Szlifują i promują młode talenty

Szlifują i promują młode talenty

Pomoc niejedno ma imię. Od wielu lat na Sądecczyźnie czynnie działa fundacja, dzięki której talenty niczym diamenty są szlifowane, a potem wydobywane na światło dziennie. Poprzez swoją misję  pomogła już wielu utalentowanym wokalistom, instrumentalistom, tancerzom, recytatorom, plastykom i innym młodym artystom w chyba wszystkich dziedzinach sztuki. Wielu z nich dzięki wsparciu rozwinęło swoje skrzydła, a dziś ich nazwiska znane są w całej Polsce, a nawet na świecie.

Patronem fundacji jest sądeczanin – doktor Jerzy Masior, który z zawodu był lekarzem, a z zamiłowania żeglarzem, malarzem, poetą, animatorem kultury i społecznikiem. Ten człowiek swoim życiem dał przykład, że warto wspierać innych. Stał się inspiracją dla powstania fundacji i stworzenia strategii pomagania. Dziś o prężnych działaniach fundacji słychać w całym Nowym Sączu. Dzięki niej odbywają się letnie koncerty w wirydarzu z cyklu „Sądeckie Talenty” oraz coroczne wręczanie jednemu artyście nagrody za wybitne osiągnięcia.

Dotychczas fundacja zorganizowała dwadzieścia pięć koncertów promujących utalentowaną artystycznie młodzież. Trzynastokrotnie wręczono Nagrodę im. Dra Jerzego Masiora w wysokości 2 tys. zł. Koncerty stały się okazją, dzięki której młodzi artyści mają możliwość prezentacji swoich umiejętności w bardzo interesującej formie scenicznej. To także doskonała okazja dla publiczności, aby poznać sylwetki początkujących, obiecujących artystów.

– Sądecczyzna obfituje w talenty artystyczne, które nie są należycie wyróżnianie i nagradzane. Na skutek tego zanika u młodych zdolnych ludzi motywacja do dalszego rozwoju i doskonalenia talentu. Analiza losów szczególnie uzdolnionych artystycznie sądeczan pokazuje, iż często talenty „nieoszlifowane” i niewypromowane, marnują się lub znikają. Chcąc ograniczyć te niekorzystne zjawiska, fundacja wspiera, wyróżnia i promuje uczniów szczególnie uzdolnionych artystycznie w celu motywowania ich do dalszego rozwoju – mówi Józef Kaczmarczyk, prezes Fundacji im. Dra Jerzego Masiora. 

Dla młodych artystów każdy kontakt z publicznością jest niezwykle cennym doświadczeniem, pozwalającym konfrontować swoje umiejętności z żywym odbiorcą, doskonalić praktyczne aspekty prezentacji scenicznych i uzyskiwać dodatkową motywację do rozwijania talentu poprzez wsparcie w postaci nagród.

Fundacja dotychczas wsparła w różnej formie ponad 460 talentów artystycznych. W 2019 roku z 1 proc. podatku dochodowego do fundacji wpłynęło 3 373 zł. Dzięki tym środkom można było m.in.: dofinansować zakup skrzypiec dla młodego instrumentalisty, zakupić akcesoria dla dwóch osób utalentowanych plastycznie oraz wesprzeć finansowo dwóch młodych wokalistów.

Być może te pierwsze skrzypce, które dofinansowała fundacja staną się narzędziem osiągnięcia wielkiego sukcesu skrzypaczki, która nasze miasto rozsławiać będzie w całym świecie, a dzięki akcesoriom niezbędnym do malowania powstanie obraz, który zachwyci cały świat. O tym zadecydują już sami młodzi artyści. O tym komu przekażemy 1 proc. swojego podatku decydujemy jednak my.

O innych stowarzyszeniach i fundacjach przeczytasz w numerze:

 

 

Reklama