,,Wyłącz hejt – włącz szacunek”. Magdalena Wajda o skutkach hejtu dla ofiar, sprawców i świadków

,,Wyłącz hejt – włącz szacunek”. Magdalena Wajda o skutkach hejtu dla ofiar, sprawców i świadków

nowy sącz

Stałe narażenie na hejt może prowadzić do silnych uczuć niepokoju, strachu czy zaniepokojenia. Zaburzenia lękowe, takie jak zaburzenie lęku społecznego, mogą się rozwijać w wyniku częstych ataków w Internecie — zaznacza Magdalena Wajda, Dyrektor Instytutu Diagnostyki, Opiniodawstwa i Pomocy Psychologicznej w Nowym Sączu. Agresywne i obraźliwe komentarze, często nacechowane przekleństwami czy mające upokorzyć innego użytkownika Internetu, to właśnie hejt. Jego skutki odciskają swoje piętno na stanie psychiki nie tylko ofiary ale z konsekwencjami czynu zostawiają również sprawcę jak i świadka zjawiska.  

Akcja ,,Wyłącz hejt — włącz szacunek” to ogólnopolska i zarazem cykliczna inicjatywa Fundacji Eltrox. W tegoroczną edycję zaangażowała się również jedna z sądeckich uczelniWyższa Szkoła Biznesu – National Louis University. Pracownicy uniwersytetu aktywnie włączyli się w tworzenie materiałów promocyjnych akcję Fundacji. Sama uczelnia przypomina jednak o tym jak istotna jest budowa świadomości o tym, że w sieci nic nie znika, a hejt pozostaje coraz częstszą przyczyną samobójstw wśród dzieci i młodzieży.

Nie tylko ofiara…

Dla każdego oczywistym jest, że na negatywne i długotrwałe skutki hejtu narażona jest jego ofiara. Mniej klarowne jest jednak to, że równie mocno sytuacja taka odciska się w psychice i późniejszych zachowaniu zarówno sprawcy jak i świadka.

Długotrwałe konsekwencje hejtu dla sprawcy mogą obejmować utratę zaufania społeczności internetowej, trudności w nawiązywaniu pozytywnych relacji oraz konsekwencje prawne, gdy ich działania łamią przepisy dotyczące mowy nienawiści opisuje Magdalena Wajda Świadkowie mogą nie czuć się bezpiecznie i obawiać się również stać ofiarami podobnego hejtu. Niekontrolowane i częste występowanie hejtu może prowadzić do normalizacji agresji w Internecie, co z kolei może mieć poważne konsekwencje dla społeczności online jako całości.

Hejt przyczynia się do wielu zaburzeń wpływających na nasze codzienne funkcjonowanie od nieustannie towarzyszącego poczucia strachu do nawet coraz częstszych myśli samobójczych i prób samookaleczania się. Częściej jednak konsekwencje hejtu przybierają formę ,,cichych zabójców”, którzy atakują nasze dotychczasowe życie w najmniej spodziewany i również najczęściej bagatelizowany sposób. Mogą one wpływać na nasza koncentrację, wzmagać w nas stres czy zaburzać rytm naszego snu. Tym samym powoli doprowadzając organizm do skraju swojej wytrzymałości a przy tym prowadząc do nasilenia się stanów depresyjnych czy nawet depresji, które mogą być bagatelizowane i usprawiedliwiane złym samopoczuciem.

Ekstremalne przypadki hejtu, szczególnie te skierowane na osobiste doświadczenia, mogą prowadzić do rozwoju PTSD, które wpływa na zdolność osoby do normalnego funkcjonowania zaznacza Dyrektor.

Istotne tutaj jest zrozumienie, że hejt swoim zasięgiem dotyka wszystkich potencjalnie zaangażowanych, czy to pośrednio czy bezpośrednio, w to zjawisko. Obrazuje to zatem jak niszczycielską ma ono siłę i jak tragiczne w swoich konsekwencjach może być.

Jak dać sobie pomóc?

Doświadczając hejtu, z którym sam użytkownik Internetu nie jest sobie w stanie pomóc, ważne jest aby pozwolić to zrobić innym, a przy tym nie utracić sprawczości w swoim własnym życiu. Magdalena Wajda wyróżnia kilka istotnych kwestii, które należy mieć na uwadze podczas mierzenia się z hejtem:

  • Zgłoś incydent
  • Zachowaj dowody
  • Rozmawiaj z zaufanymi osobami
  • Skorzystaj z pomocy psychologicznej
  • Szukaj organizacji zajmujących się bezpieczeństwem online

W skrócie pozwól sobie pomóc.

Jak pomóc ofiarom hejtu?

Magdalena Wajda podkreśla, że wsparcie najbliższego otoczenia jest szczególnie potrzebne i pożądane w sytuacji, gdy konsekwencje doświadczanego hejtu przejmują kontrolę nad życiem danej osoby. Dlatego, w takiej sytuacji należy jej przede wszystkim okazać swoje zrozumienie i ofiarować jej przestrzeń, w której będzie czuła się na tyle komfortowo aby podzielić się swoimi emocjami oraz targającymi nią problemami. Można również zaoferować swoją pomoc w gromadzeniu dowodów oraz zaproponować przerwę od użytkowania mediów społecznościowych, które w tym momencie wywołują w tej osobie dodatkowy i niepotrzebny stres. W rozmowach warto uświadomić ofierze hejtu, że jej wartość w żaden sposób nie jest uzależniona od komentarzy znajdujących się w Internecie. Obecność i nasze zrozumienie to to co możemy zrobić dla drugiej osoby.

Warto podkreślić, że każda osoba reaguje na hejt indywidualnie, a skutki zdrowotne psychiczne mogą się różnić. Jeśli ktoś doświadcza negatywnych skutków zdrowotnych psychicznych związanych z hejtem, ważne jest poszukanie wsparcia specjalistycznego, takiego jak pomoc psychologa czy terapeuty podsumowuje Magdalena Wajda.

fot. DTS24 oraz pixabay

Czytaj też: Osiem śrutów w ciele kota. Właścicielka zwierzęcia prosi o pomoc w ustaleniu sprawcy okrucieństwa

Reklama