ZUS wydaje emerytom i rencistom nowe legitymacje

ZUS wydaje emerytom i rencistom nowe legitymacje

Od 1 lutego każdy, kto uzyska prawo do świadczeń ZUS, otrzyma nową legitymację emeryta-rencisty,  dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących.  Nowe, biało – zielone legitymacje zawierają skrót „LER” pisany językiem Braille`a. Stare legitymacje zachowają ważność. Nie będą automatycznie wymieniane. Osoby mające problem ze wzrokiem mogą jednak w każdej chwili wymienić dokument na nowy.

Nowa legitymacja, oprócz wspomnianego skrótu „LER”, nie ma już pola „numer świadczenia”. Zastąpiło je pole:  „rodzaj świadczenia”, w którym zostanie wyszczególnione czy posiadacz legitymacji pobiera emeryturę, emeryturę pomostową, rentę, rentę socjalną, czy też nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Rocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje między 350 tys. a 400 tys. nowych legitymacji emeryta-rencisty – mówi Bożena Bielawska, wypowiadająca się w imieniu regionalnego rzecznika małopolskiego ZUS.

 – Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że legitymacja z zasady nie uprawnia do jakichkolwiek ulg np. w transporcie publicznym – mówi Bożena Bielawska.- O ewentualnych ulgach decydują odrębne przepisy dotyczące przewozów w transporcie krajowym oraz lokalnym.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.