Futurystyczne schronisko w Beskidzie Wyspowym. Inwestor prosi o Twoją opinię o projekcie… [ZDJĘCIA]

Futurystyczne schronisko w Beskidzie Wyspowym. Inwestor prosi o Twoją opinię o projekcie… [ZDJĘCIA]

Ten budynek ma być ikoną architektury. Magnesem, który przyciągnie tutaj turystów –  zaznacza prezes Zarządu Fundacji IDEANOVA Wiesław Cholewa. Jurorzy wybrali już swojego faworyta spośród pięciu projektów. Teraz chcą wysłuchać ludzi, zanim ruszy budowa drogiego, nieszablonowego schroniska turystycznego w Beskidzie Wyspowym.

Projekt ,,Jeżowa Woda” rozpisany został na kilka etapów. Jednym z kluczowych jest zakończenie postępowania konkursowego. Komisja konkursowa już wytypowała zwycięski projekt. Czy mieszkańcy Sądecczyzny wybiorą ten sam?

Bardzo zależy nam na głosie lokalnej społeczności subregionu sądeckiego, ziemi limanowskiej ale również osób z Krakowa a może i z całej Polski. Zanim ogłosimy ostateczne wyniki konkursu, chcemy znać opinię mieszkańców tego regionu i turystów – podkreśla Wiesław Cholewa.

Prezes Fundacji zaznacza, że głos społeczności może być tym najważniejszym i przewiduje, że będzie on zbieżny z decyzją jury. Co jednak gdy decyzje będą inne?

Konkurs wygra projekt wygrany przez jury, ale to inwestor decyduje z kim podpisze umowę – dodaje.

Głosowanie społeczności na trwa od 14 do 24 września. Swój głos można oddać klikając TUTAJ. 

28 września w ośrodku wypoczynkowym Jeżowa Woda odbędzie się gala finałowa, podczas której ogłoszone zostaną wyniki.

To jeden z wielu etapów

Projekt ,,Jeżowa Woda” obejmuje trzy miejsca na linii góra Jeżowa Woda – miejscowość Przyszowa. Na górze ma powstać schronisko turystyczne wzbogacone o funkcje społeczno-kulturalno-edukacyjne. Oprócz tego znajdzie się tam Zagroda Limanowska, która będzie kolejnym etapem, na który zapewne zostanie ogłoszony konkurs. Zagroda ma odzwierciedlać tradycje hodowlane, pasterskie a także serowarskie tego regonu. Ostatnim elementem będzie budowa arboretum, które powstanie w miejscowości Przyszowa, na kilkuhektarowej działce. Będzie ono miało formę parku porośniętego przez gatunki drzew i krzewów z rejonów górskich z całego świata. Ten projekt z pewnością potrwa wiele lat, ale myślę, że będzie bardzo ważny dla regionu. Uważam, że może się projektem modelowym w skali Polski, a może nawet i szerzej – opowiada Wiesław Cholewa.

Jak dodaje – z jednej strony jesteśmy w regionie o bogatych tradycyjnych turystycznych, z drugiej – w krajobrazie Beskidu Wyspowego brakuje infrastruktury przyciągającej odwiedzających. Dlatego Fundacja IDENOVA chce, poprzez stworzenie schroniska, przyciągnąć turystów i ich tutaj zatrzymać.

Futurystyczny projekt

Samo schronisko ma być niewielkie, o powierzchni zabudowy około 250-350 metrów kwadratowych i ma mieć trzy kondygnacje naziemne. Natomiast możemy sobie wyobrazić, że jest to połączenie schroniska z wieżą widokową. Na najwyższej, czwartej kondygnacji nad ziemią, będzie sala widokowa. Na dole znajdować się będzie baza noclegowa w standardzie nowoczesnego schroniska, a na górze –  kondygnacja widokowa, która ma działać 24h na dobę. W ciągu dnia może być miejscem spotkań, z kolei wieczorem odbywać się tam będą pokazy m.in. filmowe czy planetarne. Noc przeznaczona będzie dla astronomów. Mamy podpisaną umowę o współpracy z Planetarium Śląskim – wyjaśnia prezes Cholewa.

Wiesław Cholewa liczy na fundusze pochodzące z konkursu dedykowanego schroniskom turystycznym, którego operatorem ma być Małopolska Organizacja Turystyczna.

Uważam, że spełniamy wszystkie wymogi i mamy nadzieję, że pozyskamy niezbędne fundusze. Gdyby udało się je zdobyć w drugiej połowie przyszłego roku, to przy szybkim tempie budowy może pod koniec 2025 najpóźniej w 2026 roku otworzymy schronisko – dodaje.

Na obecny moment trudno dokładnie oszacować koszty. Wiesław Cholewa szacuje, że będzie to kilka bądź kilkanaście milionów.

Wizualizacje zgłoszonych projektów znajdują się poniżej:

 

fot. Adrian Maraś/wizualizacje Fundacji IDEANOVA

Czytaj też:

Nowy Sącz. To będzie wyjątkowy pomnik – wypełniony ziemią, na której nasi przodkowie stawiali ostatnie w życiu kroki [ZAPOWIEDŹ]

Reklama