Kolejne województwo z dodatkowymi obostrzeniami. Konferencja prasowa ministra zdrowia

Od 13 do 20 marca w dwóch województwach: warmińsko-mazurskim oraz pomorskim – ze względu na wysoką średnią dzienną liczbę zachorowań na COVID-19 – będą obowiązywały dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Taką informację podał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Zasady bezpieczeństwa, które miały obowiązywać na Warmii i Mazurach do piątku 12 marca, pozostają nadal aktualne. Natomiast od 13 marca dodatkowe obostrzenia zostaną wprowadzone także w województwie pomorskim. W obu tych regionach będą obowiązywały zasady działające obecnie w województwie warmińsko-mazurskim, jednak z modyfikacją dotyczącą szkół.

Od 15 marca klasy I-III szkoły podstawowej będą nauczane w trybie hybrydowym (część dzieci będzie uczyć się stacjonarnie, a część zdalnie). Pozostałe obostrzenia dotyczą m.in. zawieszenia działalności hoteli, galerii handlowych (za wyjątkiem niektórych sklepów), teatrów, muzeów, czy też kin (więcej szczegółów TUTAJ).

Natomiast w pozostałej części Polski – czyli na przykład w województwie małopolskim – do 28 marca zostają przedłużone dotychczasowe zasady bezpieczeństwa, to znaczy:

  • teatry, opery, kina oraz filharmonie są otwarte (podczas wydarzeń obłożenie sali ma wynosić maksymalnie 50%, obowiązują maseczki oraz zakaz konsumpcji),
  • hotele są dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (dostępnych jest 50% pokoi, restauracje hotelowe są zamknięte, posiłki serwowane wyłącznie do pokoi na życzenie gości),
  • baseny, stoki, boiska zewnętrzne są otwarte (jednak aquaparki oraz siłownie dalej są nieczynne),
  • restauracje mogą wydawać posiłki wyłącznie na wynos,
  • sauny, solaria, salony masażu, łaźnie parowe i tureckie są otwarte przy zachowaniu ścisłych zasad sanitarnych,
  • od 11 marca – wznowiona działalność uzdrowisk,
  • obowiązuje zakaz zakrywania ust i nosa m.in. przy pomocy przyłbic; polecane jest używanie maseczek chirurgicznych.

Podczas konferencji minister zdrowia poruszył także wątek teleporad. Jak zapowiedział, wkrótce wejdzie w życie rozporządzenie wprowadzające nowe standardy dla tej formy komunikacji pacjentów z lekarzami (więcej szczegółów TUTAJ).

fot. zrzut ekranu z transmisji konferencji prasowej


KORONAWIRUS RAPORT – 5 marca. Niemal 50 nowych zakażeń na Sądecczyźnie

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.