DK75 w 2032 roku?! 2 tysiące ludzi zapowiada protest. Drukują banery. Szukają miejsc, gdzie można je umieścić

DK75 w 2032 roku?! 2 tysiące ludzi zapowiada protest. Drukują banery. Szukają miejsc, gdzie można je umieścić

Listopad 2032 roku – taki termin oddania nowej drogi z Nowego Sącza do Brzeska podał Dyrektor Departamentu Dróg Publicznych Ministerstwa Infrastruktury Jarosław Waszkiewicz podczas kwietniowego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury.

„Odcinek od Brzeska do Nowego Sącza to odcinek bardzo kontrowersyjny, wywołujący bardzo dużo społecznych komentarzy i uwag” –  zaznaczył dyrektor. Gospodarze gmin przez które ma przebiegać wyczekiwana od dziesięcioleci szybka droga łącząca Sądecczyznę z autostradą A4 prostują: jest wariant przebiegu tej trasy, który jest bezkonfliktowy, na który zgodziły się wszystkie samorządy od Nowego Sącza po Gnojnik. To wariant zwany samorządowym (wariant „A” w dokumentacji GDDKiA) będący opcją alternatywną we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, który Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Samorządowa wersja sądeczanki  z dwoma tunelami (w tym jeden pod górą Just)  jest droższa o ok. 1,5 mld zł od najtańszego wariantu bez tuneli i krótsza o ok.20 proc. od wersji najtańszej.

To efekt porozumienia dziewięciu samorządów gminnych z 2019 roku, w którym zawarto propozycję akceptowanego korytarza drogowego dla nowej trasy od Brzeska do Nowego Sącza – zaznacza  burmistrz Czchowa. Przypomina, że nie ma natomiast zgody na wariant „C”  forsowany przez GDDKiA, który poprowadzono przez centra miejscowości. Jak zaznaczają samorządowcy – taki wybór oznaczałby, że za kilka lat trzeba będzie dla tych miejscowości budować obwodnice, co oznaczałoby kolejne, niepotrzebne koszty i procedury.

Przeciwko przewlekłości procedur związanych z przygotowaniami do inwestycji protestuje już dwa tysiące ludzi skupionych w mediach społecznościowych w grupie Żądamy Sądeczanki. 

Zapowiadają akcje protestacyjne na trasie i pod urzędami, w których te procedury trwają od 8 lat. Drukują banery, które niebawem zwrócą uwagę podróżnych przemierzających trasę z Krakowa w stronę Nowego Sącza i Krynicy oraz w przeciwnym kierunku.

Organizatorzy społecznego ruchu Żądamy Sądeczanki proszą o kontakt wszystkich, którzy mogą udostępnić swoje ogrodzenie, balkon lub inne miejsce, gdzie mógłby taki baner zawisnąć.

Jak ich znaleźć? Najprościej za pomocą poniższego kodu QR lub przez LINK.

 

O akcji informowaliśmy w tekście:

Wyjdą na drogę. Będą ją blokować. Czas cierpliwości minął. Ludzie żądają Sądeczanki

Czytaj też:

Nowy Sącz. Zamykają kolejną ulicę na Helenie [ZDJĘCIA]

Reklama