Spacer śladami projektów Zenona Remiego [FILM]

Spacer śladami projektów Zenona Remiego [FILM]

Kim dla Nowego Sącza był Zenon Remi i jak wielkie są jego zasługi dla tego miasta? O tym wszystkim opowiedział miłośnikom historii dr Łukasz Połomski, oprowadzając po nieformalnych szlaku projektów tego architekta.

Pewne budynki w ścisłym centrum nowosądeckiego Starego Miasta powszechnie znamy, ale głównie z widzenia. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak wiele obiektów jest tam dzisiaj dzięki mistrzowi, jakim niewątpliwi był zasłużony architekt Zenon Remi. Tych kilkanaście budynków, których historię opowiedział podczas spaceru dr Łukasz Połomski, to oczywiście tylko fragment działalności byłego budowniczego miejskiego.

Zenon Adam Remi (1873–1924) – architekt, budowniczy nowoczesnego Nowego Sącza. Absolwent Politechniki Lwowskiej, praktykował u Jana Perosia. Po nim objął urząd budowniczego miejskiego w Nowym Sączu. Funkcję sprawował w latach 1901 – 1919. Autor licznych projektów nowosądeckich kamienic i domów, ale także we Lwowie, Krakowie, Wieliczce i innych miastach

Spacer zorganizowany przez Sądecki Sztetl, to tak naprawdę tylko godzinna lekcja historii miasta Nowego Sącza, zamknięta w murach zabytkowych kamienic. Tymczasem całość dokonań architekta, którego setna rocznica śmierci przypada w tym roku, to ogrom wiedzy wymagająca znacznie większej ilości takich edukacyjnych wycieczek. Jak zapowiedział Łukasz Połomski, tego typu inicjatywy są już w planach.

– Nasz spacer zaczynamy tutaj na ulicy Kazimierza Wielkiego, a zakończymy w rejonie Narutowicza, który był szczególnie bliski Zenonowi Remiemu. Pierwszemu z Zenonów, no bo w tym rodzie było ich trzech. My się dzisiaj skupiamy na pierwszym, czyli przybyłym do Nowego Sącza w takim momencie bardzo kluczowym dla miasta. Ponieważ tuż po pożarze z 1894 roku – tak rozpoczął spacer dr Łukasz Połomski.

Film: Michał Śmierciak

Czytaj także: Gdzie powstaną nowosądeckie parki kieszonkowe? [FILM]

 

Reklama