,,Protest Wolnych Polaków” w Nowym Sączu. ,,Ruda wrona orła nie pokona”

,,Protest Wolnych Polaków” w Nowym Sączu. ,,Ruda wrona orła nie pokona”

,,Dawniej Moskwa, dzisiaj Berlin i Bruksela suwerenność nam zabiera” – z takim banerem przybyli dzisiaj mieszkańcy powiatów nowosądeckiego, gorlickiego, limanowskiego pod ratusz w Nowym Sączu. Na ,,Proteście Wolnych Polaków” pojawili się także parlamentarzyści sądeccy, a także członkowie Solidarności, czy Klubu Gazety Polskiej.

Pierwsze ,,Protesty Wolnych Polaków” odbywały się przed Sejmem i TVP początkiem stycznia. Teraz manifestacje organizowane są w całej Polsce. Dzisiaj, równo o godzinie 16:00 rozpoczął się protest pod nowosądeckim magistratem.

Organizatorami manifestacji byli: Klub Gazety Polskiej, Klub Inteligencji Katolickiej, członkowie ,,Solidarności”, więźniowie polityczni stanu wojennego oraz posłowie i posłanki PiS.

– Dość zakłamania i antypisowskiego hejtu, dość upokarzania społeczeństwa przez ,,koalicję zemsty 13 grudnia. Niepokojące zapowiedzi i zastraszanie niezależnych instytucji, zapowiedzi przejęcia siłowego Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, Narodowego Banku Polskiego oraz ograniczenia prawa kościoła katolickiego, wprowadzenie do szkół ideologii lewackich czy likwidacja CBA muszą budzić nasz niepokój i sprzeciw. Koalicja zemsty 13 grudnia i Tusk niszczą ustrój państwa demokratycznego. (…). Idą po naszą wolność, nie ma na to naszej zgody. Ostatnio przeszkadzają im nawet symbole Polski Walczącej. Nie ma i nie będzie na to naszej zgody  mówił podczas protestu Andrzej Szkaradek, lider sądeckiej Solidarności.

Podczas manifestacji przedstawiciel Solidarności przytoczył również słowa świętego Jana Pawła II, który mówił do młodych: ,,w was nadzieja, ponieważ wy należycie do przyszłości, ale zarazem przyszłość do was należy. Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali…”

Pomiędzy przemówieniami skandowano hasła ,,tu jest Polska”, ,,hańba”, ,,nie ma na to naszej zgody”, ,,raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, ,,ruda wrona orła nie pokona”, ,,złodzieje”. Wcześniej odśpiewano hymn narodowy.

 

Czytaj także: Miasto przejęte. Wczorajszy, imprezowy armagedon w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Fot. Adrian Maraś