Te nazwiska warto znać. O nich się mówi!

Te nazwiska warto znać. O nich się mówi!

JUSTYNA STASIEK HARABIN

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

LAUREACI III EDYCJI RANKINGU GENIALNI LOKALNI GLOBALNI IM. DANUTY SZAFLARSKIEJ

Justyna Stasiek Harabin
Fot. Kazimierz Fałowski

1. miejsce – Justyna Stasiek-Harabin

Historyczka sztuki, redaktorka w kwartalniku „Artysta i Sztuka”, muzealniczka, miłośniczka malarstwa XIX i XX wieku oraz polskiego powojennego wzornictwa. Od sześciu lat prowadzi bloga o sztuce Minerva, którego miesięcznie czyta ok. 30-40 tysięcy unikalnych użytkowników. Jest to jeden z najpopularniejszych blogów o takiej tematyce w Polsce, na którym edukuje i opowiada o emocjach związanych z przeżywaniem sztuki. Wokół bloga stworzyła się wyjątkowo wartościowa społeczność, zrzeszająca artystów oraz miłośników sztuki – Minerviści. Rok 2020 przyniósł jej rekordową popularność, na którą złożyła się pandemia oraz potrzeba obcowania ze sztuką w sieci. Współpracowała m.in. z Muzeum Narodowym w Krakowie, dla którego stworzyła serię krótkich, 5-minutowych filmów na temat swoich ulubionych dzieł sztuki z kolekcji muzeum. W tym samym roku współpracowała także m.in. z Wydawnictwem Znak, firmą Medicine, a także z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie. W 2020 r. otrzymała również stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu zrealizowała cykl artykułów poświęconych zapomnianym polskim projektantkom, związanym z powojennym wzornictwem w Polsce. Więcej w rozmowie: Życie bez kultury nie jest do końca pełne.

Anna Wilk fot. Katarzyna Zadróżna

2. miejsce – Anna Wilk

Historyczka, badaczka i pasjonatka historii mniejszości narodowych z uwzględnieniem zagadnień tożsamościowych. Jest absolwentką Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. Jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W grudniu 2019 r. ukazała się jej książka „Łemkowie. Między integracją a rozproszeniem 1918-1989”, która w 2020 otrzymała prestiżową nagrodę im. prof. Tomasza Strzembosza dla autorki najlepszej książki dotyczącej najnowszej historii Polski. Na Sądecczyźnie znajduje się je dom rodzinny, ale to również region, który znajduje się w obszarze jej badań. Część jej publikacji dotyczy przemian i procesów, które dotykały zróżnicowaną narodowo społeczność Sądecczyzny w XX wieku. 

Fot. Katarzyna Zadróżna

Krzysztof Dziurbiel i Chiemi Tanaka, Genialni Lokalni Globalni

2. miejsce – Krzysztof Dziurbiel

Pianista, urodzony w Muszynie, absolwent muszyńskiego LO, Państwowej Szkoły Muzycznej w Krynicy-Zdroju i Nowym Sączu, Akademii Muzycznej w Krakowie i Grazu (Austria). Gra w duecie ze swoją żoną, Chiemi Tanaką. W roku 2020 odnieśli znaczące sukcesy w dwóch międzynarodowych konkursach duetów fortepianowych: w V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Online „Danubia Talents” na Węgrzech, gdzie otrzymali I główną nagrodę, a także w Międzynarodowym Konkursie on-line Music and Stars Awards, uzyskując Srebrną Nagrodę. Więcej w rozmowie: Złote ręce Krzysztofa Dziurbiela i Chiemi Tanaka.

MARCIN KALETKA

3. miejsce – Marcin Kaletka

Urodził się w Limanowej w 1986 r. Saksofonista, kompozytor oraz pedagog, absolwent instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Frost School of Music, University of Miami, USA. Od 2014 r. wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobywca wielu nagród na festiwalach oraz konkursach jazzowych w kraju i zagranicą. Współpracuje ze znanymi postaciami polskiej oraz zagranicznej sceny jazzowej, takimi jak m.in: Piotr Wojtasik, Eryk Kulm, Aga Zaryan czy Piotr Wyleżoł. Marcin jest równocześnie liderem zespołu Marcin Kaletka Quartet oraz współtwórcą formacji Szczypka/Kaletka Quintet. Na swoim koncie ma również nagranie trzech albumów jazzowych z zespołem Wierba & Schmidt Quintet„Maya” (2009), „Live in Getxo” (2010), „Black Monolith” (2011) oraz płyty z wokalistą Wojciechem Myrczkiem „We’ll Be Together Again” (2010). W 2020 r. ukazała się płyta „Weband – Cavatia Session” (Art Evolution Rec.) polskiej supergrupy pod wodzą pianisty Piotra Wyleżoła, gdzie gra również Marcin Kaletka. Płyta uznana za jedną z najlepszych w 2020 roku przez magazyn Jazz Forum.

Alicja Przybyszowska

4. miejsce – Alicja Przybyszowska

Urodzona w Nowym Sączu, gdzie nadal mieszka i czerpie inspiracje do swojej twórczości. Studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Członkini Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców od 2016 roku, a od roku 2019 członek kapituły. Autorką piętnastu wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Swoje prace poddaje konfrontacjom na konkursach fotograficznych w Polsce i na całym świecie, zdobywając ponad 100 prestiżowych nagród. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury na 2021 r. W 2020 roku uzyskała tytuł Excellence FIAP Bronze (EFIAP/b) nadawany przez Fèderation Internationale de I`Art. Photographique (FIAP) w Luxemburgu. Odznaczona Medalami: „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości (1918-2018) przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskie oraz odznaczona Srebrnym Medalem „Za Fotograficzną Twórczość” przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 25-lecia. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2021r. Laureatka III edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej. Zajmuje się fotografią konceptualną, szeroko pojętym pejzażem, fotografią socjologiczną i podróżniczą. Pracuje głównie w technice cyfrowej. Prace jej były publikowane w czasopismach branżowych oraz wielu katalogach pokonkursowych. Ponadto fotografie jej trafiły też jako artystyczne dziedzictwo FIAP oraz do kolekcji prywatnych w kraju i zagranicą. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat przekazuje podczas różnego rodzaju paneli dyskusyjnych, spotkań, warsztatów oraz jako wykładowca.

Mariusz Brodowski Mgr Mors

5. miejsce – Mariusz Brodowski

Pseudonim artystyczny Mgr Mors, ur. 1985 w Nowym Sączu, artysta, twórca murali, działacz społeczny, absolwent Uniwersytetu Śląskiego Wydział Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. W roku 2020 w ramach autorskiego projektu „#serialnawegierskiej” podejmował ważne problemy społeczne, w tym walki z alkoholizmem. Jest to cykl ponad stu murali krótkotrwałych malowanych na ścianie pod wiaduktem w Nowym Sączy przy ul. Węgierskiej. Tematy obrazów są zróżnicowane, często nawiązują do aktualnych spraw w Polsce lub na świecie. Drugi projekt zrealizowany w roku 2020 to „Galeria na ul. Wąskiej”, przy współpracy z Urzędem Miasta powstała galeria obrazów, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów. Jeden z obrazów z Galerii na Wąskiej zdobył międzynarodową aprobatę. Zdjęcie pracy pojawiło się w albumie Street Art In The Time Of Corona wydanym przez Graffito. W albumie pojawiają się murale z całego świata, dzieło wykonane przez Mgr Mors było jedynym z Polski. Szereg stron internetowych opublikowało zdjęcia jego prac m.in.: Street Art United States, Topstreetart i Streetartpedi. Więcej str. VI.

RENATA I GRZEGORZ CZERWICCY, RTCK, Nie jesteś skazany

6. miejsce – Renata i Grzegorz Czerwiccy

Mieszkańcy Nowego Sącza. W 2020 roku ukazała się książka ich autorstwa – „Nie jesteś skazany”, której pierwszy nakład miał się wyczerpać niemal zanim się ukazał. Świetnie napisana historia samego Grzegorza Czerwickiego, więźnia skazanego na 12 lat życia za kratkami, który podczas odsiadki przeżywa nawrócenia. Książkę czyta się jak dobry kryminał, dramat i powieść „nie z tego świata”. Niesamowite zwroty akcji. A najciekawsze w tym, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Grzegorz i Renata są małżeństwem i obecnie oboje pracują w Wydawnictwie RTCK (Rób To Co Kochasz), które wydało ich książkę. Renata jest redaktorem naczelnym. Publikacja była promowana niemal we wszystkich stacjach telewizyjnych i radiowych. W 2020 r. ukazała się jeszcze jedna równie głośna książka, tym razem autorstwa samej Renaty – „Z braku rodzi się lepsze”. To wywiad ze znanym rekolekcjonistą, ks. Piotrem Pawlukiewiczem (śp.). Więcej w rozmowie: Ich autobiografia to gotowy scenariusz na film.

Adam Balas

7. miejsce – Adam Balas

Sądeczanin z pochodzenia, od 2011 r. dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Menedżer kultury, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wykładowca tej uczelni w latach 1995–2005. Absolwent prestiżowego Fellowship Program (2010/2011) w J.F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie. Współtworzył Orkiestrę Sinfonietta Cracovia, a w latach 2011-2012 realizował budowę Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach. Od 2013 r. z sukcesami rozwija programy edukacyjne i koncertowe w tym unikatowym w skali światowej kampusie. Jako jego dyrektor kontynuuje dzieło Krzysztofa Pendereckiego.

Monika Sznajderman

8. miejsce – Monika Sznajderman

Antropolożka kultury; stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Autorka książek Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS, Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnejBłazen. Maski i metaforyFałszerze pieprzu. Historia rodzinna oraz Pusty las. Redaktorka kilku antologii esejów, m. in. Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmemZnikająca Europa (z Kathariną Raabe), Jako dowód  i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury (z Magdaleną Budzińską) i Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (z Magdaleną Kicińską). Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Za książkę Fałszerze pieprzu uhonorowana Nagrodą im. Marii i Łukasza Hirszowiczów, Nagrodą Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodą im. Jerzego Turowicza. Została również wyróżniona przez Kapitułę i Dyrekcję Fundacji im. Jerzego Bonieckiego – Polcul za działalność społeczną, wydawniczą oraz popularyzację czytelnictwa, a także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej Nike, nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureatka nagrody „Portrety 2019″ przyznawanej przez Miesięcznik „Kraków” za książkę Pusty las. Książka ta znalazła się również w finale Nagrody Literackiej Nike. W 2020 roku została laureatką Nagrody im. Václava Buriana za wkład w dziedzinie kultury do dialogu środkowoeuropejskiego. Urodziła się w Warszawie, od ponad trzydziestu lat mieszka w Beskidzie Niskim.

Agnieszka Zahaczewska-Książek _fot_Piotr_Markowski

9. miejsce – Agnieszka Zahaczewska-Książek

Pianistka, urodzona w Krynicy-Zdroju, absolwentka muszyńskiego LO, Państwowej Szkoły Muzycznej w Krynicy-Zdroju i Nowym Sączu, Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie studentka Kunstuniversität w Grazu oraz doktorantka AM w Katowicach. W roku 2020 pracowała jako pianista-akompaniator w Akademii w Krakowie z klasą skrzypiec prof. Wiesława Kwaśnego. Otrzymała stypendium „Młoda Polska” 2020; pod koniec roku razem z Krzysztofem Książkiem wydała płytę CD z suitami na dwa fortepiany Antona Areńskiego i Sergiusza Rachmaninowa. Jest również autorką eseju dołączonego do płyty. Uczestniczyła w koncertach on-line z Trio Legend. W duecie z mężem Krzysztofem Książkiem zagrała recital on-line z cyklu „Oblicza pianistyki”, „Muzyczny świat bajek” – koncert domowy on-line  w ramach  „Partnerstwa dla Muzyki 2.0”, recital w Brochowie, recitale z cyklu „Z klasyką przez Polskę” w Szafarni, Turznie i Ostromecku. Duet został też laureatem projektu „Scena dla muzyki polskiej” organizowanego przez IMiT, co łączyło się z zaproszeniem zespołu na recitale w trzech polskich filharmoniach – Narodowej, Świętokrzyskiej i Dolnośląskiej. Fot_Piotr Markowski.

Czytaj również: Być jak Danuta Szaflarska! Pokaż światu swoją twórczość

Logo Małopolska

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama