Szkoła psychoterapii – kiedy warto się na nią zdecydować?

Szkoła psychoterapii – kiedy warto się na nią zdecydować?

Szkoła psychoterapii

Bycie psychoterapeutą to na pewno marzenie niejednej osoby, która zdecydowała się na studiowanie psychologii lub kierunków pokrewnych. Jest to zawód dla ludzi z pasją, którzy chcą pomagać innym i są gotowi na zaangażowanie się w ciągłą naukę. Bycie psychoterapeutą wymaga bowiem stałego poszerzania swojej wiedzy i stosowanych metod. Jednocześnie jednak jest to praca, która daje ogrom satysfakcji i w której doskonale odnajdą się osoby, które chcą pracować z ludźmi i pomagać im rozwiązywać różnego rodzaju problemy.

Do kogo skierowana jest oferta szkoły psychoterapii?

Jeśli jesteś studentem psychologii, medycyny lub nauk społecznych, na pewno już nie raz zastanawiałeś się nad tym, co chciałbyś robić w przyszłości. Dróg, które mogą obrać studenci tych kierunków, jest naprawdę wiele, ale jesteśmy przekonani, że sporo absolwentów zdecyduje się właśnie na szkołę psychoterapii. Jej oferta skierowana jest przede wszystkim do osób z pasją, które gotowe są na dalsze 4 lata nauki. Na pewno pomogą w tym determinacja i chęć dalszego kształcenia się pod okiem specjalistów w swojej dziedzinie. Nauka w szkole psychoterapii obejmuje między innymi zajęcia teoretyczne, psychoterapię, staż oraz praktykę zawodową poddaną superwizji. Szkoła psychoterapii wymaga sporego nakładu pracy własnej, ale nauka na pewno przyniesie wiele satysfakcji. Zwłaszcza że po jej ukończeniu w końcu będzie można rozpocząć pracę jako psychoterapeuta i przyjmować własnych pacjentów.

W szkole psychoterapii wybierzesz swój nurt

Zwróć uwagę także na to, że w szkole psychoterapii będziesz mógł kształcić się w wybranym przez siebie nurcie. Standardowe nurty to między innymi: poznawczo-behawioralny, systemowy, psychodynamiczny, humanistyczny. Studenci, którzy zdecydują się na podjęcie nauki w szkole psychoterapii WSB-NLU, będą mieli możliwość kształcenia się w pierwszym z tych nurtów, czyli w nurcie poznawczo-behawioralnym. Co więcej, to właśnie ta opcja jest wybierana najczęściej, choć należy pamiętać o tym, aby nurt zawsze dopasować do swoich predyspozycji, oczekiwań i preferencji.

Głównymi założeniami nurtu poznawczo-behawioralnego jest przekonanie o tym, że elementy zdrowia psychicznego są ze sobą ściśle powiązane. Zdaniem psychoterapeutów z tego nurtu, zarówno myśli, przekonania, reakcje fizjologiczne, jak i zachowania, mają ogromne znaczenie i muszą być brane pod uwagę podczas sesji z pacjentem. To dlatego zakłada się, że praca w nurcie poznawczo-behawioralnym pomaga w wyprowadzeniu pacjenta z nerwicy, stanów lękowych, ADHD, a także zaburzeń seksualnych czy rozwojowych.

Dlaczego warto wybrać WSB-NLU?

Oczywiście najważniejszą kwestią jest wybór uczelni, która sprosta wszystkim twoim oczekiwaniom i dzięki której poczujesz, że naprawdę się rozwijasz. W takim przypadku bardzo dobrą opcją jest wybór Szkoły Psychoterapii na uczelni wyższej jaką jest WSB-NLU, która przez lata działania przygotowała do pracy w zawodzie wielu niezawodnych specjalistów cieszących się doskonałymi opiniami. Uczelnia ta jest jedną z niewielu placówek w Polsce, która proponuje całkowicie innowacyjne podejście do nauczania psychoterapii. Studenci mogą skorzystać z formy studiowania RealTime Online, czyli opcji kształcenia niestacjonarnego w modelu interaktywnym. Ukończenie szkoły psychoterapii WSB-NLU gwarantuje możliwość podjęcia pracy zarówno prywatnie, jak i na NFZ. Cały program spełnia odgórne wymagania zgodnie z ustawą z 1 stycznia 2024 r o zawodzie psychoterapeuty wg. opinii prawnej Kancelarii Groele i Wspólnicy .

Jak wygląda podział edukacji?

Szkoła psychoterapii WSB-NLU ma standardowy przebieg i składa się z 8 pełnych semestrów, co daje 4 lata edukacji. Co więcej, całość podzielona została na 2 moduły po 4 semestry i każdy z nich zakończony jest egzaminem. Każdy z tych modułów bogaty jest w zagadnienia zarówno praktyczne, jak i teoretyczne, aby przygotować psychologa do wszystkich wyzwań, z jakimi może zmierzyć się podczas swojej pracy zawodowej. Moduł drugi opiera się przede wszystkim na superwizji. Dzięki temu przyszły psychoterapeuta pracuje pod okiem profesjonalisty i w ten sposób uczy się prawidłowego podejścia do pacjenta oraz rozwiązywania wszystkich jego problemów. Na tym etapie niezbędny jest również rozwój osobisty, który zakłada minimum 100 godzin pracy własnej – udziału w szkoleniach, warsztatach bądź treningach ( w ramach kształcenia uczelnia zapewnia 90h szkolenia, a pozostałe 10 należy zrealizować w ramach pracy własnej). Wszystkie te zajęcia mają wspomóc pracę nad własnym umysłem. Koniec edukacji zwieńczony jest jeszcze stażem klinicznym w jednej z placówek. To właśnie tam przyszły psychoterapeuta zdobywa najcenniejszą wiedzę i uczy się poprzez praktykę.

Po ukończeniu szkoły psychoterapii student jest gotowy do rozpoczęcia pracy jako psychoterapeuta. Zdobyta na etapie edukacji wiedza z całą pewnością pomoże mu w lepszym rozumieniu pacjentów i problemów, z którymi się zmagają, a także w dokładniejszym doborze metody terapii. To na pewno doskonały wybór dla psychologów, którzy chcą się rozwijać i zdobyć większe kompetencje, a przy okazji zainteresowani są ludzkimi zachowaniami, reakcjami i działaniem umysłu. Warto dokładniej zapoznać się z ofertą WSB-NLU, ponieważ innowacyjne podejście do nauki z całą pewnością wielu osobom przypadnie do gustu.

Artykuł partnera

Przeczytaj również:

Wyłącz hejt – włącz szacunek”. Magdalena Wajda o skutkach hejtu dla ofiar, sprawców i świadków

Reklama