Stary Sącz. Czym zaskoczy 27. edycja Jesiennego Festiwalu Teatralnego? [ZAPOWIEDŹ]

Stary Sącz. Czym zaskoczy 27. edycja Jesiennego Festiwalu Teatralnego? [ZAPOWIEDŹ]

Zbliża się kolejna – 27 edycja niezwykłego teatralnego wydarzenia na Sądecczyźnie. Odliczamy dni do Jesiennego Festiwalu Teatralnego w Starym Sączu, który rozpocznie się 1 października. Intensywne przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Czym organizatorzy zaskoczą nas w tym roku?

Będzie to gratka dla miłośników teatru, okazja do tego aby spotkać się z najlepszymi polskimi aktorami i z lokalnymi artystami, którzy również zaprezentują się festiwalowej publiczności.

Na konferencji prasowej, na którą dziś zaproszono sądeckie media, dyrektor artystyczny Janusz Michalik podkreślał, że celem organizatorów nie jest wprawdzie bicie rekordów, przychodzi to jednak spontanicznie. Podczas tegorocznej edycji w programie znajduje się aż 15 scen teatralnych i 19 tytułów – to rekordowa ilość. Bilety wyprzedają się bardzo szybko, dlatego organizatorzy spodziewają się szczególnie wysokiej frekwencji na widowni.

Niespodzianki

Ogłaszaliśmy, że festiwal rozpoczniemy od niespodzianki, która co prawda nie jest już niespodzianką. Na inauguracji wydarzenia odbędzie się premiera Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego pt. ,,Kubuś Puchatek”. Poświęcona będzie pamięci Macieja Kujawskiego, którego nie ma już z nami, a który od wielu lat był głosem Kubusia Puchatka. Teatr ten również zakończy festiwal spektaklem ,,O wielkiej zagadce Misia Uszatka” Macieja Wojtyszki. Nie są to jedyne premiery lokalnych teatrów amatorskich. Scena Teatralna przedstawi podczas wydarzenia swoje dwie premiery: ,,Nie narzekamy” oraz ,,My i krasnoludki” – mówił Janusz Michalik.

Organizatorzy zadbają również o widzów ze szczególnymi preferencjami teatralnymi.

Dla tych, którzy w repertuarze festiwalowym szukają mniej oczywistych rozwiązań i pragną pójść w kierunku sztuki alternatywnej, mamy coś szczególnego. W tym roku udało się nam zaprosić do Starego Sącza Ośrodek Praktyk Teatralnych ,,Gardzienice”, który to stanowi legendę alternatywnego teatru światowego i działa od kilkudziesięciu lat. Grupa przyjedzie z ,,Weselem” w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego, założyciela i kierownika tego ośrodka. Myślę, że będzie to wielkie wydarzenie artystyczne – dodaje dyrektor artystyczny.

Podczas tegorocznej edycji zostanie przeprowadzonych aż osiem rozmów kulturalnych. Wszystkie odbędą się tradycyjnie w kawiarence festiwalowej na pierwszym piętrze Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari.

Z kim zostaną przeprowadzone rozmowy? M.in. Będzie to Anna Seniuk, legenda polskiego kina i teatru, Ewa Kasprzyk, kreująca jedną z głównych ról w najnowszej filmowej wersji ,,Chłopów” czy cała obsada spektaklu muzycznego ,,100 dni dla urody”.

Bezpłatne wejścia

Organizatorzy przygotowali pulę bezpłatnych wejściówek na spektakl odbywający się 11 października pt. ,,Pani Plińska i sekret Chopina” wystawiany przez Agencję Artystyczną CDM z Krakowa.  Wejściówki są dostępne w kasie biletowej w Centrum Kultury. Bezpłatne bilety to owoc dofinansowania inicjatywy starosądeckiego CKIS przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Fot. Adrian Maraś/materiały promocyjne organizatora

Czytaj też:

Paczkomat jak dzieło sztuki! 3001 automat paczkowy Allegro według pomysłu człowieka z Nowego Sącza [ZDJĘCIA]

 

Reklama