Rękawice furmańskie Czarnych Górali na krajowej liście UNESCO

Rękawice furmańskie Czarnych Górali na krajowej liście UNESCO

rękawice furmańskie

Miesiące starań, warsztaty, pokazy, wystawa, zaangażowanie ,,znanych twarzy” i udało się – rękawice furmańskie trafiły na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Czarni Górale mierzą jednak jeszcze wyżej i nie ustają w swoich działaniach.

Barbara Talar, prezes Towarzystwa Miłośników Piwnicznej, zaznacza, że to szczególny moment dla ponad dwudziestu tkaczy z Beskidu Sądeckiego. Rękodzielniczą tradycję od lat starały się zachować osoby z Piwnicznej-Zdroju, Łomnicy-Zdroju, Wierchomli Wielkiej i Głębokiego. W ciągu ostatniego roku powstał Szlak Tkacki Rękawic Furmańskich. Nie zabrakło warsztatów tkania dla osób w każdym wieku oraz pokazów. Zorganizowano także wystawę rekonstrukcji starych rękawic furmańskich.

W regionalnym dziele zakochali się nie tylko okoliczni mieszkańcy i turyści.

– W drodze po UNESCO kibicowali nam aktorzy, dziennikarze, osobowości świata kultury. Wszystkim serdecznie dziękujemy! – mówi Urszula Lis reprezentująca Przestrzenne Tkactwo Czarnych Górali.

Ostatecznie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podjął decyzję o wpisaniu „tkania rękawic furmańskich przez Czarnych Górali” na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jednak na tym tkacze z Piwnicznej i okolic nie poprzestają. Nadal chcą dbać o rozwój tradycji i jej promocję w regionie. – Chcemy aby jak najwięcej nowych osób, a szczególnie dzieci, nauczyło się tkać – wyjaśnia Małgorzata Polańska-Kubiak, tkaczka z Łomnicy-Zdroju.

Czarni Górale podkreślają też, że wpis na listę to pierwszy krok w drodze do światowego UNESCO.

O rękawicach furmańskich i staraniach, by stały się wizytówką regionu pisaliśmy już na naszych łamach wielokrotnie. Artykuły na ten temat znajdziesz TUTAJ.

fot. archiwum tkaczy

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama