Schwerte zawiesza partnerstwo z Nowym Sączem. Powodem Samorządowa Karta Praw Rodzin

Schwerte zawiesza partnerstwo z Nowym Sączem. Powodem Samorządowa Karta Praw Rodzin

Niemieckie miasto Schwerte i Nowy Sącz były miastami partnerskimi przez 30 lat. W minioną niedzielę (17 maja) burmistrz Schwerte Dimitrios Axourgos poinformował o zawieszeniu partnerstwa i wystosował do Ludomira Handzla notę protestacyjną przeciwko dyskryminacji społeczności LGBT. To pokłosie uchwalenia w listopadzie zeszłego roku przez radnych PiS – Wybieram Nowy Sącz tzw. Samorządowej Karty Praw Rodzin (informowaliśmy o tym TUTAJ).

Jak napisał w liście burmistrz Schwerte, uchwalenie budzącej kontrowersje Samorządowej Karty Praw Rodzin (opracowanej przez Ordo Iuris) „stoi w sprzeczności z naszą europejską ideą różnorodności”.

„To nie do przyjęcia dla mnie i miasta Schwerte” – dodał.

W Samorządowej Karcie Praw Rodzin nie ma bezpośrednio mowy o osobach LGBT, lecz z założenia wspiera ona rodziny rozumiane wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny. Kontrowersje wynikają z faktu, że dokument zobowiązuje samorząd, który go przyjął m.in. do niefinansowania projektów, które mają promować równość i tolerancję wobec osób LGBT.

Umowa partnerska między Schwerte, a Nowym Sączem została podpisana 14 sierpnia 1990 roku.

To była pierwsza umowa o partnerstwie miast, w dodatku podpisana z miastem zza „żelaznej kurtyny”, w rok po upadku muru berlińskiego i w roku odrodzenia w Polsce samorządności. To był także znak rewolucyjnych przemian, które pozwalały samorządom na prowadzenie własnej polityki zagranicznej. Ta umowa była – dla nas – kolejnym krokiem w burzeniu innych murów, które dzieliły dwa nasze sąsiadujące ze sobą narody. To był dla Nowego Sącza pierwszy krok w realizacji własnej – na miarę możliwości prawnych lokalnego samorządu – polityki zagranicznej” – wspomina ówczesny prezydent Jerzy Gwiżdż.

17 maja – dzień, w którym zawieszono współpracę, to nieprzypadkowa data. Tego dnia przypadał Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, ustanowiony na pamiątkę usunięcia homoseksualizmu z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób przez Światową Organizację Zdrowia (17 maja 1990 roku). Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na problem dyskryminacji i przemocy wobec osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych).

Tereny podległe samorządom, które przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodziny, a także inne uchwały przeciwne „ideologii LGBT”, zostały oznaczone na mapie nazwanej Atlasem Nienawiści. Poza Nowym Sączem, na mapie oznaczono także Stary Sącz, powiat limanowski i Łososinę Dolną.

Wolne od nienawiści kontra wolne od LGBT. Sądecczyzna na froncie światopoglądowej wojny

Reklama