Znaki dymne przed galerią, czyli palenie paleniu nierówne [FILM]

Znaki dymne przed galerią, czyli palenie paleniu nierówne [FILM]

Dziś przed Galerią Trzy Korony w Nowym Sączu odbył się pokaz prawidłowego palenia w piecu. Grupa Zdrowego Oddychania starała się udowodnić sądeczanom, że sposób rozpalania ma ogromny wpływ na to, ile dymu wydobywa się z komina. Okazuje się, że w łatwy sposób można znacząco ograniczyć ilość smogu, a przy tym także zaoszczędzić.

Smog w Kotlinie Sądeckiej, szczególnie w okresie grzewczym to codzienność. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: Nowy Sącz znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie. Wydawać by się mogło, że media tyle razy nagłaśniały ten problem i edukowały, jak sprawić, by wszystkim nam żyło się lepiej, że chyba nie ma ludzi nieświadomych zagrożenia. Nic bardziej mylnego. Ludzie, którzy pojawili się dzisiaj pod galerią, by zobaczyć jak prawidłowo palić się w piecach, nie kryli zdziwienia.

– Żyję tyle lat na tym świecie, a nie wiedziałem, że da się palić w piecu ,,od góry”. Mniej się przy tym spali, więc jest taniej, ale co ważniejsze mniej się dymi z komina, więc mamy czystsze powietrze – stwierdził pan Stanisław.

Niestety na pokazie pod galerią była tylko garstka Sądeczan zainteresowanych tematyką i chcących się czegoś dowiedzieć. Trzeba zdać sobie sprawę, że smog rokrocznie zabija około 50 tysięcy Polaków. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, dlatego ważnym jest, by pozyskiwały wiedzę na ten temat od najmłodszych lat. Warto, by wyrastały w poczuciu chęci, a nie przymusu dbania o środowisko.

Akcji patronowały: Grupa Zdrowego Oddychania, miasto Nowy Sącz, Sądecki Sztetl, Galeria Trzy Korony, Stowarzyszenie Sądecki Elektryk oraz Krajowa Izba Kominiarzy.

Na poniższych dwóch filmach możecie dowiedzieć się jak prawidłowo palić w piecu i naocznie przekonać, jak w praktyce wygląda palenie od góry i od dołu.

– Paląc od góry oszczędzamy do 30% opału, a więc 30 % oszczędności zostaje w naszej kieszeni. Tlenek węgla w komorze górnego spalania jest spalany w większości, czyli nie dostaje się tyle do atmosfery, jak wtedy gdybyśmy palili w kotłach tradycyjnie, czyli od dołu – wyjaśniał prezes Krajowej Izby Kominiarzy Oddziału Małopolsko-Podkarpackiego.

Jak rozpalać? 

Należy włożyć do pieca odpowiednią ilość paliwa np. węgla i podłożyć ogień na usypanej warstwie, a nie pod nią.

Zobacz różnicę na filmie poniżej.

Reklama