Agnieszka Michalik od 16 lat tworzy Zielnik Karpacki

Agnieszka Michalik od 16 lat tworzy Zielnik Karpacki

Aby sfotografować a następnie opisać warzuchę tatrzańską – tatrzański endemit występujący wyłącznie w Tatrach – wdrapała się na mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem (2308 m n.p.m.). Wielką pasją sądeczanki Agnieszki Michalik jest botanika. Przez 16 lat opracowała prawie 1300 gatunków roślin. Stworzyła Zielnik Karpacki – stronę, na której zamieściła atlas roślin karpackich, wysoko ceniony przez zawodowych botaników, źródło wiedzy popularnonaukowej o występujących w Karpatach gatunkach roślin zielnych.  

Rośliny i przyrodę lubiłam od dzieciństwa. Góry odkryłam dość późno, bo w okolicach czterdziestego roku życia. Na początku chodziłam w Beskidy i Pieniny. Potem, ponieważ mojemu najmłodszemu synowi, z którym chodziłam, zachciało się Tatr, zaczęliśmy się tam wybierać. Oczywiście wtedy jeszcze nie sami, zapisywaliśmy się na organizowane przez sądecki oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wycieczki. Już na drugiej z nich, której celem był piękny, wapienny szczyt w Tatrach Słowackich o nazwie Siwy Wierch, odkryłam wspaniałą, górską roślinność. Zapragnęłam poznać nazwy tych nieznanych mi, a pięknych roślin – opowiada Agnieszka Michalik.

 

Obawiała się fachowców

Na początku wszystkiego uczyła się sama, od podstaw. Samodzielnie oznaczała sfotografowane przez siebie podczas górskich wycieczek gatunki roślin i opisywała je. Czuła lęk przed fachowcami. Przyznaje, że ich epatowanie wiedzą, posługiwanie się fachowym słownictwem i oczywiście łacińskim nazewnictwem roślin trochę ją przerażało, jednak nie zraziło.

To botanicy mnie odkryli, a właściwie mój atlas roślin i ocenili go niezwykle wysoko. Byli co prawda mocno zdziwieni, że stworzyła go bibliotekarka bez botanicznego wykształcenia, ale potraktowali mnie z dużym szacunkiem. Sporo jest takich amatorów jak ja, którzy posiadają ogromną wiedzę – niezwykle cenną a przy tym przydatną fachowcom. Botanicy chętnie z niej korzystają, tak samo jak chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zdecydowałam się wejść w ten botaniczny świat i nie żałuję. Ja pomagam im, oni pomagają mnie. Mój atlas roślin bardzo zyskał na tej współpracy. Jest w tej chwili bardzo dobrym źródłem popularnonaukowej wiedzy o gatunkach roślin zielnych występujących w Karpatach.

Jak dotąd opracowała blisko 1300 gatunków roślin. Każdy z nich osobiście odszukała i sfotografowała. Jej zielnik jest dostępny na stronie: https://zielnik-karpacki.pl/.

1300 gatunków w 16 lat

– A potem sama opracowałam opisy. Zajęło mi to 16 lat. Niektóre rośliny były znajdowane podczas górskich wycieczek niechcący, tuż przy szlaku. Żeby sfotografować inne, musiałam dowiadywać się, gdzie rosną i organizować wyprawy, żeby je odszukać, co nie było takie proste. Na przykład po zdjęcie warzuchy tatrzańskiej wdrapałam się aż na Przełęcz pod Chłopkiem.

Sądeczanka zajmuje się roślinami zielnymi. Interesuje ją (…)

Cały tekst przeczytasz w najnowszym DTS – dostępnym za darmo pod linkiem:

Reklama