Idea krwiodawstwa rośnie w siłę. Wkrótce nowa siedziba

Idea krwiodawstwa rośnie w siłę. Wkrótce nowa siedziba

konferencja rckik

Prace nad budową Centrum Krwiodawstwa i Edukacji Krwi przy ul. Sienkiewicza w tym roku dobiegną końca, a pierwsze osoby oddadzą tam krew mniej więcej na przełomie lutego i marca. Dzisiaj w WSB-NLU odbyła się konferencja prasowa, podczas której rozmawiano o temacie krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Opowiedziano również o powstaniu nowych punktów oddziałów terenowych w Limanowej, Gorlicach i Zakopanem. Podczas briefingu przemawiali: poseł na Sejm zasiadający w komisji krwiodawstwa i krwiolecznictwa Patryk Wicher, dr Beata Mazurek – dyrektorka RCKiK w Krakowie, rekordzista w ilości oddanej krwi, jak i działacz na rzecz krwiodawstwa Andrzej Lis ze Starego Sącza, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga i dziekan wydziału prawa WSB-NLU dr Michał Mółka.

Centrum Krwiodawstwa i Edukacji Krwi przy ul. Sienkiewicza w tym roku ma zostać oddane do użytku. Koszt tej inwestycji to prawie 11 milionów. W obiekcie będą się znajdować pomieszczenia biurowe i sala wykładowa, która ma pomieścić 80 osób.

– Naszą najważniejszą inwestycją jest budowa nowego oddziału w Nowym Sączu. Będzie to pełnoprofilowy oddział. To oznacza, że w tym oddziale oprócz pobrania krwi od krwiodawców będzie się odbywała preparatyka krwi do dwóch składników – do koncentratów krwinek czerwonych, czyli składnika, który jest najczęściej stosowany w naszym województwie, jak i osocza świeżo mrożonego – mówi Beata Mazurek, dyrektorka RCKiK w Krakowie.

Andrzej Lis był dzisiaj na oględzinach budynku, który powstaje w Nowym Sączu i jak przyznaje – jest to obiekt na miarę XXII wieku.

Mówię to z pełną odpowiedzialnością. Same urządzenia, z tego co słyszeliśmy dzisiaj kosztowały około 3 miliony. Nigdy nie oddawałem krwi w takich warunkach, gdzie są sale wypoczynkowe, sale do tego, żeby krwiodawca mógł siąść, wypić spokojnie kawę. Wspaniała rzecz się buduje – opowiedział rekordzista w krwiodawstwie.

Moim życzeniem jest to aby w nowym obiekcie zakończyć oddawanie krwi, ponieważ z racji wieku mogę oddać krew jeszcze raz. Trzymam to. Nie chcę oddać w tym roku.

– dodał Andrzej Lis.

10 arów na działkę pod nowe centrum w Limanowej uzyskano drogą bezprzetargową, a miejsce obecnego centrum przy szpitalu zostanie zagospodarowane w inny sposób. Natomiast w powiecie gorlickim Starosta Maria Gubała podjęła decyzję o przekazaniu 14-arowej działki w pobliżu szpitala pod budowę centrum krwiodawstwa. Ponadto są plany, aby jeden z krwiobusów stacjonował w Nowym Sączu

Czytaj też: ,,Rozstaje Kultur” w Grybowie. Uczta muzyczna międzykulturowym pomostem [FOTOGALERIA]

 

Fot. Adrian Maraś

 

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama