Wyznanie miłości do ojcowizny w kalejdoskopie piwniczańskich dziejów

Wyznanie miłości do ojcowizny w kalejdoskopie piwniczańskich dziejów

Z okazji jubileuszu 670-lecia lokacji Piwnicznej – Zdroju powstała niezwykła publikacja będąca  pamiątką dla przyszłych pokoleń. Oficjalna premiera książki odbyła się w Pijalni Artystycznej i zgromadziła całe rzesze gości, mieszkańców miasta i współautorów.

Historyczne i aktualne zdjęcia oraz teksty skupiające w jednym miejscu wszystkie wiadomości o historii Piwnicznej z wielu publikacji to bez wątpienia piękny prezent dla mieszkańców, kochających swoją ojcowiznę. W pozycji wydawniczej można zobaczyć przekrój wieloletniej historii miasta od pierwszych lat jego istnienia, aż po dzień dzisiejszy. Ukazuje czas radosny i trudny, bogactwo i biedę miasta – słowem wszystko to, co tworzy historię tej pięknej ziemi górskiej.

Dla zobrazowania ogromu pracy włożonej w stworzenie książki, na scenie ustawiono stos publikacji, które wykorzystano do jej stworzenia. Wiele godzin wolontariackiej pracy autorów, zdjęcia z archiwów rodzinnych i zaangażowanie wielu osób przyniosły jednak piękny owoc. Mieszkańcy mogą cieszyć się księgą piękną i treściwą, stanowiącą kompendium wiedzy o małej ojczyźnie, a wyłowione ze strumienia dziejów  ciekawostki i szczegóły z całą pewnością zainteresują czytelników.

-Wielokrotnie przechadzając się uliczkami naszego miasteczka, chodząc po górskich szlakach ciągnących się dziesiątkami kilometrów, patrzymy na to miasto, na jego współczesność i myślimy o jego przyszłości. Ale ile razy wspominamy jego przeszłość? Właśnie teraz, w tym szczególnym roku pomyślmy o przeszłości naszej ojcowizny. Wyobraźmy sobie, że przechodząc ulicami Piwnicznej, wędrując po górskich szlakach spotykamy cienie naszych dziadków. Bo myśląc o przeszłości będziemy na pewno także myśleć o przyszłości i w taki sposób pomyśleli również Piwniczanie, twórcy książki, która jest dzisiaj promowana. O przeszłości dla przyszłości – powiedziała Barbara Talar, kustosz Muzeum Regionalnego Towarzystwa Miłośników Piwnicznej.

Podczas spotkania wszyscy zebrani mogli skosztować również lokalnych przysmaków Stowarzyszenia Młodów – Głębokie, a o muzyczną oprawę wydarzenia zadbała kapela „Góralski przystanek” z Młodowa.

W ramach obchodów jubileuszu zorganizowano dla mieszkańców także pełne atrakcji Dni Piwnicznej.  Cykl imprez odbywających się w weekend obfitował w koncerty, występy, pokazy, biegi, marsze. Był też Jarmark Tradycji.

W pierwszym dniu fetowania na stadionie KS Ogniwo odbył się występ zespołu regionalnego Dolina Popradu, pokazy Break Dance, pokazy rycerskie, występ zespołu regionalnego Górale Łąccy oraz program dla dzieci „z Piwnicznej na koniec świata”. Wieczorem na scenie zaprezentowała się Orkiestra Św. Mikołaja, a gwiazdą wieczoru był zespół Bubliczki, który zaserwował gościom potężną dawkę bałkańskiej muzyki.

W drugim dniu od samego rana na polu namiotowym przy ul. Targowej odbywały się zawody wędkarskie, a na stadionie KS Ogniwo – marsze i biegi Piwniczanki. Zaprezentowała się także Orkiestra Reprezentacyjna OSP Piwnicznej- Zdroju, Małe Piwnicoki, Orkiestra Mandolinowa ECHO i Muzyka Błankowiany. Zwieńczeniem dnia pełnego atrakcji był koncert zespołu Inoros, Antka Smykiewicza oraz Kapeli Góralskiej Howerna.

Ogromną atrakcji zarówno dla dzieci jaki i dorosłych były animacje, malowanie na szkle, haftowanie, przędzenie, wyplatanie, przygotowywanie potraw regionalnych, wykonywanie szmacianych lalek, wikliniarstwo papierowe, wykonywanie biżuterii oraz tworzenie wspólnej mega wyszywanki na 670-lecie Piwnicznej. Nie zabrakło typowych dla Jarmarków Tradycji warsztatów rękodzieła czy pokazów kowalstwa i degustacji. Goście mogli zakupić również przetwory domowe, zabawki z siana, wyroby z drewna i wiele innych.

Reklama