E-recepta – co zmieniła w polskiej służbie zdrowia?

E-recepta – co zmieniła w polskiej służbie zdrowia?

E-recepta - co zmieniła w polskiej służbie zdrowia

Powszechni wykorzystywana cyfryzacja nie ominęła polskiej służby zdrowia. Nowe rozwiązania technologiczne pojawiły się tu przede wszystkim w celu usprawnienia pracy różnego rodzaju placówek medycznych. Jednym z takich unowocześnień jest e-recepta, wygodna i bezpieczna, kontrolowana przez dedykowany serwis internetowy, do którego pacjenci mają swobodny dostęp. Mowa tu o Internetowym Koncie Pacjenta, na którym znajdą nie tylko informacje dotyczące ostatniej wystawionej recepty, ale również całą historię chorób, wypisywanych przez lekarzy lekarstw oraz zwolnień.

Od 8 stycznia 2020 roku lekarze mogą wystawiać już wyłącznie receptę online, jej forma papierowa może się pojawić, jednak wyłącznie w nielicznych wyjątkach.

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o e-recepcie

E-recepta to nic innego jak elektroniczna forma papierowej recepty, znacznie bezpieczniejsza i wygodniejsza. Jest ona wystawiana w specjalnym programie połączonym z Internetowym Kontem Pacjenta. Cała procedura jest krótka i bardzo prosta, a realizacja recepty możliwa jest nawet bez konieczności jej wydruku – wystarczy okazać farmaceucie stosowny kod otrzymany w wiadomości SMS bądź mailowej.

E-recepta to jeden z punktów na drodze do realizacji celu, jakim jest usprawnienie funkcjonowania polskiej służby zdrowia tak, by było ono możliwie jak najbardziej zbliżone do wysokich europejskich standardów.

Recepta online działa w bardzo prosty i jednocześnie bezpieczny sposób. Wszystkie wystawione przez lekarza recepty umieszczone są w dedykowanym serwisie – gdy tylko tam się pojawią, w zależności od ustawień Internetowego Konta Pacjenta, adresat recepty otrzymuje

  • drogą SMS kod składający się z czterech cyfr, które wraz z numerem pesel musi podać farmaceucie – tylko wtedy będzie mógł bez przeszkód zrealizować receptę;
  • drogą mailową – w skrzynce odbiorczej pojawia się wiadomość z załącznikiem w formie pdf, w którym znajduje się kod QR, który należy podać farmaceucie.

Standardowy czas ważności e-recepty to 30 dni. Należy jednak pamiętać, że są od tej reguły, są pewne wyjątki. W przypadku recepty na antybiotyki kod ważny jest tylko przez 7 dni, natomiast przy lekach immunologicznych czas ważności jest przedłużony do 120 dni. Istnieją również e-recepty całoroczne. Z tych mogą korzystać tylko pacjenci chorzy przewlekle, na stałe przyjmujący określone leki.

W przypadkach, gdy na recepcie znajdują się leki będące na liście tych refundowanych, informacja o jej wystawieniu musi trafić również do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dlaczego recepta online to dobre i rewolucyjne rozwiązanie?

Recepta online to duży krok na drodze do poprawy jakości funkcjonowania polskiej służby zdrowia. Dzięki ich wprowadzeniu zniknął problem nieczytelnych recept. Farmaceuta już nie musi zastanawiać się nad tym, jaki lek został pacjentowi przypisany – wszystko ma wyraźnie napisane w systemie. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami, jeżeli farmaceuta nie mógłby odczytać tego, co jest napisane na papierowej recepcie, ma on prawo do jej odrzucenia, co dla pacjenta jest fatalne w skutkach, ponieważ nie ma on możliwości wykupienia potrzebnego leku. Przy receptach online problem ten został skutecznie rozwiązany.

Dodatkowo recepta online jest wygodna, łatwa w realizacji i całkowicie bezpieczna.

 

Artykuł partnera

Przeczytaj również: Sądecczyzna. Optymalne odżywianie młodych (oddaj swój głos)

Reklama