W Krynicy debatowano o zmianach w lecznictwie uzdrowiskowym

W Krynicy debatowano o zmianach w lecznictwie uzdrowiskowym

Patryk Wicher Uzdrowisko

Pijalnia Główna w Krynicy Zdroju gościła w ostatnim tygodniu uczestników pierwszego ze spotkań konsultacyjnych dotyczących planowanych zmian w lecznictwie uzdrowiskowym. Głównym organizatorem konferencji był sądecki poseł Patryk Wicher, który jest założycielem i przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego. W organizacji wydarzenia wspomogły go: Uzdrowisko Krynica-Żegiestów, jako właściciel Pijalni oraz Unia Uzdrowisk Polskich, największa organizacja reprezentująca środowisko.

Konferencja była pierwszą od wielu miesięcy okazją do spotkania się z najważniejszymi ludźmi w branży. Posłowi Patrykowi Wichrowi udało się pozyskać do udziału w spotkaniu m.in. odpowiedzialnego za tę działalność w resorcie Wiceministra Zdrowia Macieja Miłkowskiego oraz nadzorującego całe lecznictwo Wiceprezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dr Bernarda Waśko. Byli obecni krajowi konsultanci w dziedzinie balneologii oraz rehabilitacji oraz ponad 50 przedstawicieli środowiska, wśród nich prezesi większości spółek uzdrowiskowych, ale też przedstawiciele mniejszych, także lokalnych podmiotów.

Celem spotkania było, po pierwsze, omówienie ostatecznych rozwiązań rekompensujących branży uzdrowiskowej nieporównywalne do innych podmiotów leczniczych straty związane z wielomiesięcznym, administracyjnym zakazem wykonywania działalności statutowej. Jeszcze ważniejszy wydaje się jednak cel przyszłościowy. Zapoznano się bowiem z przygotowanymi w resorcie lecznictwa, rewolucyjnym niemal projektem  zmian w systemie lecznictwa uzdrowiskowego.

Jego zasadniczym celem jest silniejsze upodmiotowienie i zwiększenie roli pacjenta w całym procesie. Planowane jest m.in. pominięcie NFZ w procesie naboru na pobyty sanatoryjne. Wg projektu od 2024 r.to sam pacjent ma dokonywać wyboru miejsca kuracji w oparciu o dostępność obiektów i proponowane warunki. Wydaje się, że nadszedł czas na szersze uchylenie drzwi dla mechanizmu rynkowego, który zastąpić ma mechanizm administracyjny.

Co do zasady jest to zgodne ze stanowiskiem placówek uzdrowiskowych. Przedstawiciele branży dali swoje liczne, wypracowane propozycje, m.in. w kwestii jednolitej standardyzacji usług leczniczych, norm zabiegowych itd. Stworzy to lepsze warunki do tego, by ten mechanizm konkurencyjny stał się czytelniejszy.

Podsumowując spotkanie, Patryk Wicher i inni organizatorzy podkreślili, że NFZ, może ku zaskoczeniu wielu, czyni sporo dla całej branży lecznictwa uzdrowiskowego, a w konsekwencji dla pacjentów-kuracjuszy. Nie znaczy to oczywiście, że wszystko idzie gładko, gdyż różnice stanowisk i spojrzeń na poszczególne zagadnienia są nieuniknione.

Ich łagodzeniu mają służyć kolejne, jesienne konsultacje. Efektem wspólnych prac koordynowanych przez Zespół Parlamentarny ma być projekt konkretnych zmian, przedłożony do Ministerstwa i NFZ wiosną 2022 roku.

Sądeccy ratownicy solidarni z protestującymi. Karetki wyjeżdżają na wezwania, ale sytuacja jest trudna

 

Reklama