Bogactwo Bobowej wpisane na listę UNESCO

Bogactwo Bobowej wpisane na listę UNESCO

Bobowska koronka klockowa została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Starania o to czynili od minionej jesieni burmistrz Bobowej, lokalne Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. Formalności dokonał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.

Rejestr elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego tworzony jest od 2014 r. według zasad określonych w Konwencji UNESCO.

 „Serdecznie gratuluję Wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego” – pisze minister Gliński

Bobowska koronka klockowa stanowi dla nas nierozerwalny element lokalnej tradycji, z którą silnie się utożsamiamy, przekazujemy w gronie rodziny oraz w ramach warsztatów. Ta wiedza i umiejętność jak również sama nazwa „bobowska”, wskazuje miejsce lokalnej koronki, swoistego genius loci w naszych sercach. Równie istotny pozostaje jej materialny wymiar w postaci przedmiotów, artefaktów (wzory oraz narzędzia do wykonywania koronki klockowej), mieszkańcy Bobowej i okolic uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego. Jest istotnym elementem promocji Bobowej na całym świecie”– czytamy w portalu Nasza Bobowa prowadzonym przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.

Kiedy koronkarstwo zaczęło się rozwijać w Bobowej? Tego nie wiemy. Wiadomo jedynie, że już przed 1866 rokiem umiejętność ta była niezwykle popularna, a w 1899 roku powołano do życia bobowską Zawodową Szkołę Koronkarstwa. Umiejętność przekazywana była z pokolenia na pokolenie i nadal odtwarzana jest przez miejscową wspólnotę m.in. poprzez używanie tradycyjnych wzorów, stworzonych jeszcze w XIX wieku.

Charakterystyczne wzory Bobowskiej Koronki Klockowej zaczerpnięte są ze świata przyrody i ułożone na tle sześciobocznej siatki. Są to ślimaki, girlandka, dębówki, główki, aniołki, pawie pióra, chryzantema, lilie, kacze łapy, tulipany, słonecznik, grzybki, dmuchawce, cygańska droga.

źródło: PAP, Nasza Bobowa

Czytaj też:

Reklama