,,Rozstaje Kultur” w Grybowie. Uczta muzyczna międzykulturowym pomostem [FOTOGALERIA]

,,Rozstaje Kultur” w Grybowie. Uczta muzyczna międzykulturowym pomostem [FOTOGALERIA]

Rozstaje Kultur, Jesień Grybowska, Kino Biała, Grybów

Niezwykły kunszt muzyczny, dźwięki dotykające duszy, a po nich degustacja lokalnego winna – tak upłynął weekend w Grybowie. Po raz pierwszy w ramach Jesieni Grybowskiej odbył się festiwal muzyki klasycznej ,,Rozstaje Kultur”. Artyści związani m.in. z krakowską Akademią Muzyczną zaprezentowali utwory nawiązujące do wielokulturowej historii miasta.

W Grybowie od zawsze przenikały się kultury – Polaków, Żydów i Łemków. Festiwal stał się pomostem między nimi. Jego inicjatorem był Marek Osika – pasjonat historii i kultury Grybowa, który zna miasto od dziecka i często do niego wraca. Wydarzenie zadedykował swojej nieżyjącej babci z Grybowa.

– Bogactwo kulturowe Grybowa jest wyjątkowe i właśnie poprzez muzykę klasyczną, chcemy o tym bogactwie opowiedzieć. Muzyka jest tą formą ekspresji, która jest w stanie pomieścić całe spektrum emocji związanych z naszą przeszłością. Nie tylko pomieścić, ale też połączyć w jedną całość, pomimo kulturowych różnic. Już dziś zapraszam Państwa do udziału w tym niezwykłym festiwalu w naszym regionie! – zaznaczał Marek Osika, inicjator i organizator.

Uczta muzyczna rozpoczęła się sobotnim (16 września) koncertem Matyldy Sielskiej i Karoliny Krupy (wywodzącej się z Grybowa), które zaprezentowały utwory: Rachel Knobler, Gustawa Mahlera, Dmitrija Bortnianskiego, Fryderyka Chopina i Samuela Barbera. Po nich na scenie zagościła profesor Bogusława Hubisz-Sielska wraz z mężem profesorem Mariuszem Sielskim. Artyści wykonali również utwory: Rachel Knoblera i Gustawa Mahlera, a także: Władysława Żeleńskiego, Henryka Wieniawskiego, Wandy Landowskiej, Tigrana Mansuriana i Romualda Twardowskiego. Publiczność słuchała w skupieniu i podziwiała czysty talent i dźwięk, które płynęły z desek Kina ,,Biała”.

Kulturalną ucztę zakończono w niedzielę koncertem Pawła Riessa i Karoliny Krupy. Tym razem uczestnicy poznali cząstkę twórczości Rebeki Clarke, Roberta Schumanna, George’a Enescu, Gabriela Faure i Ernestra Blocha. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prof. dr hab. Mariusz Sielski, dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Dyrektor artystyczną była pianistka związana z Grybowem – Karolina Krupa. Współorganizatorem festiwalu było Miasto Grybów. Mecenat nad wydarzeniem objął burmistrz Grybowa Paweł Fyda.

– Festiwal „Rozstaje Kultur”, to nowe wydarzenie, które, mam nadzieję, wpisze się na stałe w kalendarz kulturalny Grybowa. W ten wyjątkowy sposób chcemy przywracać pamięć o różnorodności i bogactwie kulturowym naszego miasta – mówił burmistrz Paweł Fyda.

Rozstaje Kultur, Jesień Grybowska, Kino Biała, Grybów

Jednocześnie zaznaczał, że muzyka, która popłynęła z grybowskiej sceny ożywiła zapomniane historie złożonych losów Grybowian oraz pobudziła do wspomnień, rozmów i refleksji. Gospodarz miasta wręczył podziękowania m.in. na ręce profesora Mariusza Sielskiego, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Jako dowód wdzięczności wręczył mu obraz ze złotym liściem – symbolem Jesieni Grybowskiej. Otrzymują go osoby zasłużone dla miasta, które wpływają na jego rozwój i promocję.

Po wyjściu z sali kinowej na uczestników kulturalnego wydarzenia czekała wystawa lokalnego malarza – Daniela Szczerby, który uwiecznia miejsca ważne i bliskie sercom wielokulturowej społeczności. Miłośnicy muzyki klasycznej podziwiali je z lampką wina z lokalnej Winnicy Chodorowa.

Menagerem Festiwalu była Magdalena Migalska-Grega. Patronatem medialnym Jesieni Grybowskiej był portal DTS24/ Dobry Tygodnik Sądecki.

Czytaj także: Grybów. Sylwia Grzeszczak i Golec uOrkiestra gwiazdami wieczoru na Jesieni Grybowskiej 2023

Fot. Natalia Sekuła 

Reklama