17-latka walczy z guzem mózgu, terapią dla niej są grafiki

17-latka walczy z guzem mózgu, terapią dla niej są grafiki

Emilia Kantor, grafiki, Nowy Sącz

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI. Jej prace nie były prezentowane jeszcze na żadnej wystawie, ale potencjał twórczy 17-letniej Emilii Kantor z Nowego Sącza dostrzegają już inni artyści. Na ul. Węgierskiej niedawno można było oglądać mural Mgr Morsa, czyli Mariusza Brodowskiego, stworzony według grafiki Emilki, a niebawem światło dzienne ma ujrzeć książka dla dzieci, w której znajdą się jej prace oraz wiersze. Pieczę nad pisarskim debiutem sądeczanki sprawuje krakowska pisarka Ewa Stadtmüller.

Grafiką interesowałam się już wcześniej. Chodzę bowiem do klasy o profilu technik organizacji reklamy w sądeckim Ekonomie. Teraz poświęcam tej twórczości więcej czasu. Ona pozwala mi bowiem choć na chwilę zapomnieć o chorobie – mówi Emilia Kantor.

17-latka boryka się z guzem pnia mózgu. Od 17 września ubiegłego roku, kiedy usłyszała diagnozę – grand de glioma, a później guz pnia mózgu czwartego stopnia, czyli bardzo złośliwy – jej domem stał się szpital. Przykuta do łóżka po serii chemii i radioterapii nie miała nawet siły utrzymać laptopa na kolonach.

Ale na szczęście mogłam na moją komórkę pobrać bezpłatną aplikację do tworzenia grafik Picsart i działać. Choć i to sprawiało mi ogromną trudność – bo po serii zabiegów moje ręce cały czas się trzęsły. Tworzyłam, co mi w duszy grało – opowiada Emilia.

Przyznaje, że pomysły na grafiki, które w tym czasie powstały, rodziły się w trakcie tworzenia.

Bawi mnie więc, jak słyszę różne interpretacje moich grafik. Niektóre nawet skojarzenia, jakie mają szczególnie dorośli, po obejrzeniu moich prac, do głowy mi nie przyszły. Ale to miłe, że te grafiki budzą tyle emocji – uśmiecha się nastolatka.

Do stworzonych grafik Emilia Kantor zaczęła również pisać wiersze dla dzieci. Zabawne rymowanki na tyle spodobały się pisarce Ewie Stadtmüller, że postanowiła pomóc sądeczance wydać tomik ilustrowany tymi grafikami. Prace nad nim właśnie trwają. W ramach projektu Genialni Lokalni Globalni, do którego Emilia nadesłała zgłoszenie, dzieli się niektórymi pracami.

Czytaj również: Być jak Danuta Szaflarska! Pokaż światu swoją twórczość oraz Te nazwiska warto znać  

a także: Tworzy od podstawówki – Lesław Kuźma; Natchnienie do życia Renaty Kaczorowskiej; Grażyna Turek – jej kolekcje podziwiano w Londynie

Logo Małopolska

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama