Tomasz Wolak muzykę ma w genach. A na urodzinach zagrali mu Skaldowie

Sądeczanin Tomek Wolak lider zespołu Tomasz Wolak Rock Band jest muzykiem z powołania. W jego rodzinnym domu muzyka była zawsze, odkąd pamięta, bo tato - Stanisław od 46 lat pracuje jako organista w nowosądeckim kościele kolejowym i kieruje Chórem im. Jana Pawła II, w którym Tomasz śpiewa tenorem.

wsb3

Muzycznymi mistrzami  Tomka są bracia Andrzej i Jacek Zielińscy - czyli Skaldowie.

- Najpierw byłem pod urokiem największych przebojów grupy, a później w sposób naturalny zanurzyłem się w ich muzykę, w coraz trudniejsze utwory skomponowane przez  Andrzeja Zielińskiego. Potem były pierwsze koncerty, pierwsze płyty długogrające, jakieś pamiątki, plakaty - wspomina Tomasz.

Muzyczna fascynacja przerodziła się w serdeczną przyjaźń.

Odwiedzamy się, zagraliśmy kilkadziesiąt wspólnych koncertów. Jeżeli chodzi o muzykę rockową, rozrywkową, jako pianista czerpię pełną garścią z niezwykłej harmonii Andrzeja Zielińskiego. Ale "moja" jest też muzyka klasyczna. To fajna sprawa grać w kilku stylach muzycznych, takich jak: rock, klasyczny pop, funky, jazz rock i klasyka - mówi sądecki muzyk.

Prócz Skaldów Tomek z pasją słucha progresywnego rocka w wykonaniu zespołów Yes, Colosseum i Emerson Leke Palmer. Ceni także hard rocka, szczególnie w wykonaniu Deep Purple.

- Ogromnie interesuję także się polską muzyką rozrywkową lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych a festiwale opolskie mam w jednym palcu - uśmiecha się.

Efektem przyjaźni sądeckiego muzyka z braćmi Zielińskimi był benefis Andrzeja Zielińskiego zorganizowany w listopadzie 2009 r. w sądeckim Sokole.

- Pomyślałem, że jeżeli Nowy Jork, w którym mieszka artysta, nie robi żadnej uroczystości z okazji jego 65. urodzin, to ja zrobię benefis u nas w Nowym Sączu. W pamięci pozostał przepiękny, prawie czterogodzinny wieczór okraszony występem Skaldów oraz listami gratulacyjnymi od Maryli Rodowicz, Wojciecha Młynarskiego czy Alibabek – wspomina wydarzenie sprzed ośmiu lat Tomasz.

Przyjaźń zadziałała także w drugą stronę. Na jedną z niedzielnych mszy świętych "wpadli" bracia Zielińscy, żeby złożyć życzenia urodzinowe Tomaszowi, który tego dnia kończył 35 lat.

- Rzeczywiście Skaldowie sprawili mi nie lada niespodziankę. W drodze na jeden z koncertów wpadli do mojej pracy czyli … na chór kościoła kolejowego i podczas popołudniowej mszy wykonali „Życzenia z całego serca”. Zagrali nawet „Ave Maria”: Jacek Zieliński oczywiście na skrzypcach a Andrzej na organach. Ojciec Antoni Drąg SJ, który wówczas pracował w naszej parafii, tak się przejął wizytą Skaldów na mszy, że z radości powiedział z ołtarza, iż Skaldowie zrobili niespodziankę Tomaszowi Wolakowi z okazji 35 rocznicy…  śmierci - śmieje się Tomasz.

Utworów w wykonaniu Tomasza Wolaka można posłuchać pod linkami:

Wiatr kołysze gałązkami (Skaldowie)

Sady w obłokach (Skaldowie)

Jej portret (Bogusław Mec)

Fot. UM NS, Z arch. T. Wolaka, Andrzej Rams - MOK. 

FORDELEKT

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.