Co dają zielone tablice rejestracyjne?

Co dają zielone tablice rejestracyjne?

Co dają zielone tablice rejestracyjne?

Przyzwyczailiśmy się do widoku samochodów z czarnymi numerami rejestracyjnymi umieszczonymi na białym tle. Jednak od pewnego czasu na ulicach polskich miast czy na autostradach można zobaczyć auta z zielonymi tablicami. Co one oznaczają i jakie korzyści przynoszą właścicielom takich pojazdów?

Kiedy wydawane są zielone tablice rejestracyjne?

Od 1 stycznia 2020 roku przy rejestracji lub przerejestrowaniu samochodu niektórzy właściciele mogą otrzymać zielone tablice rejestracyjne. Są one przeznaczone dla właścicieli aut elektrycznych oraz zasilanych wodorem. Zielone tablice otrzymuje zasadniczo każdy posiadacz nowo rejestrowanego pojazdu tego typu.

Niewiele różnią się one od standardowych tablic rejestracyjnych. Główna rozbieżność wynika z tego, że numer rejestracyjny pojazdu umieszczony jest na zielonym tle. Ponadto system oznaczeń województwa rejestracji auta czy indywidualnie nadany numer są takie same jak w przypadku samochodów z tradycyjnymi tablicami. Na zielonych są też umieszczone naklejki legalizacyjne w kolorze:

  •   czerwonym – w przypadku samochodów elektrycznych,
  •   żółtym – w przypadku aut napędzanych wodorem.

Takie naklejki mają zastępować naklejki na szyby, jakie uprzednio wydawane były kierowcom, a które miały wiele wad, np. utrudniały identyfikację pojazdu z uwagi na słabą dostrzegalność.

Przywileje wynikające z zielonych tablic rejestracyjnych

Dzięki wyposażeniu samochodu w zielone tablice rejestracyjne z miejsca wiadomo, że mamy do czynienia z pojazdem elektrycznym lub napędzanym wodorem, a więc ekologicznym. Wynika z tego wiele przywilejów dla osób kierujących tymi autami. Mogą oni:

  •   Poruszać się po buspasach, czyli pasach przeznaczonych dla autobusów.
  •   Wjeżdżać do specjalnych „zielonych stref”, które nie są dostępne dla tradycyjnych aut spalinowych.
  •   Bezpłatnie pozostawiać swój samochód w strefach płatnego parkowania, np. w Warszawie czy we Wrocławiu.
  •   Bezpłatnie ładować samochód na parkingach w Warszawie pod warunkiem, że wyrobią sobie Kartę Eko.

Jak otrzymać zielone tablice rejestracyjne?

Przy pierwszej rejestracji samochodu elektrycznego lub auta napędzanego wodorem właściciel nie musi właściwie nic robić, by otrzymać z urzędu zielone tablice rejestracyjne. Posiadacze nowych pojazdów zaliczanych do grona ekologicznych otrzymują od razu takie tablice od wydziału komunikacji. Łączny koszt ich wydania wynosi 80 zł za dwie tablice na przód i tył pojazdu. Do niedawna trzeba było jeszcze zapłacić 13 zł za nalepki kontrolne i opłatę legalizacyjną, ale od 4 września 2022 roku nie jest to już wymagane.

Natomiast ci kierowcy, którzy mają samochody elektryczne lub z silnikiem napędzanym wodorem, wyposażone w standardowe tablice rejestracyjne, mogą zmienić swoje dotychczasowe tablice na zielone. Nie ma takiego obowiązku, ale dzięki nim łatwiej rozpoznać samochód ekologiczny, a jego właściciel może korzystać ze wszystkich przywilejów, jakie są z tym związane, bez tłumaczenia się przed nikim z tego np. że jedzie buspasem.

Wymiana starych tablic rejestracyjnych na tablice zielone wymaga wizyty w urzędzie w wydziale komunikacji i złożenia wniosku. Konieczne jest wniesienie opłaty. W przypadku pojazdów zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 roku jest to jedyny koszt, jaki trzeba będzie ponieść. Bez zmian pozostaje dowód rejestracyjny pojazdu i naklejka na szybę, ponieważ sam numer rejestracyjny nie ulega zmianom.

Ubezpieczenie auta elektrycznego

To nie koniec korzyści związanych z posiadaniem auta elektrycznego. Dla tego pojazdu można wykupić taniej ubezpieczenie pojazdu niż w przypadku aut spalinowych o podobnych parametrach. Ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego jest obowiązkowe.

Zielone profesjonalne tablice rejestracyjne

Prócz samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem niekiedy w zielone tablice rejestracyjne są wyposażone i inne pojazdy. To wszystko dlatego, że 11 lipca 2019 roku zostały wprowadzone do obiegu profesjonalne tablice rejestracyjne, mające zielone litery i cyfry na białym tle. Rzecz jasna różnią się one od tablic dla samochodów elektrycznych, ale zielony kolor czcionki może być mylący.

Profesjonalne tablice rejestracyjne z zielonymi literami są przeznaczone dla producentów i sprzedawców nowych aut, handlarzy używanymi samochodami czy ośrodków badawczych. Tablice te wykorzystywane są ponadto podczas przeprowadzanych wielokrotnie jazd testowych.


Artykuł partnera

 

Przeczytaj również: Zawody, w których w Polsce zarabia się najwięcej

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama