys. zł, udało się pozyskać finansowanie (ok. 155 tys. zł) ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu „REG – region uczący się”.

Ambitne plany Politechniki wsparła też sądecka firma Erbet, działająca na polskim rynku od 1990 r. w charakterze generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych. Współpraca PK i WIL z Erbetem trwa od 1998 r. Firma przeznaczyła na nowe laboratorium Politechniki ponad 40 tys. zł, co pozwoliło wyposażyć salę w meble, nadać wnętrzu nowoczesny wygląd oraz sfinansować zakup sprzętu multimedialnego. Utworzenie pracowni wsparła również firma Omega Communication, partner firmy Autodesk Polska, dostarczającej studentom i pracownikom Politechniki oprogramowanie inżynierskie, w tym najnowsze systemy chmurowe.

Więcej o nowym laboratorium dydaktycznym Politechniki Krakowskiej oraz bogata galeria zdjęć

Festiwal Nauki i Sztuki wraca na Politechnikę Krakowską. Zapraszamy fanów nauki do  niezwykłego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej

Po pięciu latach przerwy wraca Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Politechnika Krakowska od samego początku istnienia Festiwalu jest zaangażowana w tę znakomitą inicjatywę, popularyzującą naukę. W tym roku uczelnia przygotowała dla gości wydarzenia wiele atrakcji. Dużą nowością jest miejsce, w którym odbywa się Festiwal Nauki i Sztuki. Zamiast na Rynek Główny, zapraszamy na Politechnikę Krakowską – a dokładnie na kampus PK w Czyżynach, gdzie w naszym supernowoczesnym Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej od czwartku (16 maja) do soboty (18 maja) codziennie od godz. 9 będziemy czekać z pokazami, warsztatami i eksperymentami.

Pokażemy jak działa nowe laboratorium Politechniki, wywołamy w nim wielki wiatr i deszcz, uruchomimy gigantyczne wentylatory. Zaprosimy też do położonej obok „Wielkiej Lodówki” Politechniki – unikatowego laboratorium, w który można sztucznie obniżać temperaturę do syberyjskiej (-50 st. C) albo podwyższać do tropikalnej (+70 st. C)  Zaprezentują się twórcy technologii kosmicznych i ekologicznych, wybuchowi chemicy i zagadkowi matematycy, będą quizy i konkursy z nagrodami, budowanie z klocków niezwykłych wież i turniej szachowy.

W tym roku, w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki na PK odbędzie się także Dzień Wynalazków, w czwartek 16 maja. Pokażemy najciekawsze wynalazki i pomysły o potencjale wdrożeniowym. Będzie można porozmawiać z twórcami rozwiązań, wypróbować jak ich innowacje działają i mogą ulepszyć świat.

Więcej o Festiwalu Nauki i Sztuki i szczegółowy program na każdy dzień

Zdjęcia Jan Zych

Przeczytaj również:

Politechnika Krakowska uruchamia nowe kierunki studiów

Oglądaj: Politechnika Krakowska na targach „Edukacja, kariera, przyszłość” w Nowym Sączu

 

Reklama