„Zdecydowałem się ograniczyć możliwość stosowania teleporad”. Wkrótce wejdzie w życie nowe rozporządzenie

Najprawdopodobniej dzisiaj podpiszę rozporządzenie, które dotyczy kwestii teleporad – zapowiedział na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia. Nowe regulacje mają obowiązywać prawdopodobnie od przyszłego weekendu. Zmiany ograniczą możliwość stosowania teleporad na rzecz tradycyjnych wizyt lekarskich.

Mamy bardzo dużo sygnałów o nadużywaniu teleporad jeżeli chodzi o formę kontaktu z pacjentem. To również niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego – powiedział minister Adam Niedzielski.

W związku z tym na mocy rozporządzenia, które najprawdopodobniej już dziś zostanie podpisane, możliwość stosowania teleporad zostanie ograniczona. Zmiany wejdą w życie tydzień po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw.

Do tej pory teleporady były standardem jeśli chodzi o kontakt pacjenta z lekarzem. Wyjątek stanowili najmłodsi pacjenci: dzieci do 2 roku życia. Natomiast gdy nowe regulacje wejdą w życie, osobiste badanie pacjentów będzie konieczne w kilku przypadkach:

  • dla dzieci w wieku do lat 6 (za wyjątkiem kontroli w przebiegu prowadzonego leczenia, które zostało ustalone po osobistym badaniu),
  • przy podejrzeniu choroby nowotworowej,
  • dla pacjentów z chorobą przewlekłą w sytuacji zmiany objawów lub pogorszenia stanu zdrowia,
  • dla nowo zapisanych pacjentów w przychodni,
  • przy braku zgody pacjenta na teleporadę.

Teleporada jest prawem pacjenta, ale z tego prawa on może nie chcieć skorzystać i może po prostu oczekiwać wizyty w rozumieniu tradycyjnym – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Oznacza to na przykład, że w sytuacji, gdy po raz pierwszy odczujemy jakąś dolegliwość, powinniśmy mieć możliwość osobistego przebadania przez lekarza lub lekarkę. Co ważne, w przypadku, gdy życzeniem rodziców lub opiekunów dzieci do 6 roku życia będzie skorzystanie z teleporady, taka opcja również będzie dopuszczona.

fot. ilustr. pexels.com


Kolejne województwo z dodatkowymi obostrzeniami. Konferencja prasowa ministra zdrowia

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.