Czy Esperal jest bezpieczny? Wszystko na temat bezpieczeństwa wszywki alkoholowej

Czy Esperal jest bezpieczny? Wszystko na temat bezpieczeństwa wszywki alkoholowej

Esperal

Esperal jest środkiem farmakologicznym powszechnie stosowanym w celu aktywnego wsparcia procesu leczenia choroby alkoholowej. Niektórzy uzależnieni pokładają w nim nadzieję na przerwanie ciągu alkoholowego i pokonanie nałogu. Pacjenci zadają sobie jednak pytanie nie tylko o to, jak działa Esperal, ale również, czy jego stosowanie jest bezpieczne lub czy wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Substancja czynna leku (disulfiram) jest legalna i obojętna dla organizmu nałogowca, który podczas stosowania terapii awersyjnej przestrzega zaleceń lekarskich. Głównym z nich jest konieczność utrzymania wstrzemięźliwości od spożywania alkoholu w jakiejkolwiek dawce i postaci. Działanie wszywki alkoholowej opiera się bowiem na mechanizmie psychicznej awersji i obawy pacjenta przed połączeniem leku z etanolem. Ma on świadomość, że reakcja disulfiramu z substancją odurzającą może przynieść nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje.

Farmakologiczne wspieranie procesu leczenia choroby alkoholowej uznawane jest obecnie za skuteczną i bezpieczną metodę, umożliwiającą wywołanie sztucznej motywacji zewnętrznej do utrzymania abstynencji. To krok szczególnie ważny na początku drogi do trzeźwości. Dla wielu chorych najtrudniejszym etapem leczenia alkoholizmu jest odstawienie substancji odurzającej. Przerwanie ciągu alkoholowego jest warunkiem koniecznym dla możliwości poddania się terapii, podczas której wykorzystuje się Esperal. Przed zabiegiem pacjent powinien pozostawać w trzeźwości przynajmniej przez 24 godziny. Rezygnacja z alkoholu może również przebiegać pod okiem specjalistów i z ich wsparciem podczas profesjonalnej detoksykacji (odtrucia alkoholowego). Późniejsze zastosowanie Esperalu sprzyja utrzymaniu długotrwałej abstynencji, a połączenie terapii awersyjnej z psychoterapią stanowi najskuteczniejszą metodę leczenia alkoholizmu, zapobiegając jego nawrotom.

Esperal Kraków

Lek Esperal – disulfiram – wszywka alkoholowa

Esperal dostępny jest w polskich aptekach pod nazwą Disulfiram WZF. Produkują go Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne. Zaopatrują w tę substancję apteki, w których pacjent może nabyć lek wyłącznie po okazaniu aktualnej recepty. W związku z tym stosowanie wszywki alkoholowej zawsze należy poprzedzić konsultacją lekarską. Esperal ma formę jałowych tabletek, które wszywa się podskórnie do ciała pacjenta podczas szybkiego i mało inwazyjnego zabiegu. Garstka pacjentów stosuje disulfiram w formie doustnej (Anticol), który należy przyjmować systematycznie i regularnie. Dla większości uzależnionych doustna droga podania leku jest nie tylko niewygodna, ale również niebezpieczna. Pominięcie dawki może bowiem skutkować zmniejszeniem skuteczności terapii awersyjnej i nawrotem choroby alkoholowej. Raz wszyta wszywka alkoholowa systematycznie uwalnia się do organizmu człowieka. Działa nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy.

Wsparcie leczenia uzależnienia od alkoholu – jak działa wszywka alkoholowa?

Substancja czynna wszywki alkoholowej (disulfiram) jest organicznym związkiem chemicznym, który należy do grona inhibitorów. Oznacza to, że jego obecność w organizmie człowieka upośledza lub całkowicie blokuje przebieg wybranych reakcji chemicznych i metabolicznych zachodzących w ludzkim ustroju. Esperal wpływa nieprawidłowo na proces trawienia alkoholu etylowego w wątrobie człowieka. W związku z tym spożywanie jakichkolwiek dawek substancji odurzającej podczas stosowania terapii awersyjnej jest surowo zabronione. Działanie leku odczuwalne jest wyłącznie dla tych pacjentów, którzy nie stosują się do zaleceń lekarza i podejmują ryzykowne próby przepicia wszywki alkoholowej. Esperal blokuje bowiem wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej, jednego z najistotniejszych enzymów dla metabolizmu alkoholu. Przy jego udziale etanol przekształcany jest w nieszkodliwą formę kwasu octowego. Bez niego w organizmie człowieka kumulują się półprodukty procesu trawiennego, w tym najbardziej toksyczny – aldehyd octowy.

Czy Esperal jest bezpieczny?

W wyniku blokady metabolicznej i kumulacji toksyn w krwiobiegu dochodzi do wystąpienia u pacjenta objawów tzw. reakcji disulfiramowej. Istotne jest jednak, że dla trzeźwych pacjentów Esperal pozostaje substancją całkowicie obojętną. Jest bezpieczny, a jego obecność w organizmie jest nieodczuwalna. Osoba uzależniona powstrzymuje się zatem od spożywania alkoholu etylowego po zabiegu zaszycia z obawy o własne samopoczucie i stan zdrowia. Odczuwa strach przed możliwymi reakcjami niepożądanymi organizmu na połączenie Esperalu i alkoholu. Dbając o własne bezpieczeństwo, sztucznie motywuje się zatem do walki z nałogiem i utrzymania stanu trzeźwości.

Picie alkoholu podczas stosowania wszywki alkoholowej jest nie tylko niebezpieczne dla zdrowia zaszytego pacjenta, ale również nieprzyjemne. Symptomy reakcji disulfiramowej na pierwszy rzut oka przypominają nieco objawy zatrucia alkoholowego. Są jednak o wiele silniejsze i bardziej zaawansowane. Wśród nich wymienia się przede wszystkim: zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, tachykardię, nadpotliwość, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia neurologiczne czy psychiczne. W skrajnych przypadkach i po wypiciu większych dawek etanolu przebieg reakcji disulfiramowej może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. U niektórych pacjentów prowadzi do utraty świadomości, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, nagłego zatrzymania krążenia, a nawet zgonu.

Zasady stosowania wszywki alkoholowej (Esperalu)

Aby zapobiec wyżej wymienionym dolegliwościom, które mogą stać się niebezpieczne dla pacjenta, wszywkę alkoholową stosuje się wyłącznie u świadomych i współpracujących pacjentów. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz zapoznaje pacjenta również z mechanizmem działania wszywki alkoholowej i przedstawia główne zalecenia dotyczące jej stosowania. Po implantacji Esperalu należy bowiem powstrzymać się przed spożywaniem i stosowaniem produktów zawierających w swoim składzie choćby śladowe ilości alkoholu.

Wszywka alkoholowa działa natychmiast po jej umieszczeniu w organizmie człowieka. Substancja czynna leku uwalnia się stopniowo i systematycznie do ustroju, czuwając na straży trzeźwości alkoholika. Wymuszona abstynencja alkoholowa polega nie tylko na jego powstrzymaniu się przed wypiciem alkoholu, ale również przed spożywaniem innych produktów. Ryzykowne dla zdrowia pacjentów mogą być nawet słodycze z alkoholem, ocet, sosy czy przetwory. Zaszyci chorzy powinni się ponadto powstrzymać przed stosowaniem kosmetyków zawierających w składzie alkohol, niektórych perfum, płynów do płukania jamy ustnej czy leków.

Implantacja Esperalu – wskazania

Lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej pacjenta do zabiegu weryfikuje istnienie wskazań do wykonania zaszycia. Zaleca się je przede wszystkim osobom, które mają trudności z utrzymaniem abstynencji po przerwaniu ciągu alkoholowego. To zwykle osoby zmagające się z przewlekłą i krytyczną fazą rozwoju choroby alkoholowej. Występują u nich bowiem trudne do opanowania ciągi alkoholowe, które mogą trwać nawet kilka- lub kilkanaście tygodni. Ich przerwanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia objawów abstynencyjnych. Dlatego też zaawansowane ciągi alkoholowe warto przerywać pod okiem specjalistów. Wszywka alkoholowa (Esperal) jest również zalecana dla osób, które chcą wzmocnić efekty terapeutyczne dotychczas podejmowanych działań specjalistycznych.

Jak wygląda implantacja wszywki alkoholowej? Zabieg wszycia Esperalu

Wszycie wszywki alkoholowej to bezbolesna i skuteczna metoda szybkiego wsparcia nałogowca na drodze do jego trzeźwości. Cały zabieg trwa około 30 minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego jest całkowicie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Po pozytywnej kwalifikacji chorego do wykonania zaszycia lekarz przygotowuje jego skórę do zabiegu. Pole operacyjne zlokalizowane jest zwykle tuż nad pośladkiem. Skórę nałogowca oczyszcza się, dezynfekuje, a następnie znieczula. Dopiero wtedy lekarz może przystąpić do wykonania cięcia chirurgicznego za pomocą skalpela.

Jest ono niewielkie, ale stosunkowo głębokie. Chirurg dociera bowiem do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam wypreparowuje kieszonkę, w której umieszcza indywidualnie dobraną do potrzeb pacjenta dawkę leku. Powstałą na ciele ranę zaszywa się z użyciem nici chirurgicznych, a szwy zabezpiecza się dodatkowo jałowym opatrunkiem. Zabieg można bezpiecznie powtarzać po upływie około 8 miesięcy od poprzedniego zaszycia. Esperal można bezpiecznie wszyć w krakowskim Centrum Medycznym Galmedic. Pacjent nie musi posiadać skierowania ani recepty na lek – jest on dostępny od ręki w placówce.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wszywki alkoholowej (Esperalu) w Centrum Medycznym Galmedic? Przejdź na stronę https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Esperal a reakcja disulfiramowa w leczeniu choroby alkoholowej

Wyjście z alkoholizmu z pomocą terapii awersyjnej możliwe jest wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Stosując się do zaleceń specjalistów, pacjenci dbają o długotrwałe efekty wsparcia farmakologicznego dla terapii uzależnienia alkoholowego. Powinni jednocześnie korzystać ponadto z innych elementów kompleksowej terapii problemu alkoholowego. Wśród nich prym wiedzie psychoterapia. Dzięki spotkaniom z terapeutą możliwa staje się zmiana nastawienia nałogowca do własnych trudności. Wyzbycie się patologicznych przyzwyczajeń i wzorców zachowań sprzyja wzbudzeniu chęci chorego do walki z nałogiem. Motywacja wewnętrzna zmniejsza z kolei ryzyko występowania nawrotu choroby alkoholowej i powrotu do nadmiernego spożywania używki już po okresie działania wszywki alkoholowej.

Przeciwwskazania i powikłania terapii awersyjnej

Podczas stosowania terapii awersyjnej należy pamiętać o tym, że reakcja disulfiramowa nie jest powikłaniem po zabiegu zaszycia wszywki alkoholowej. Jest to patologiczna odpowiedź organizmu na niestosowanie się chorego do zaleceń lekarza. Jako skutki uboczne zabiegu wymienia się z kolei objawy przemijające, wynikające z konieczności przerwania ciągłości tkanek skórnych podczas zabiegu. Należą do nich przede wszystkim: bolesność i tkliwość rany, jej zaczerwienienie, a bezpośrednio po zabiegu również metaliczny posmak w ustach, osłabienie, rozdrażnienie.

W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa wykonywanego zabiegu podczas konsultacji lekarskiej, poprzedzającej wykonanie procedury medycznej, lekarz eliminuje ewentualne przeciwwskazania do zaszycia Esperalu w organizmie chorego. Po Esperal nie mogą sięgać osoby, które znajdują się w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie upojenia alkoholowego. Pacjent przed zabiegiem powinien pozostawać trzeźwy przynajmniej przez 24 godziny. Głównym przeciwwskazaniem do stosowania wszywki (Esperalu) jest ponadto nadwrażliwość pacjenta na jakikolwiek składnik leku. Chorzy przewlekle, zwłaszcza zmagający się ze schorzeniami układu krążenia, nerek, wątroby lub natury metabolicznej, powinni szczególnie uważnie poddać się badaniom kwalifikacyjnym.

Reklama