Barbara Kowalska. Zakochana z wzajemnością

Barbara Kowalska. Zakochana z wzajemnością

Barbara Kowalska, Bobowa

Barbara Kowalska została Honorową Obywatelką Gminy Bobowa. Godność tę nadała jej Rada Miejska 25 października tego roku, a okazją do uroczystego wręczenia tytułu były obchody Święta Niepodległości. Barbara Kowalska jest pierwszą kobietą w gronie honorowych obywateli.

W uzasadnieniu swojej jednogłośnej decyzji Rada Miejska napisała m.in.: „Za kontynuowanie rodzinnych tradycji kronikarskich, gromadzenie od wielu lat informacji i pamiątek dotyczących historii Ziemi Bobowskiej i jej mieszkańców. Kultywowanie i popularyzację wiedzy o lokalnej historii i kulturze. Za wniesienie ogromnego wkładu w życie kulturalne i społeczne Bobowej, poprzez organizację spektakli teatralnych, uroczystości świeckich i religijnych oraz przygotowywanie różnorodnych publikacji. Za współpracę z wieloma osobami, instytucjami, organizacjami i podmiotami w kraju i na świecie polegającą na dzieleniu się swoją wiedzą i doświadczeniem. Promowanie postawy tolerancji poprzez angażowanie się w działania związane zarówno z dziedzictwem chrześcijańskim jak i żydowskim. Za wpajanie swoim uczniom miłości do ojczystego języka i historii Polski. Za życie stanowiące przykład wielowymiarowej służby na rzecz rodzimej ziemi i lokalnej społeczności.”

Barbara Kowalska urodziła się w 1951 r., jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego. Jej życiową pasją jest Bobowa i wszystko, co związane z rodzinną miejscowości. Od lat kolekcjonuje pamiątki, dokumenty, zdjęcia i książki związane z jej ukochaną miejscowością. Przez wielu uznawana jest za encyklopedyczne źródło wiedzy o Bobowej, jej historii i ludziach, którzy w jakiś sposób zapisali się w dziejach miasta.

Biogram Barbary Kowalskiej w książce „Bobowa od A do Ż” wspomina m.in.:

„(…) Swoją pasję i miłość do tego miejsca odziedziczyła po ojcu Mieczysławie, lokalnym działaczu i kronikarzu. Genealogię rodziny Kowalskich wymienia zresztą jako jedno ze swoich licznych hobby.

Przez lata pełniła wiele funkcji na terenie B. Radna gminna (1978-82), szef służby medycznej terenowej organizacji OC, sekretarz w takich organizacjach jak: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bobowskiej, Parafialna Rada Duszpasterska. Autorka monografii 50 lat Gimnazjum i Liceum w Bobowej wydanej z okazji jubileuszu gimnazjum i liceum w B. oraz Historii Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica. Jako nauczycielka była inicjatorką m.in. szkolnych wydawnictw: Bobowa w dziecięcych rymowankach, Listy z dna serca, a w działalności parafialnej m.in. dokonała wyboru zawartości modlitewnika do Matki Boskiej Bolesnej i opracowała książeczkę Święta Zofia z trzema córkami. Redaktorka pisma „Echo Parafii”. Założycielka i opiekunka Teatru Amatorskiego przy TMZB, reżyserka i autorka scenariuszy przedstawień realizowanych w B. Kolekcjonerka książek głównie o historii B., pamiątek związanych z Janem Pawłem II, albumów fotograficznych oraz muszli morskich. W swoich zbiorach posiada kilkaset okazów z całego świata (…)”

W czwartek Barbara Kowalska podziękowała z przyznanie zaszczytnego tytułu i w swoim przemówieniu dziękowała wszystkim, z którymi przez wiele lat współpracowała. Zadedykowała też zebranym słowa mówiące o tym, czym jest dla niej rodzinna miejscowość:

„Bobowa to miejsce, gdzie się rodzimy i umieramy;
Gdzie się uczymy i leniuchujemy;
Gdzie pracujemy i odpoczywamy;
Gdzie grzeszymy i gdzie się modlimy;
Miejsce, gdzie się gniewamy i przebaczamy;
Gdzie nienawidzimy i gdzie kochamy;
Jest miejscem, z którego często uciekamy za młodu,
I do którego tęsknimy w jesieni życia
Jest miejscem, do którego wielu wraca, by spocząć tu na wieczność;
Gdzie chasydzka przeszłość przelata się z brooklińską teraźniejszością.
Wreszcie jest miejscem, gdzie bobowskie koronczarki nićmi „malują nasz świat”
Jest miejscem, które kocham naj…”

Wcześniej tytuły Honorowego Obywatela Gminy Bobowa (przed przywróceniem praw miejskich) otrzymali: ks. Stanisław Chrzan (2004), ks. Józef Pyrek (2005), ks. Józef Gąsiorowski (2006), ks. Stanisław Święch (2007) i prof. Mariusz Gąsior (2015).

 

Zdjęcia: naszabobowa.pl

Zamienił rower na samochód

Reklama