Radni wojewódzcy przyjmą uchwałę w obronie św. Jana Pawła II? O to prosi ich wojewoda

Radni wojewódzcy przyjmą uchwałę w obronie św. Jana Pawła II? O to prosi ich wojewoda

Wojewoda Łukasz Kmita prosi radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego, aby rozważyli przyjęcie uchwały kierunkowej, która okazywałaby poparcie i solidarność Małopolski z tymi, którym leży na sercu dbałość o dobre imię św. Jana Pawła II. Taka uchwała został przyjęta m.in. przez Sejm. 

7 marca na TVN24 wyemitowano wstrząsający reportaż Marcina Gutowskiego. Materiał ujawnił nieznane dotąd informacje dotyczące życia Karola Wojtyły, z czasów zanim został papieżem. Dziennikarz dotarł do ofiar księży, którzy mieli być podwładnymi Wojtyły. Reportaż  zatytułowany „Franciszkańska 3” powstawał przez około 2,5 roku. Przez ten czas Gutkowski porozmawiał ze świadkami nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, którzy osobiście informowali Karola Wojtyłę o przestępstwach. Dziennikarz ujawnił m.in. listy, z których wynika, iż papież wiedział co dzieje się wewnątrz Kościoła. Po emisji temat śp. Jana Pawła II zdominował przestrzeń publiczną w całej Polsce.

W mediach społecznościowych wielu polityków opublikowało wizerunek papieża, by wyrazić sprzeciw wobec szargania jego dobrego imienia. Sejm przyjął uchwałę kierunkową w tej sprawie. Teraz wojewoda Łukasz Kmita chce, by taką samą podjęli radni Małopolski.

Jego prośba motywowana jest również faktem, że 5 października 2020 r. watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w odpowiedzi na prośbę Metropolity Krakowskiego, specjalnym dekretem potwierdziła, że św. Jan Paweł II jest patronem przed Bogiem Województwa Małopolskiego.

Jak zaznacza wojewoda Kmita, papież jest niekwestionowanym autorytetem i zajmuje szczególne miejsce w świadomości Małopolan. Gospodarz Małopolski liczy, że Zarząd i Sejmik Województwa Małopolskiego w poczuciu odpowiedzialności i solidarności będzie gotowy okazać wsparcie i jednomyślność w obronie jego dobrego imienia św. Jana Pawła II.

– Być może dla nas wszystkich jest to czas próby. Czas, gdy trzeba sobie nie tylko jasno powiedzieć, jakie wartości są dla nas ważne, ale także w konkretny i namacalny sposób te wartości zademonstrować. Nie pozwólmy, aby autorytety były niszczone! Świat bez autorytetów to świat niemający sensu, to droga donikąd. Dobre imię świętego Jana Pawła II jest naszą wspólną sprawą – wspólną sprawą Małopolski i Małopolan – podkreślił wojewoda Łukasz Kmita.

Czytaj także: „Nie chcemy wojny!!!”. Biało-czerwony baner zawisł na moście lwowskim w Nowym Sączu

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie 

Reklama