Przejście przez tory kolejowe może sporo kosztować [FOTO]

Przejście przez tory kolejowe może sporo kosztować [FOTO]

tory kolejowe

Ilość miejsc na Sądecczyźnie, w których trwa przebudowa infrastruktury kolejowej jest spora. W związku z tym mieszkańcy wyznaczają sobie nowe trasy pieszych wędrówek, a niektóre z nich prowadzą przez istniejące torowiska. To może sporo kosztować.

Bardzo duża jest dynamika sytuacji, w której jakieś przejście zostaje zamknięte, bo akurat remontowane są elementy linii kolejowej. Wówczas często przechodzień się rozgląda, aby sprawdzić dokąd sięgają blokady i próbuje je sobie spontanicznie ominąć. Wtedy niejednokrotnie przechodzi przez czynne torowisko, a to nie jest dozwolone poza wyznaczonymi miejscami. Tym samym wspomniana osoba naraża się na mandat, który może otrzymać od Służby Ochrony Kolei.

Ile kosztuje takie wykroczenie? Taryfikator wyznacza przedział od 50 do 500 złotych, a konkretną wysokość upomnienia określają okoliczności zdarzenia i samej interwencji. Co ważne, nawet jeśli nie ma w pobliżu torów znaków zakazu, to również nie wolno nam ich przekraczać, a także bezpodstawnie przebywać w ich pobliżu.

Co więcej, jeśli rodzic przeprowadza przez tory dziecko w niedozwolonym miejscu, to grozi mu nie tylko mandat, ale także skierowanie sprawy do sądu rodzinnego. Jako człowiek dorosły naraża wówczas osobę małoletnią na niebezpieczeństwo. Podobnie ma się kwestia przechodzenia przez przejazd kolejowy przy zamkniętych szlabanach. Wówczas grożą takie same konsekwencje.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, ilość takich sytuacji w ostatnim czasie jest bardzo duża. Niestety sporo jest również potrąceń na torach, z których większość kończy się tragicznie. Warto więc przechodzić przez torowiska w miejscach do tego wyznaczonych i przystosowanych.

Foto: Michał Śmierciak

Czytaj także: Kierowca utknął na przejeździe kolejowym [FOTO]

Reklama