W nocy na Sądecczyźnie rozdzwoniły się telefony. ,,Babciu miałem wypadek, ratuj!”

W nocy na Sądecczyźnie rozdzwoniły się telefony. ,,Babciu miałem wypadek, ratuj!”

policja

Oszuści nie odpuszczają. Tym razem postanowili dzwonić do seniorów w nocy, by wyłudzić pieniądze. Sądecka policja otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących usiłowania oszustwa na krewnego, który miał spowodować wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć kary.

Można sobie wyobrazić, że rozespana babcia odbiera telefon i słyszy niewyraźny głos, który podszywa się pod bliską jej osobę i prosi o pomoc. Nocna pora jeszcze bardziej może spotęgować strach. Zazwyczaj przestępcy dzwonili do mieszkańców Sądecczyzny w dzień, tym razem było inaczej.

,,Oszuści dzwonili w nocy do mieszkańców Sądecczyzny, podając się za krewnego wnuczkę lub wnuka. Wykorzystywali legendę, że spowodowali wypadek drogowy i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknęli konsekwencji prawnych” – relacjonuje komisarz Justyna Basiaga, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Oszuści modyfikują historyjki, w zależności od danej sytuacji i tego, co usłyszą w słuchawce od osób, z którymi prowadzą rozmowę. Raz przestępcy podają się za policjantów i proszą o pomoc w tajnej akcji, innym razem twierdzą, że są pracownikami banku i chcą chronić czyjeś oszczędności, a jeszcze innym, że są krewnymi, którzy mieli wypadek i potrzebują natychmiast gotówki, aby nie pójść do więzienia. Trzeba być czujnym i nie dać się okraść.

Policja radzi jak się zachować, gdy otrzymamy tego typu telefon: 

  • momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika banku itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
  • Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca – wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Dajmy sobie czas do namysłu. Nie działajmy w pośpiechu.
  • Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112.

Czytaj także: PSZOK w Miłkowej już niemal gotowy. Wkrótce zacznie działać

Fot. KMP Nowy Sącz

Reklama