Analiza strategii rozwoju i bieżących budżetów gminy Nawojowa

Analiza strategii rozwoju i bieżących budżetów gminy Nawojowa

UM NAWOJOWA

Strategia rozwoju to kluczowy dokument, z którego powinny wynikać wszystkie działania gminy. Strategię, także jej aktualizację, uchwala rada gminy większością głosów. Ze Strategią ściśle związane są dokumenty budżetowe: Wieloletnia Prognoza Finansowa, budżety roczne.

Strategia Rozwoju Gminy Nawojowa

Okres 2021-2030 to horyzont Strategii gminy Nawojowa. Strategię tworzono w dziesięciu etapach. Z diagnozy wynika, że liczba ludności gminy rośnie. Inne zagadnienia podane w diagnozie prezentują się pozytywnie. Analiza SWOT podaje jednak, że sieć wodno-kanalizacyjna jest niedostatecznie rozwinięta. Infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta. Szansę rozwoju gmina dostrzega w ułatwieniu tworzenia partnerstw publiczno-prywatnych. Nie podaje jednak, o jakie inwestycje chodzi. Do 2030 gmina rozwinie kapitał społeczny. To można wyczytać w wizji gminy. To ważna deklaracja. Chociaż wizja gminy jest sformułowana dość ogólnie, podobnie jak misja, która brzmi na tyle ogólnie, że pasowałaby do większości polskich gmin.

Cele strategiczne

Sformułowano dwa cele strategiczne – społeczny i gospodarczy. Do nich przyporządkowano odpowiednio po 3 cele operacyjne. Określono wobec nich 28 kierunków działań. Sformułowano je dość  ogólnie, ale można zorientować się, że plany są ambitne. Nie znaleziono niestety celów i kierunków wzmacniających kapitał społeczny, rozumiany jako wzrost współpracy i zaufania pomiędzy obywatelami gminy. Trzeba przyznać, że to bardzo ambitny i trudny do realizacji cel. Polacy zaś należą do społeczeństw o najniższym poziomie kapitału społecznego w Europie. Ostatnim poziomem planistycznym są konkretne przedsięwzięcia. Jest ich aż 33. Zostały one dość szczegółowo zaprojektowane. Pokrywają się z warstwą celów operacyjnych. Można było także bezpośrednio skorelować cele i przedsięwzięcia. Stworzono karty przedsięwzięć, gdzie podano termin realizacji, a także szacunkowe koszty. Prezentuje się to solidnie. Brak przedsięwzięć związanych z budową kapitału społecznego. Zastanawia także kwestia, że większość przedsięwzięć zostanie zrealizowana do 2025 roku. Żadne z nich nie będzie realizowane do 2030 roku. Czy ten terminarz nie jest zatem zbyt optymistyczny?

Wieloletnia Prognoza Finansowa

Analiza Wieloletniej Prognozy Finansowej budzi jednak liczne zastrzeżenia, głównie odnośnie do zawartości i spójności. Jest tożsamość ze Strategią, co do czasu budowy Centrum Kultury za 16 milionów. Podobnie jest z budową ośrodka zdrowia. Drogi także są w obydwu dokumentach. No ale większość inwestycji ze Strategii jednak nie można odnaleźć w WPF. Do Strategii trzeba również wprowadzić przedsięwzięcie budowy posterunku policji. Ten jest natomiast zapisany w budżecie rocznym, ale z zupełnie inną kwotą. Dokumenty posiadają liczne rozbieżności. Należy także je ujednolicić co do czasu, a także nomenklatury. To ważne zagadnienia, które czynią z dokumentacji strategicznej ważne odniesienie dla obywateli gminy. Zapewniają przejrzystość i lepszą kontrolę obywatelską.

 

Przygotowano przez: Nowosądeckie Centrum Analiz Samorządowych.

Czytaj także: Będzie bal dla Wiktorii Wróbel. Można pomóc i dobrze się bawić

logotyp
fot.UM Nawojowa

Reklama