W sieci nie jesteś anonimowy. WSB-NLU z fundacją Eltrox we współnej kampanii przeciwko nienawiści

W sieci nie jesteś anonimowy. WSB-NLU z fundacją Eltrox we współnej kampanii przeciwko nienawiści

wsb - nlu

W sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszelkie informacje, które przesyłamy znajomym, treści, które publikujemy a w tym również treści przesycone nienawiścią, czyli hejt – można namierzyć. W sieci nic nie znika. W odpowiedzi na rosnącą powszechność tego zjawiska w Internecie i wiążące się z nim konsekwencje, jak samobójstwa wśród dzieci i młodzieży, Fundacja Eltrox zainicjowała akcję pod hasłem: ,,wyłącz hejt – włącz szacunek”. Zaangażowała się w nią sądecka Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University.

Akcja ,,Wyłącz hejt – włącz szacunek” ma charakter cykliczny i ogólnopolski. W aktualną edycję aktywnie włączyła się sądecka uczelnia wyższa.  Dwóch pracowników naukowych uczelni – Magdalena Wajda oraz Wojciech Bobak wzięło udział w przygotowaniu materiałów edukacyjnych nagranych przez Fundację. Na tym jednak nie kończy się współpraca – uczelnia zachęca do udziału w przygotowanych przez nią warsztatach dotyczących tego krzywdzącego wielu ludzi problemu (o tym już niedługo na dts24).

Wyłącz hejt

Jest to zjawisko, które stało się problemem na początku XX wieku i obecnie bardzo się rozprzestrzeniło. Badania pokazują, że obecnie co czwarty człowiek mówi o tym, że był ofiarą hejtowania i przemocy wśród rówieśników. Hejt dzieje się w Internecie, ale najbardziej boli w życiu rzeczywistym. Badania psychologów i innych ekspertów pokazują, że obecnie 40% młodzieży między 14 a 17 rokiem życia doświadcza lub doświadczało hejtu. Jest on groźny – obniża naszą samoocenę, sprawia, że czujemy się beznadziejni. Powoduje on również nasze wycofanie się z relacji społecznych, izolujemy się, nie chcemy rozmawiać z naszymi znajomymi/rodziną – tłumaczy Magdalena Wajda.

Zaznacza ona również, że doświadczenie hejtu sprawia, że jego ofiary w przyszłości borykają się z różnymi problemami takimi jak: zaburzenia depresyjne, lęki czy nawet myśli samobójcze. Skutki tzjawiska nie dotykają jednak tylko bezpośrednio samej ofiary hejtu. Odbijają się one również na sprawcach tego czynu jak i na świadkach powodując w nich wzrost predyspozycji do popadania w różnego rodzaju uzależnienia czy zachowania przestępcze. Dlatego ważne jest aby reagować na hejt i nie pozostawać wobec niego biernym.

Wszystkie materiały edukacyjne stworzone w bieżącej edycji akcji znajdują się TUTAJ. Również na naszym portalu pojawią się rozmowy z ekspertami i pracownikami WSB-NLU, którzy opowiedzą o zjawisku hejtu i jego następstwach.

 

fot. pixabay

Czytaj też:

Wyjeżdżali do działań średnio co 2,5 godz. Sądeccy strażacy podsumowali 2023 rok

 

 

Reklama