Nowy Sącz. To będzie wyjątkowy pomnik – wypełniony ziemią, na której nasi przodkowie stawiali ostatnie w życiu kroki [ZAPOWIEDŹ]

Nowy Sącz. To będzie wyjątkowy pomnik – wypełniony ziemią, na której nasi przodkowie stawiali ostatnie w życiu kroki [ZAPOWIEDŹ]

17 września, w krajobrazie Nowego Sącza pojawi się nowy pomnik. Tuż koło kościoła pw. św. Kazimierza znalazło się miejsce, które upamiętni Sądeczan poległych za wolność swojej ojczyzny. ,,Pomnik Za Wolność – Ofiarom Kaźni II Wojny Światowej”  będzie obiektem wyjątkowym…

Pomnik ten, którego odsłonięcie przypada na rocznicę wkroczenia sowieckiej armii do Polski, ma upamiętniać poległych za wolność Sądeczan, również tych, których życie gasło w miejscach kaźni: w Auschwitz, Mauthausen, Ravensbruck, Dachau, Starobielsku, Ostaszkowie, Tver, Smoleńsku oraz Katyniu. Pomysłodawcą stworzenia owego pomnika jest Artur Czernecki, wiceprzewodniczący sądeckiej rady miasta, a autorem projektu artysta prof. Czesław Dźwigaj.

Proces doprowadzenia do budowy ,,Pomnika Za Wolność” nie był jednak ani prosty ani szybki.

Od 10 lat próbowano zrealizować ten plan. Powstał nawet Komitet Budowy ,,Pomnika Za Wolność” ale wtedy to się nie udało. Dlatego, jako Małopolskie Centrum Kultury ,,Sokół” podjęliśmy się tego wyzwania.  Zdobyliśmy dotację na budowę pomnika – ani złotówka nie została wydatkowana z budżetu Małopolski, miasta czy SOKOŁA. Jest to projekt Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach ogólnopolskiego działania ,,Rzeźba w przestrzeni publicznej” . Dzięki niemu sfinansowano tą inicjatywę – zaznacza w rozmowie z redakcją dts24 Piotr Gąsienica, zastępca dyrektora MCK SOKÓŁ.

Całkowity koszt pomnika to pół miliona złotych.

Do zamieszczonych przy obelisku specjalnych tub, co roku wkładane będą woreczki wypełnione ziemią pochodzącą z poszczególnych miejsc kaźni, w których zginęli Sądeczanie.

Uroczyste odsłonięcie

Uroczystości związane z odsłonięciem ,,Pomnika Za Wolność” rozpoczną się 17 września mszą św. o godz. 12:15 w kościele pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu. Następnie przy budowli nastąpi uroczyste przecięcie wstęgi i odsłonięcie pomnika. Kolejna część odbędzie się już w budynku MCK SOKÓŁ gdzie wręczone zostaną medale okolicznościowe z wizerunkiem pomnika.

Jak poinformował nas mjr Łukasz Misiora uroczystości te odbędą się z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich (3 batalion strzelców podhalańskich), a o godz. 13:30 odbędzie się koncert patriotyczny wojskowej Orkiestry z Rzeszowa.

 

fot. Artur Czernecki

Czytaj też:

Do Wojnarowej sprowadzili się wojskowi

Reklama