Danuta Szaflarska uhonorowana. Poczta Polska wydała kartę pocztową [ZDJĘCIA]

Danuta Szaflarska uhonorowana. Poczta Polska wydała kartę pocztową [ZDJĘCIA]

Polska Poczta wydała kartę pocztową, która upamiętnia Danutę Szaflarską – wybitną polską aktorkę. Zagrała w ponad czterdziestu rolach filmowych i osiemdziesięciu teatralnych.

Oficjalna promocja karty na Sądecczyźnie miała miejsce w Miasteczku Galicyjskim. Jej projektantką jest Joanna Fleszar-Haspert. Karta przedstawia wizerunek aktorki z filmu „Skarb”, w którym urodzona w Kosarzyskach Danuta Szaflarska zagrała główną rolę. Na 6 lutego przypadła rocznica śmierci artystki.

Po ukończeniu studiów w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie, zadebiutowała na deskach wileńskiego Teatru na Pohulance. W okresie wojny zaangażowała się w działalność teatru konspiracyjnego. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką, dostarczała listy oraz meldunki do Komendy Głównej Armii Krajowej. Jej kariera filmowa rozpoczęła się w 1946 roku rolą Haliny Tokarskiej w pierwszym polskim powojennym pełnometrażowym filmie „Zakazane Piosenki” Leonarda Buczkowskiego. Wystąpiła m.in. w komedii „Skarb”, w „Diabłach, diabłach” oraz w „Nic”, za co zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. Szczególnie doceniono ją za rolę w obrazie „Pora umierać”, który zdobył liczne wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach, potwierdzając status artystki jako jednej z najbardziej utalentowanych aktorek polskiego kina.

Danuta Szaflarska odnosiła sukcesy zarówno na scenie, zawodowo związana była m.in. z Teatrem Współczesnym, Teatrem Narodowym i Teatrem Dramatycznym w Warszawie, jak i na ekranie, występując w telewizyjnych serialach, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Ostatni raz wystąpiła publicznie w wieku 102 lat. W uznaniu jej wybitnych zasług dla kultury, uhonorowano ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała również Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. „Danuta Szaflarska pozostawiła niezatarte ślady w polskiej kulturze, będąc jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata filmowego i teatralnego” – podkreślono w przesłanym komunikacie Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj także: Sądecki reżyser Michał Węgrzyn o swoim filmie „Jak ukradłem 100 milionów” [WYWIAD]

 

Fot. Adrian Maraś

Reklama