Nowy Sącz. Nie powielić błędów innych. Oto kluby, które utknęły w III lidze

Nowy Sącz. Nie powielić błędów innych. Oto kluby, które utknęły w III lidze

Sandecja, Nowy Sącz, spadek do III ligi, Zawisza, KSZO, GKS Bełchatów, inni

Miniony weekend przyniósł rezultaty, które sprawiają, że spadek Sandecji możliwy jest już w najbliższej kolejce. Do zakończenia sezonu zostały cztery mecze (dwanaście punktów do zdobycia), ale drużyna z Nowego Sącza musiałaby nadrobić aż dziewięć oczek względem rywali. Jak wynika z danych prawdopodobieństwa, szanse „Biało-czarnych” na utrzymanie wynoszą 0,12 procent. Pora oswajać się z nową sytuacją. Zaglądamy do III ligi, aby sprawdzić, które znane kluby w niej utknęły.

Niekorzystne rozstrzygnięcia
Podopieczni trenera Roberta Kasperczyka mają sporo pecha. Własne niewykorzystane szanse to jedno. Odrębną sprawą jest fakt, że w ostatni weekend swoje mecze wygrywały niemal wszystkie drużyny walczące o utrzymanie. GKS Jastrzębie pokonał na własnym terenie Zagłębie II Lubin 1:0 (gol: João Guilherme 55), Wisła Puławy wygrała przed własną publicznością ze Skrą Częstochowa 1:0 (Maciej Bortniczuk 83), Stomil Olsztyn zwyciężył z Lechem II Poznań 1:0 (Piotr Kurbiel 79) a Olimpia Grudziądz zremisowała w Łodzi z rezerwami ŁKSu 1:1 (Sebastian Strózik 90 – Jonathan Júnior 81). Tym samym dolna część tabeli prezentuje się następująco (za 90minut.pl):

Utknęli w III lidze
Sandecja rozpocznie najbliższą serię spotkań wyjazdowym meczem z Polonią Bytom (3 maja, godzina 16.00). Śląski zespół jest niewygodnym rywalem. Na swoim stadionie nie przegrał ani jednego meczu w tej rundzie. Jeśli Sandecja nie da sobie szansy i nie zwycięży w Bytomiu, wówczas spadek ekipy z Nowego Sącza może nastąpić już w ten weekend. Jest to jednak mało prawdopodobne. Swoje mecze musiałyby wygrać dwie spośród trzech drużyn: Skra Częstochowa (u siebie z ŁKSem II Łódź), GKS Jastrzębie (u siebie z Chojniczanką), Wisła Puławy (na wyjeździe z Radunią). Terminem degradacji pozostaje raczej 11-13 lub 17-18 maja.

Tymczasem w obecnej III lidze możemy spotkać kilka klubów, które w przeszłości cieszyły się rozpoznawalnością w Polsce. Od wielu lat mają jednak kłopot z uzyskaniem promocji do Ekstraklasy, bądź na jej zaplecze. Oto kluby, od których Sandecja nie powinna czerpać przykładu:

1. GKS Bełchatów (obecnie III liga, grupa pierwsza). W obecnym sezonie zajmuje czwarte miejsce w tabeli bez szans na awans (ten rozstrzygnie się pomiędzy Pogonią Grodzisk Mazowiecki a Legią II Warszawa). Bełchatowianie mają w swoim dorobku wicemistrzostwo Polski wywalczone w 2007 roku. Dwa lata temu klub nie otrzymał licencji i ogłosił upadłość. Kontynuatorem jego tradycji została Akademia GKS Bełchatów, która w sezonie 2022/2023 przystąpiła do rozgrywek IV ligi.
2. Zawisza Bydgoszcz (obecnie III liga, grupa druga). W obecnym sezonie zajmuje trzecie miejsce w tabeli bez szans na awans (ten wywalczy ktoś z pary Świt Skolowin Szczecin – Elana Toruń). Bydgoszczanie są zdobywcami Pucharu oraz Superpucharu Polski z 2014 roku. Dzięki wygranej w tych rozgrywkach mieli okazję zagrać w kwalifikacjach Ligi Europy. Osiem lat temu klub nie otrzymał licencji i został zdegradowany do B-klasy. Kontynuatorem jego tradycji jest Wojskowy Klub Sportowy Zawisza.
3. Flota Świnoujście (obecnie III liga, grupa druga). W obecnym sezonie zajmuje czternaste miejsce w tabeli z bezpieczną przewagą nad strefą spadkową. Ćwierćfinalista Pucharu Polski z 2013 roku. Flota to „stary dobry znajomy Sandecji”. Zespół występował w I lidze z ugruntowaną pozycją w latach 2008 – 2015, gdzie wielokrotnie miał okazję mierzyć się z drużyną z Nowego Sącza.
4. Górnik Polkowice (obecnie III liga, grupa trzecia). W obecnym sezonie zajmuje czwarte miejsce w tabeli bez szans na awans (ten rozstrzygnie się pomiędzy Śląskiem II Wrocław a Rekordem Bielsko-Biała). W sezonie 2002/2003 Górnik awansował do Ekstraklasy. Rok później dotarł do 1/4 Pucharu Polski. W klubie pracowało wielu znanych trenerów: Mirosław Dragan, Wiesław Wojno, Dominik Nowak, Janusz Kudyba, Janusz Kubot czy Janusz Niedźwiedź.
5. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (obecnie III liga, grupa czwarta). W obecnym sezonie zajmuje siódme miejsce w tabeli bez szans na awans (ten zarezerwowany jest dla Wieczystej Kraków). Drużyna z Ostrowca przez trzy lata występowała w Ekstraklasie, potem na jej zapleczu. Po rundzie jesiennej sezonu 2003/2004 klub został wycofany z II ligi a jego wyniki anulowane. W 2011 roku klubowe tradycje (barwy i herb) przejął KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. Przystąpił do rozgrywek klasy okręgowej, ugrywając dwie promocje w przeciągu dwóch lat – prosto do III ligi. To w tym klubie swoją karierę rozpoczynali byli reprezentanci Polski: Andrzej Kobylański, Mariusz Jop, Rafał Lasocki oraz Kamil Kosowski.

Czytaj także: Blisko 800 tysięcy odtworzeń produkcji DTS24 od początku 2024 roku. Dziękujemy

Fot. Adrian Maraś

Reklama