Sądeckie uroczystości w rocznicę śmierci generała Kustronia

Sądeckie uroczystości w rocznicę śmierci generała Kustronia

80 lat temu, 16 września 1939 roku, zginął gen. Józef Kustroń. Bohaterski dowódca poległ, próbując wyprowadzić swoje oddziały z niemieckiego okrążenia, pod wsią Ułazów na Lubelszczyźnie. W rocznicę śmierci gen. Kustronia odbędą się uroczystości, na które zaprasza Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Główne uroczystości odbędą się przy pomniku gen. Kustronia obok Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych na ul. Limanowskiego 4 (godz. 12:00). Po odśpiewaniu hymnu państwowego zebranych powita dyrektor ZSEM, Walenty Szarek, po czym przemówienie  okolicznościowe wygłosi prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel. Tę część uroczystości zakończy złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

O godz. 13:00 rozpocznie się druga część obchodów rocznicowych w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W budynku przy Al. Wolności 40 otwarta zostanie wystawa poświęcona gen. Kustroniowi. Prelekcje na temat bohatera wystawy wygłoszą Jan Paluch i Jarosław Jakubowski. Uroczystości zakończy ślubowanie klas pierwszych i program artystyczny w wykonaniu uczniów ZSEM. Przypomnijmy, że szkoła od 1985 roku nosi imię Generała. Obelisk odsłonił syn Józefa Kustronia, Adam.

Odpowiednie uhonorowanie postaci bohaterskiego dowódcy zapowiedział prezydent Ludomir Handzel na uroczystościach z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej. – W tym dniu chciałbym szczególnie wspomnieć generała Józefa Kustronia, który leży na naszym cmentarzu i który 16 września 1939 roku, prowadząc pod Ułazowem nasze jednostki, poległ. Myślę, że czas zacząć szczególnie czcić jego imię i w tym roku miasto zorganizuje szczególne obchody tej rocznicy – powiedział prezydent.

Generał brygady Józef Kustroń urodził się w Stryju (1892 r.), ale związany jest też z naszym miastem: tu przeniosła się jego rodzina, w Nowym Sączu spędził młodość. Jego życie to przykład losu patrioty, który najpierw musiał walczyć o niepodległość, a potem jej bronić. Członek Związku Strzeleckiego, żołnierz Legionów, uczestnik I wojny światowej i kampanii przeciwko bolszewikom, a w końcu dowódca 21 Dywizji Piechoty Górskiej w Bielsku-Białej. Próbując wyprowadzić swoją jednostkę z okrążenia, poległ 16 września 1939 roku pod Ułazowem na Lubelszczyźnie. W chwili śmierci miał na piersi Srebrny Krzyż Virtuti Militari, otrzymany za wojnę 1919 – 1920 roku.

W latach 1981–1984 w Nowym Sączu działało Towarzystwo im. Generała Józefa Kustronia, którego inicjatorem, a później prezesem był Jerzy Giza. Towarzystwo to dążyło do postawienia Generałowi pomnika w Nowym Sączu. Organizacja zorganizowała niezależne od władz komunistycznych obchody rocznicy śmierci gen. Kustronia (1983 r.), ufundowała także tablicę ku jego czci w kościele pw. św. Kazimierza. Grób gen. Kustronia znajduje się na nowosądeckim cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana.

Reklama