Genialni Lokalni Globalni – edycja VI ! Otwieramy głosowanie!

Genialni Lokalni Globalni – edycja VI ! Otwieramy głosowanie!

Celem rankingu Genialni Lokalni Globalni (GLG) im. Danuty Szaflarskiej jest także gromadzenie informacji o kulturalnych sukcesach Sądeczan w Polsce, Europie i na całym świecie.

Jak będzie w tym roku? Kto zostanie laureatem Nagrody Publiczności zależy od Ciebie. Przypomnijmy w dotychczasowych pięciu edycjach Rankingu GLG laur ten otrzymali. Przypomnijmy, że w dwóch pierwszych edycjach laur ten zdobyli: ex aequo Antoniusz Dietzius i Izabela Szafrańska, ex aequo Katarzyna Zielińska i Janusz Tyrpak a w latach 2020 i 2021 Mariusz Brodowski oraz Irena Michalska. Uznanie publiczności za osiągnięcia w roku 2022 zdobyła Marta Kołodziej. Laureaci otrzymali specjalne dyplomy przygotowane przez DTS24.

Kto zostanie Laureatem Rankingu za rok 2023 również zależy od Ciebie! Bowiem wyniki głosownia publiczności zaliczane są jako jeden głos do glosowania Kapituły Rankingu GLG.

Do dzieła!

VI edycja Rankingu im. Danuty Szaflarskiej Genialni Lokalni Globalni – GŁOSOWANIE Publiczności. Dziennie można oddać jeden głos. Aby zagłosować należy oznaczyć nominowanego (kropka po lewej stronie zdjęcia), a następnie poniżej listy kliknąć ,,nie jestem robotem”, a potem – ZAGŁOSUJ. Głosowanie trwa od 25 kwietnia (godz. 00:01) do 10 maja (godz. 23:59).

W pierwszych trzech edycjach zwyciężały damy. W inauguracyjnej laureatką pierwszego miejsca została aktorka Joanna Kulig, w roku 2019 zwyciężyła śpiewaczka operowa Sylwia Olszyńska, a w kolejnym blogerka kultury Justyna Stasiek-Harabin, czyli Minerva . Dopiero w czwartej edycji za osiągnięcia w roku 2021 lauru doczekał się gentelman, kompozytor Zbigniew Preisner. Laureatem V edycji został aktor filmowy i teatralny Filip Pławiak i jak poprzednicy otrzymał filmowy klaps.

Pięć lat Rankingu GLG to ponad sto kandydatek i kandydatów oraz kilkudziesięciu laureatów, którzy zajęli pierwsze dziesięć miejsc. Reprezentują różne dziedziny sztuki od filmu i teatru, przez pianistykę i wokal, w tym operowy, aż po sztuki wizualne i projekty kulturalne. Laureatami są osoby z Sądecczyzny, a także takie, które los rozrzucił po świecie – z USA, Niemiec, Słowacji, Jemenu, Danii, Austrii i Szwajcarii, a także z bliższych regionów z Krakowa i Warszawy.

Doczekaliśmy się szóstej edycji

Decyzję o kolejności w Rankingu podejmuje Kapituła. Są w jej składzie założyciele i laureaci pierwszych pięciu miejsc w kolejnych edycjach. Członkiniami Kapituły są córki Patronki Rankingu, Maria Ekier, która zaprojektowała wspomniany klaps, oraz Agnieszka Kilańska-Cypel, której mąż go wykonał. Nad tajnym głosowaniem Kapituły czuwa mecenas Leszek Koziorowski, partner w kancelarii prawnej Gessel.

Czytelnicy DTS24 przyznają Nagrodę Publiczności. W dwóch pierwszych edycjach laur ten zdobyli: ex aequo Antoniusz Dietzius i Izabela Szafrańska, ex aequo Katarzyna Zielińska i Janusz Tyrpak a w latach 2020 i 2021 Mariusz Brodowski, oraz Irena Michalska. Uznanie publiczności za osiągnięcia w roku 2022 zdobyła Marta Martha Kolodziej.

Jak będzie w tym roku? To zależy również od Ciebie!

Do dzieła!

 

FINALIŚCI

MATEUSZ BIERYT 

Pochodzący z Sądecczyzny absolwent ILO w Nowym Sączu oraz krakowskiej PWST. Aktor, wokalista, kompozytor, producent muzyczny, pedagog. Członek zespołu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Ma za sobą debiut fonograficzny z płytą „jedenaście” duetu Bieryt/Ruciński.

Ostatnie lata to m.in. wielki sukces artystyczny i komercyjny wielokrotnie nagradzanego musicalu „1989” w reż. Katarzyny Szyngiery, koprodukowanego przez Teatr Słowackiego w Krakowie oraz Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Mateusz Bieryt wciela się w nim w jedną z głównych ról, Władysława Frasyniuka. Jest również autorem partii wokalnych w tym przedstawieniu.

W 2023 nagrodzony na Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Żywa w Opolu za rolę Leszka w spektaklu „Znachor” w reż. Kuby Roszkowskiego. Aktor trafił na swój czas, w którym skutecznie łączy swoje pasje, aktorstwo i muzykę. Mateusz Bieryt ma też na koncie role w filmach i serialach. Obecnie przygotowuje się do roli Pana Młodego w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Mai Kleczewskiej.

 

PIOTR BOLANOWSKI

Pochodzący z Nowego Sącza muzyk, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i pianista. Obecnie na stałe współpracuje z Michałem Szpakiem, zespołem Kaliber 44 oraz jest klawiszowcem w zespole słynnego musicalu „1989” – kooprodukcji krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Skomponował muzykę do spektaklu „Piotruś Pan” w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Jest kierownikiem muzycznym programu telewizyjnego TVN – Rogalska Show oraz producentem w ramach cyklu warsztatów ZAIKS Camp. Jest współtwórcą zespołów Recycling Band (finalisty Mam Talent) oraz Flue. Współpracował m.in. z Michałem, Urbaniakiem, Katarzyną Nosowską, Łoną, Beatą Kozidrak, O.S.T.R, Kukonem, Mr. Krime’m, Piotrem Żaczkiem, Leszkiem Żądło, EiTNQ itp. Od 2013 roku jest impresario nowosądeckiego klubu muzycznego Atelier.

 

IZABELA CYWA

Kryniczanka zaangażowana w działalność społeczną w Afryce. W 2023 roku prowadziła kilka projektów humanitarnych, w tym projekt „Bezpieczna mama”, który ratuje kobiety przed śmiercią okołoporodową w Republice Środkowoafrykańskiej. Projekt uczy kultury i szacunku dla kobiet. Program kierowany przez Izę buduje w społeczeństwie szacunek dla akuszerek, celem jest walka z bardzo wysoką śmiertelnością okołoporodową w Republice Środkowoafrykańskiej. Szkolenie jest praktyczne i akuszerki uczą się przyjmowania nawet najcięższych porodów w środku lasu tropikalnego bez żadnej pomocy. W roku 2023 z udziałem Izy udało się zorganizować trudne operacje ginekologiczne w szpitalu w Bagandou. W tym kraju jest jedynie 16 ginekologów na 3 miliony kobiet. W roku 2023 w ramach programu przy jej zaangażowaniu wysłano do RŚA 20 ton materiałów medycznych, plecaczków dla położnych, aparatury i żywności specjalistycznej dla dzieci niedożywionych. Przez wiele lat swojej pracy zbierała ona artefakty Pigmejów Aka, których życie i przetrwanie jest zagrożone. Zostaną one wystawione wraz z jedynym w Europie domkiem pigmejskim w Bibliotece Jagiellońskiej. Iza przez swoja aktywność stała się ambasadorką polskiej kulturę społecznej na kontynencie afrykańskim.

 

KRZYSZTOF DZIURBIEL

Najważniejsze sukcesy pianisty muszynianina Krzysztofa Dziurbiela w roku 2023 to premiera płyty „Ins offene – für Gerd Kühr” – zawierającej utwory solowe i w duecie fortepianowym. Płyta została wydana w kooperacji z wytwórnią „col legno”. Ważnym krokiem w karierze był debiut duetu Tanaka-Dziurbiel w Niemczech. W maju 2023 roku prawykonanie utworu „Four Nuggets” Michaela Wahlmüllera. Dzieło to austriacki kompozytor muzyki współczesnej zadedykował duetowi Tanaka-Dziurbiel. Kolejne ważne wydarzenie to premiera aranżacji „Tańców połowieckich” A. Borodina na fortepian na cztery ręce. W roku 2023 Krzysztof grał koncerty na europejskich festiwalach międzynarodowych w kraju i za granicą, w tym: Festival Musicale delle Nazioni „Concerti del Tempietto” Rzym, Steirisches Kammermusik Festival – Styria/Austria oraz na 4. Międzynarodowym Festiwalu Duetów Fortepianowych – Gdańsk.

 

URSZULA HONEK

Pochodzi z Racławic koło Gorlic. Autorka tomów poezji „Sporysz”, „Pod wezwaniem” i „Zimowanie” oraz zbioru opowiadań „Białe noce”. Publikowała m.in. w „Piśmie”, „Dwutygodniku” i „Tygodniku Powszechnym”. W poprzednich latach m.in. laureatka Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Nagrody im. Adama Włodka oraz Nagrody im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Zapowiedzią sukcesu zbioru opowiadań „Białe noce” były nominacje do międzynarodowej nagrody Grand Continent 2022, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Paszportu „Polityki”. Ale wielki sukces przyniósł Urszuli Honek rok 2023 otrzymała bowiem dwie prestiżowe nagrody za „Białe noce” – Nagrodę im. Kościelskich i Nagrodę Conrada przyznawaną za najlepszy debiut prozatorski.

 

KAMIL KMAK

Kierowane przez niego Stowarzyszenie w 2023 roku wydało album „Cichy Memoriał – Grybowska Saga”, podsumowujący wykonanie w Grybowie i okolicy 12 murali i deskali upamiętniających w ten unikalny sposób Grybowian różnych kultur, w tym polskiej, żydowskiej i łemkowskiej. W roku 2023 powstały 3 murale i deskale, przywołujące postacie grybowskich fotografów Zygmunta i Bolesława Studnickich, artystki Bronisław Rychter-Janowskiej – nauczycielki w Siołkowskiej szkole końca XIX wieku oraz prof. Józefa Motyki, botanika we Lwowie i Lublinie rodem z Kąclowej. Cały projekt połączył setki Grybowian rozproszonych po całym świecie. O tych działaniach Kamil opowiadał w 2023 roku podczas Ogólnopolskiej Konferencji Liderów Dialogu, panelu „Przemiany pamięci”, w ramach Jewish Culture Festival in Kraków oraz jako gość warsztatów „Gromadzenie świadectw o Zagładzie” zorganizowanych przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Kamil jest laureatem nagrody Ośrodka KARTA „za działalność na rzecz pamięci historycznej, służące wspólnocie obywatelskiej”. We wrześniu 2023 roku ukazał się „Podręcznik dla archiwistów społecznych”, współtworzony przez niego na zaproszenie Centrum Archiwistyki Społecznej. Jego kilkunastoletnie zaangażowanie w upamiętnianie losów społeczności żydowskiej Grybowa jest doceniane w Polsce i poza jej granicami, o czym świadczą wizyty gości z USA, Izraela i Wielkiej Brytanii, a także przyjazd członków sieci Forum Dialogu z Warszawy pod kierownictwem Moniki Sznajderman. W grudniu 2023 Stowarzyszenie kierowane przez Kamila uzyskało wyróżnienie od Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

MAŁGORZATA LEBDA

Urodzona w Nowym Sączu, poetka, pisarka, redaktorka, naukowczyni, ultramaratonka. Sercem i wychowaniem związana z Beskidem Sądeckim, żywo obecnym w jej twórczości. Mówi, że „jest mocno z Beskidu”, pisze, że: „myślenie przez pryzmat dzieciństwa, pozwala wyrazić współczesność”. A Nowy Sącz „otworzył oczy na kulturę”. Miłośniczka rzek (we wrześniu 2021 roku pokonała, biegnąc, dystans 1113 kilometrów wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki Wisły, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody” (https://magazynpismo.pl/soczewka/czytanie-wody-wisla/). Jej książki poetyckie ukazały się w przekładzie m.in. na języki: czeski, włoski, serbski i ukraiński. Laureatka licznych nagród, w tym Nagrody Literackiej Gdynia za „Sny uckermӓrkerów” w (2018) i najważniejszej nagrody poetyckiej w Polsce – Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w 2021 roku „Mer de Glace”.

Prozatorski debiut „Łakome” – wielowarstwowa opowieść o miłości, sile żywiołów, zachłanności na życie i prywatnym kosmosie w momencie próby – ukazał się nakładem wydawnictwa ZNAK w 2023 roku. Trwają prace nad ekranizacją powieści, a w lutym 2024 roku książka ta zdobyła tytuł „Odkrycia Empiku”. Ci, którzy czytali toczącą się w beskidzkiej wsi powieść o chorobie, umieraniu wszystkiego, co żywe oraz o naturze – pięknej i makabrycznej zarazem – mówią, że „długo się o niej pamięta i że zatrzymuje czas, co w erze nieustannej gonitwy za wszystkim i niczym może każdemu wyjść na dobre”.

 

JAKUB POLACZYK

Starosądeczanin, pianista i kompozytor, osiadły w Nowym Jorku. W 2023 roku jego muzyka rozbrzmiewała w: Argentynie, Brazylii, Meksyku, Włoszech, Niemczech, Polsce a w USA w Carnegie Hall i Merkin Hall. Został wybrany przez Fundację Kościuszkowską jako „Mistrz 2023” w programie mistrz-uczeń. Rok 2023 przyniósł mu nagrody za kompozycje: Główna Nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. H. Berlioza, Platynowa Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Saint-Saensa, Główna Nagroda w kategorii kompozycji na instrumenty narodowe na Międzynarodowym Konkursie Reinecke, III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Amadeusza Mozarta w Wiedniu, Srebrny medal za płytę „Union Square” na Global Music Awards w Kalifornii, Złoty Dyplom za tę płytę na Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły” w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi. Ponadto rok 2023 to nagrody w dziedzinie promocji kultury: Statuetka – Grand Prix „24. Festiwalu Chopin i Przyjaciele w Nowym Jorku” i brązowa statuetka na 43. Międzynarodowym Konkursie Filmowym Telly Awards w Nowym Jorku za film „Conversations with Jakub Polaczyk 2013-2023”. Kompozytor został objęty programem wydawnictwa nutowego Universal w Wiedniu i Musikverein. W roku 2023 nagrodzony brązowym medalem Gloria Artis.

 

ŁUKASZ POŁOMSKI

Historyk, nauczyciel, publicysta, popularyzator historii. Od 2011 r. stoi na czele Stowarzyszenia Sądecki Sztetl, w którym zgromadził znawców zagadnień żydowskich na Sądecczyźnie. W 2023 r. ukazała się jego książka „Monografia wsi Mystów 1324-1918” (w XII konkursie o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023 wybrana „Książką o Sądecczyźnie”). W lipcu w Nowym Sączu m.in. jego staraniem otwarto Dom Jakuba – muzeum poświęcone żydowskiej i wielokulturowej historii miasta. Umiejętnie łączy zawodową działalność edycyjną z szeroką aktywnością społeczną. Aktywny także w budowaniu relacji polsko-austriackich. We wrześniu 2023 roku otrzymał tytuł Mistrz Mowy Polskiej. Gala tego ogólnopolskiego plebiscytu odbyła się w Nowym Sączu, a Łukasz był jednym z trójki zwycięzców.

 

ANDRZEJ ŚWIĘS

Jazzowy kontrabasista i gitarzysta basowy urodzony w Nowym Sączu. Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Koncertował i nagrywał z wielkimi postaciami jazzu zagranicznego i krajowego. Współpracuje lub współpracował z wieloma tuzami polskiego jazzu, m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem i Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Bałdychem.

W 2023 nagrał bardzo dobrze przyjętą solową płytę „Flying Lion”, na której gra też inny sądeczanin – Paweł Dobrowolski. Debiutancki album Andrzeja Święsa otrzymał nominację do Nagrody Fryderyk Polskiego Przemysłu Fonograficznego w dwóch kategoriach: Jazzowy Artysta Roku oraz Jazzowy Album Roku.

2023 rok to także kilka ważnych osiągnięć wydawniczych dla Andrzej Święsa: debiutancki album „Flying Lion”, płyta „Fragile Ego” wydana w słynnej serii Polish Jazz, gdzie gra jako członek tria fortepianowego Kasi Pietrzko, album „Coincidence” Pawła Tomaszewskiego nagrany z Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, który także otrzymał nominację do nagrody Fryderyk.

W ankiecie Jazz Top 2023 czytelników Jazz Forum zajął trzecie miejsce jako kontrabasista, również pojawił się w dwóch innych kategoriach: gitara basowa oraz zespół elektryczny.

 

AGNIESZKA ŚWIGUT

Wybitna skrzypaczka z sądeckim rodowodem. W roku 2023 po przejściu wymagających talentu i pracowitości wielu prób została zaangażowana do Szwedzkiej Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej. W zeszłym roku miała liczne koncerty, w tym na festiwalu Paderewskiego w Ujazdowie oraz brała udział w koncercie „U Prezydenta” w Nowym Sączu. Za granicą występowała w szwedzkim Dunkers Kulturhus oraz w Filharmonii Narodowej w Sztokholmie. Brała także udział w koncercie dla Polonii w Sztokholmie, podczas którego wykonywała utwory polskich kompozytorów. Podtrzymuje kontakt z Sądecczyzną, między innymi brała udział w akcji charytatywnej Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – „Sądeczanki dla zwierząt”.

 

ALEKSANDRA ŚWIGUT

To był znakomity rok 2023 świadczący o dynamicznie rozwijającej się karierze nowosądeczanki. Koncerty z Filharmoniami: Szczecińską, Podkarpacką, Helsingborg Symphony Orchestra, Opolską, Synfonia Varsovia, Orchestra Martyny Pastuszki, Orkiestra Sinfonia Baltica, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej. Solowe i kameralne recitale w Filharmonii Narodowej, Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Gewandhaus w Lipsku, Musik und Kongreshalle w Lubece, Salle Liszt w Konserwatorium w Genewie a także podczas Festiwalu Polskiego w Melbourne na Federation Square. Stworzyła muzykę do spektaklu „Tańczyć Konrada” dla Teatru Wierszalin wystawionego w teatrze Kai w Tokio. W 2023 wydała dwie płyty: „Portraits of Nature” wspólnie z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i maestro Michałem Klauzą z muzyką Edwarda Griega oraz płytę solową z muzyką Fryderyka Chopina i własną kompozycją wykonaną na fortepianie historycznym Erard 1858. Płyta została
wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Została w roku 2023 pierwszą stypendystką programu Velotalent, wspierającego wybitne talenty z dziedziny kultury.

 

KRZYSZTOF TOMALSKI

Urodzony w Gorlicach, profesor sztuk plastycznych, od 1989 zawodowo związany z Pracownią Miedziorytu na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest artystą wizualnym operującym eksperymentalnymi formami graficznymi. Stworzył kilkanaście cykli graficznych w technikach akwafort i we własnych technikach wklęsłodrukowych, prezentując je na ponad 50 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 400 wystawach zbiorowych, w tym międzynarodowych o charakterze konkursowym. Otrzymał ponad 20 nagród i wyróżnień za swoją twórczość. W roku 2023 odnotował kolejny wielki sukces, jakim było zdobycie Nagrody Głównej na 8. Międzynarodowym Biennale Grafiki w Guanlan, Schenzhen, w Chinach. Do konkursu zgłoszono 4798 prac graficznych, a do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano grafiki 263 artystów. Międzynarodowy konkurs organizowany przez Muzeum Grafiki w Guanlan/Chiny, jest jednym z najbardziej prestiżowych pokazów współczesnej grafiki na świecie. Profesor jest również członkiem, współzałożycielem istniejącego od 2016 roku IAPA w Pekinie (International Academic Printmaking Alliance), skupiającego zaledwie kilkudziesięciu nominowanych artystów grafików ze świata, a przede wszystkim od 2020 roku jest jednym z prodziekanów IPI (Międzynarodowego Instytutu Sztuki), powołanego w 2018 roku przy CAFA (Central Academy of Fine Arts) w Pekinie.

ARTUR „Baron” WIĘCEK

Pochodzący z Limanowej reżyser i scenarzysta filmów fabularnych, dokumentalnych, programów telewizyjnych i spektakli teatralnych. Jego film fabularny „Anioł w Krakowie” został uhonorowany nagrodą za debiut reżyserski na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 2005 r. wyreżyserował „Zakochanego Anioła” – drugą część opowieści o Aniele Giordano (w obu główną rolę zagrał Krzysztof Globisz). „Prawdziwe życie aniołów” to trzeci film z tej serii, który do kin trafił w kwietniu 2023 r. Film zdobył Złotego Anioła na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest, Kinga Preis za wykreowaną w tym filmie najlepszą rolę kobiecą otrzymała nagrodę „Jańcio Wodnik” (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”) a Krzysztof Globisz nagrodę za najlepszą kreację aktorską (Kozzi Film Festiwal w Zielonej Górze).

 

JUSTYNA ZAWIŚLAN

Sądeczanka, skrzypaczka, kompozytorka, dyrygentka i założycielka Or_kiestry. Przypadek sprawił, że w jej ręce trafiły rękopisy i partytury przedwojennego kompozytora z sądeckiej Słowikowej – Jana Karola Fydy. Jej pasja, zaangażowanie i umiejętności doprowadziły do przywrócenia do życia utworów kompozytora zwanego „Straussem Wschodu”. Justyna nawiązała współpracę z Polską Akademią Nauk, która objęła merytoryczną pieczę nad projektem. Repremierowy koncert muzyki Jana Karola Fydy w wykonaniu Or_kiestry pod batutą Justyny Zawiślan miał miejsce w kwietniu 2023 roku w Muzeum Pałacu w Wilanowie. W listopadzie natomiast utwory powróciły do jego małej ojczyzny – gminy Korzenna. Zabrzmiały wtedy m.in. marsz żałobny „Zaślubiny Polski z Bałtykiem” i walc „Marie Klange”. Dzięki aktywności Justyny Zawiślan powstała fundacja im. Jana Karola Fydy, wśród jej założycieli są Aleksander i Jan Fydowie – wnukowie kompozytora.

 

Patronką Rankingu jest pochodząca z Sądecczyzny wybitna aktorka filmowa i teatralna Danuta Szaflarska, której kariera zawodowa i postawa społeczna jest symbolem idei przewodniej rankingu Genialni Lokalni Globalni.
Danuta Szaflarska – ur. 6 lutego 1915 r. w Kosarzyskach, zm. 19 lutego 2017 r. w Warszawie. Wystąpiła w ponad stu rolach filmowych i ponad osiemdziesięciu teatralnych. Występowała w Teatrze Telewizji, słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, serialach telewizyjnych, a także podkładała głos do filmów zagranicznych. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką. Brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Zarówno krytycy, jak i widzowie cenili jej osobowość i temperament. Zawsze podkreślała swój sądecki rodowód. Była wielokrotnie odznaczana i nagradzana.
Nagrodę i dyplomy dla dziesiątki laureatów rankingu zaprojektowała artystka plastyczka Maria Ekier, córka Danuty Szaflarskiej.

Reklama