5 kluczowych pytań o e-receptę online: odpowiedzi i wskazówki

5 kluczowych pytań o e-receptę online: odpowiedzi i wskazówki

5 pytań o e-receptę online

Dziś e-recepty to standard, który znacząco ułatwia nam dotarcie do leków. Dowiedz się, czym jest e-recepta, jak z niej korzystać i jak zdobyć, gdy goni Cię czas?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące recept online

1. Co to jest e-recepta?

To inaczej recepta online, która ma postać wirtualną i nie wymaga przedstawiania w aptece papierowego wydruku. Recepta w takiej postaci nie tylko jest ekologicznym rozwiązaniem, ale znacząco ułatwia pozyskanie niezbędnego leku. W wielu przypadkach pacjent nie musi się nawet osobiście pojawiać w przychodni, wystarczy teleporada lekarska lub zamówienie recepty przez internet.

2. Na jakie leki mogę otrzymać e-receptę?

Niemal wszystkie leki na receptę mogą się znaleźć na jej elektronicznej wersji. Pamiętaj jednak, że to lekarz decyduje o tym, które specyfiki Ci przepisze. Czasem konieczna może być osobista wizyta w poradni i wykonanie dodatkowych badań w celu postawienia diagnozy i ustalenia przebiegu leczenia.

3. Jak zrealizować e-receptę w aptece?

Udając się do apteki, musisz znać kod recepty oraz PESEL pacjenta, by podać je farmaceucie. Możesz przekazać je ustnie, ale również na kartce papieru lub pozwolić spisać PESEL z dokumentu tożsamości. Niektóre apteki wyposażone są w specjalne urządzenia, umożliwiające samodzielne wprowadzenie danych. Pamiętaj, że na wykupienie leków masz zwykle 30 dni. Wyjątkiem są antybiotyki (7 dni) i leki na choroby przewlekłe (nawet do 365 dni).

4. Czy e-receptę trzeba zrealizować w jednej aptece?

Jeżeli lekarz wypisał Ci kilka opakowań tego samego specyfiku, ale w danej aptece na stanie jest tylko 1, po kolejne będziesz musiał wrócić do tego samego punktu. Na szczęście zwykle zamówienia z hurtowni do aptek docierają nawet na drugi dzień.

W sytuacji jednak gdy otrzymasz jeden z leków, a drugiego nie będzie, bez problemu możesz udać się z tym samym kodem recepty do innej apteki.

5. E-recepta nie działa – co zrobić?

Może się zdarzyć jakiś błąd techniczny, ale wówczas należy ustalić jego charakter z farmaceutą i w razie potrzeby ponownie skonsultować się z lekarzem lub poradnią, w której recepta została wystawiona. Prawdopodobnie sytuacja zostanie rozwiązana bardzo szybko.

Recepty elektroniczne – wygoda i oszczędność czasu

Możliwość uzyskania recepty bez wychodzenia z domu to ogromny komfort dla każdego pacjenta. Obecnie nie ma potrzeby, by udawać się do przychodni, stać w kolejce i ryzykować złapaniem jakiejś infekcji. Jeśli kończy Ci się lek przyjmowany na stałe lub masz objawy, które lekarz jest w stanie zdiagnozować podczas teleporady czy porady online, wystarczy chwila, a kod do wystawionej przez niego recepty otrzymasz SMS-em, mailem lub znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). To ogromne udogodnienie dla osób schorowanych, z ograniczoną mobilnością, młodych rodziców oraz osób zapracowanych, które nie mają możliwości podjechać do przychodni w godzinach jej otwarcia. To także wybawienie w sytuacjach, gdy np. zapomniałeś zabrać swoich leków na wyjazd. Jeżeli jesteś za granicą, podczas konsultacji poproś lekarza o receptę transgraniczną, którą można zrealizować w większości krajów UE.

Czy można zamówić L 4 i recepty przez internet ?

Choć wiele placówek medycznych oferuje dziś teleporady, niekiedy trzeba się liczyć z kilkudniowym oczekiwaniem na telefon od specjalisty. Jeżeli zależy Ci na czasie, kończą Ci się leki lub z powodu choroby nie poszedłeś dziś do pracy i pilnie potrzebujesz zwolnienie lekarskie, bez problemu uzyskasz pomoc nawet bez wychodzenia z łóżka. Z pomocą przychodzi platforma Medicept.pl. Wystarczy, że zarejestrujesz się jako nowy użytkownik, by móc zarezerwować poradę lekarską w dogodnym terminie, nawet w weekend i w godzinach wieczornych. Po uiszczeniu określonej opłaty oczekuj na kontakt z lekarzem. Przeprowadzi on z Tobą wywiad i podejmie decyzję co do zalecanych leków, wypisze odpowiednie recepty, a w razie potrzeby również zwolnienie z pracy lub szkoły. Dodatkową zaletą elektronicznego L4 jest to, że automatycznie dociera od razu do pracodawcy oraz do właściwego ZUS-u, co ogranicza potrzebę Twojego dalszego zaangażowania, byś mógł skupić się na powrocie do zdrowia. Więcej ciekawych informacji dotyczących e-zwolnienia znajdziesz na stronie: https://medicept.pl/e-zwolnienie/.

Artykuł partnera

Przeczytaj również:

Odważni, pierwsi i najwięksi – nagrody Krakowskiego Parku Technologicznego dla inwestorów 2023 roku rozdane

Reklama