Czas na aktywność, czyli 5 pomysłów na zabawy umysłowe dla kota

Czas na aktywność, czyli 5 pomysłów na zabawy umysłowe dla kota

5 pomysłów na zabawy umysłowe dla kota

Zabawa w kocim życiu to jedna z podstawowych aktywności, dzięki której realizuje swoje naturalne instynkty. Angażując swojego pupila w interesujące zajęcia dbasz o jego zdrowie i zmniejszasz ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na ciekawe zabawy z kotami.

Czego potrzebują koty?

Każdy kot polując wykonuje konkretne zadania, które w skrócie można opisać jako wypatrywanie, skradanie się, pogoń, schwycenie, zabicie, rozszarpanie i zjedzenie. Dlatego chcąc się odpowiednio bawić ze swoim czworonogiem warto zapewnić mu możliwość realizacji wszystkich tych zachowań. Ciekawostką jest fakt, że kot żyjący poza domem, średnio kilkanaście razy dziennie podejmuje próbę polowania. Dlatego satysfakcjonująca zabawa z kotem nie powinna trwać krócej niż 10-15 minut.

1. Kocia wędka

Wspólne „wędkowanie” z kotem to najbardziej popularna, ale też najlepsza zabawa. Imitując ruchy ofiary, zachęcamy kota do polowania i umożliwiamy mu zrealizowanie wszystkich swoich naturalnych instynktów. Warto włożyć w zabawę trochę inwencji i nie ograniczać się jedynie do machania wędką w polu zasięgu kota. Chowajmy zabawkę, zmieniajmy tempo poruszania nią, starajmy się, aby jej ruch był dla kota nieprzewidywalny. Tylko w ten sposób przykujemy jego uwagę.

2. Pudełka z dziurkami

Koty są bardzo inteligentnymi i ciekawskimi zwierzętami, które lubią rozgryzać (sic!) zagadki. Dlatego warto im dawać zadania do rozwiązania, wykorzystując do tego przysmaki zamknięte w zabawce, którą trzeba odpowiednio nacisnąć lub przeturlać, aby ją otworzyć. Jeśli mamy czas i chęć tego typu zabawkę możemy wykonać samodzielnie, np. z małych pudełek. Natomiast jeśli nie, każdy sklep zoologiczny ma w swojej ofercie co najmniej kilka takich produktów.

 3. Torowisko

W ostatnich latach olbrzymią popularność wśród opiekunów kotów zyskały tory z piłeczkami. Faktycznie, koty bardzo lubią się bawić takimi zabawkami, turlając po nich piłki i obserwując ich ruch. Wiele kotów szybko zaczyna widzieć zależności między poszczególnymi etapami zabawy. Aby jednak tor nadmiernie nie znudził naszego pupila i był dla niego nieustannie stymulujący, nie zostawiajmy go na wierzchu, a jedynie wyciągajmy na określony czas.

4. Nauka tricków

Myślisz, że sztuczek można nauczyć tylko psa? Faktycznie, jest to zdecydowanie łatwiejsze, jednak wcale nie oznacza, że koty nie są skore do współpracy. Zwłaszcza, jeśli mamy dobry motywator w postaci przysmaków. Koty można nauczyć wykonywania takich komend jak „siad”, „daj łapę”, przychodzenia na zawołanie, chodzenia na smyczy czy aportowania. 

Interesuje Cię wysokiej jakości karma dla kota? W sklepie zoologicznym Fera.pl znajdziesz nie tylko karmę suchą i mokrą, ale również pyszne i zdrowe przekąski dla kota, które sprawdzą się w czasie nauki nowych umiejętności.

5. Obserwacja

Koty nienawidzą nudy. Dlatego chcąc zapewnić im odpowiedni poziom stymulacji umysłowej, powinniśmy zapewniać im stały dostęp do prowadzenia ciekawych obserwacji. Nie blokujmy zatem parapetów i pozwalajmy kotom na zajmowanie na nich stanowiska. Możemy zaadaptować balkon do potrzeb kocich, np. stosując siatkę chroniącą zwierzę przed wypadnięciem. Jeśli mamy ochotę, możemy również zabierać naszego czworonoga na smyczy do ogrodu czy parku.

Cokolwiek robimy z naszym zwierzakiem pamiętajmy, że liczy się różnorodność i zaangażowanie. Koty mniej niż psy, potrzebują uwagi człowieka, nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy dbać o ich samopoczucie dzieląc się swoim wolnym czasem.

Artykuł partnera

Przeczytaj również: Co dają zielone tablice rejestracyjne?

Reklama