Strażacy z całego województwa świętowali w Nowym Sączu [film, zdjęcia]

Strażacy z całego województwa świętowali w Nowym Sączu [film, zdjęcia]

150-lecie straży pożarnej w Nowym Sączu, Wojewódzki Dzień Strażaka

Są ogromną siłą naszego regionu i całego kraju. Gotowi, by nieść pomoc niemal w każdej sytuacji. Dzisiaj rynek w Nowym Sączu zapełnili funkcjonariusze PSP i druhowie OSP. Tu miały miejsce Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka, połączone ze 150-leciem nowosądeckiej Straży Pożarnej i 25-leciem oddziału powiatowego ZOSP RP.

Jak mówił dziś Małopolski Komendant Wojewódzki PSP Przemysław Przęczek, zarówno w Państwowej jak i w Ochotniczej Straży Pożarnej w ciągu minionych lat doszło do gruntownych zmian kadrowych i infrastrukturalnych. Określił je jako milowy skok w rozwoju, za sprawą którego europejscy partnerzy zazdroszczą polskim strażakom sprzętu oraz rozwiązań organizacyjnych.

– To wielka zasługa przemyślanych rozwiązań i ogromnego zaangażowania zarówno poprzedników, jak i obecnie kierujących Państwową Strażą Pożarną i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych, a także władz państwowych i samorządowych, które dobrze rozumieją potrzeby i obowiązki, z jakimi spotyka się strażacka służba. Szanowni państwo, to przede wszystkim dzięki wam powstały nowoczesne i funkcjonalne strażnice, a ich garaże wypełniły się pojazdami i sprzętem na najwyższym, światowym poziomie – zaznaczał komendant Przęczek.

Podkreślał, że straż pożarna to silny organizm, spojony wzajemnym zaufaniem, koleżeństwem. Przyznał też, że przed strażakami wiele zadań i wyzwań. Nowością będzie na przykład procedowana obecnie ustawa o obronie cywilnej i ochronie ludności. Ponadto w planach jest wymiana najbardziej wysłużonych pojazdów, zakończenie budowy komendy powiatowej PSP w Wadowicach i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Nowym Sączu, a także zakup nowoczesnego sprzętu, finansowany w dużej mierze ze środków europejskich.

Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Edward Siarka podkreślał, że sądeccy strażacy mieli wyjątkowy wkład w rozwój ruchu strażackiego. – Tutaj, na tej ziemi, powstała jedna z pierwszych ochotniczych straży pożarnych, a doszło do tego 150 lat temu. To dzięki wkładowi pracy wielu pokoleń strażaków, naszych dziadów i ojców, ten ruch jest obecnie jednym z największych ruchów strażackich w kraju, jak również w Małopolsce. Jest największym ruchem wolontariackim – przyznał.

W Małopolsce działa 1356 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W nich zrzeszonych jest ponad 70 tysięcy strażaków, którzy są nieustannie gotowi, by spieszyć z pomocą.

Uroczystość

Dzisiejsze obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 uroczystą mszą świętą w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Następnie strażacy, a także goście, wśród których można było dostrzec między innymi parlamentarzystów i przedstawicieli lokalnych samorządów, zgromadzili się na rynku. Nie zabrakło przemówień i podziękowań. Wręczono też liczne odznaczenia strażakom z całego województwa.

W programie wydarzenia znalazła się też parada strażacka. Poczty sztandarowe, strażacy, ratownicy z psami, orkiestra, strażackie pojazdy od tych najstarszych, jak choćby zaprzęg konny, po całkiem nowe – bez wątpienia było na co popatrzeć.

Strażacki jubileusz w DTS

Przypomnijmy, że z okazji tegorocznej rocznicy 150 lat zawodowego pożarnictwa na Sądecczyźnie zorganizowaliśmy plebiscyt pod hasłem „150 lat na straży” pod patronatem i we współpracy z Komendą Miejską PSP w Nowym Sączu oraz Oddziałem Powiatowym ZOSPRP. Na temat jego zwycięzców i nie tylko można przeczytać w wydanym specjalnie z racji strażackiego jubileuszu numerze DTS. Wersja online gazety dostępna TUTAJ.

Od kilku tygodni możecie się też zagłębiać na portalu dts24.pl w strażackie wspomnienia z naszego regionu. Komendant Miejski PSP w Nowym Sączu st. bryg. Paweł Motyka przegląda archiwum, dzieląc się ciekawostkami ze strażackich raportów oraz zdjęciami z działań ratowniczo-gaśniczych sprzed lat. Wszystkie opublikowane do tej pory artykuły z cyklu „strażackie wspomnienia” znajdziesz TUTAJ.

film, fot. Adrian Maraś

Reklama