Sądecki Dzień Mózgu 2024 – ogólnopolski ekspert i warsztaty dla osób z demencją

Sądecki Dzień Mózgu 2024 – ogólnopolski ekspert i warsztaty dla osób z demencją

TU I TERAZ WARSZTATY

Fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” już po raz trzeci zaprasza na Sądecki Dzień Mózgu. Tym razem wydarzenie odbędzie się, dzięki dotacji w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny i współpracy z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Organizatorzy zaprosili m.in. Joannę Tokarską ogólnopolską ekspertkę znaną w sieci jako Fizjopozytywna. W ramach wydarzenia odbędą się też warsztaty dla osób z demencją.

Włączamy się w Europejski Dzień Mózgu i głośno mówimy o demencji

Obecnie na świecie ponad 55 mln osób żyje z otępieniem, a do 2050 r. będzie takich osób aż 139 mln. Co roku rozpoznaje się 10 mln przypadków, co oznacza, że co 3 sekundy ktoś na świecie rozpoczyna długą i trudną drogę z chorobą. Szacuje się, że ponad połowa lekarzy (62%) błędnie uważa, że demencja jest częścią normalnego starzenia się. 1/3 opiekunów nie chce ujawniać diagnozy swojego bliskiego, ukrywa ją i wstydzi się, że opiekuje się chorym. A ponad połowa opiekunów przyznaje, że ich zdrowie ucierpiało z powodu długotrwałej i wymagającej opieki. Europejski Dzień Mózgu to okazja, aby głośno mówić o wyzwaniach związanych z problemem demencji oraz profilaktyce. Wiedza o chorobie, jej przyczynach i sposobach opieki to pierwszy krok do lepszego radzenia sobie i wspierania chorych oraz ich rodzinnych opiekunów. W naszym kraju ta wiedza jest nadal niewystarczająca, a brak kompleksowego systemu opieki nad tą szczególną grupą osób jest ogromnym wyzwaniem.

W tym roku Europejski Dzień Mózgu wypada w poniedziałek 18 marca. Wokół tego dnia zainicjowano Tydzień Wiedzy o Mózgu, który trwa od 11 do 17 marca. Z tej okazji, już po raz trzeci w historii nasza Fundacja organizuje Sądecki Dzień Mózgu. Tym razem zorganizowaliśmy też wydarzenia dla osób z demencją a kulminacyjna konferencja, prowadzona przez ekspertki fizjoterapii – Joannę Tokarską i Martę Grzegorczyk odbędzie się pod hasłem „Fizjopozytwnie o demencji” – wyjaśnia Ewa Klag, prezes Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”.

 

Fizjopozytwnie o demencji” – bezpłatna konferencja dla mieszkańców Nowego Sącza i okolic

Konferencja, którą poprowadzą fizjoterapeutki Joanna Tokarska i Marta Grzegorczyk, składa się z wykładów i ćwiczeń dotyczących opieki nad osobami z demencją oraz profilaktyki chorób otępiennych. W to wydarzenie wprowadzą uczestników Ewa Klag, prezes Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” oraz przedstawiciel Akademii Nauk Stosowanych. Całość zakończy się sesją pytań i odpowiedzi. Konferencja odbędzie się 16 marca w godzinach 9.45 – 14.30 na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (wejście od ulicy Ogrodowej). Będzie jej towarzyszyć kilka dodatkowych wydarzeń dostępnych już od godziny 9.00:

  • wystawa prac wykonanych przez osoby z demencją,
  • szkolenie „Pierwsza pomoc dla osób z demencją” (zapisy na stoisku, czas trwania: 45 minut, grupy 10. osobowe)
  • analiza składu ciała,
  • bezpłatny bufet kawowy,
  • stoisko Oriflame.

Poniżej przedstawiamy też szczegółowe zagadnienia, które zostaną omówione i przećwiczone podczas konferencji. Rejestracja tylko na miejscu w dniu wydarzenia od godz. 9.00.

Wykład

  • Jak współpracować z chorym z demencją?

  • Ćwiczenia w demencji

  • Ćwiczenia dla mózgu – czy istnieje takie pojęcie?

  • Jak przygotować osobę żyjącą z demencją do ćwiczeń?

  • Jak projektować trening dla osób z demencją?

  • Czy choroby mózgu będą dotyczyć nas bardziej ze względu na duży procent osób pracujących cały dzień przed komputerem? Czy taka praca siedząca wpływa negatywnie na nasz mózg?

  • Jak radzić sobie ze spastyką?

  • Pozycjonowanie

  • Transfery

  • Opiekunowie poprzez obciążenie w opiece również narażeni są na rozwój demencji

  • Profilaktyka demencji

Warsztaty praktyczne

  • Przykładowe formy ćwiczeń na krzesłach

  • Relaksacja, gimnastyka umysłu

Wydarzenia kulturalne dla osób z demencją

Sądecki Dzień Mózgu 2024 to część projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Kwota dotacji 12 000,00 euro.

Dzięki temu wsparciu Fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” zrealizowała m.in. badanie dotyczące organizacji wydarzeń włączających osoby z demencją. Sformułowane wytyczne zostaną zweryfikowane podczas muzykoterapii i arteterapii dla osób z demencją i ich rodzin, które zostały zaplanowane jako wydarzenia dodatkowe tegorocznego Sądeckiego Dnia Mózgu.

Arteterapia odbędzie się 9 marca w godzinach 10.00 – 12.00 w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ. Zapisy pod numerem telefonu: 662 159 911.

Muzykoterapię zaplanowano na 13 marca. To wydarzenie zamknięte dla podopiecznych domu seniora „Pogodne Dni” oraz ich rodzin.

Współorganizatorem Sądeckiego Dnia Mózgu 2024 jest Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Głównym partnerem Małopolskie Centrum Kultury Sokół, a partnerem merytorycznym związek Alzheimer Polska. Patronat medialny objęły natomiast dwie instytucje: Dobry Tygodnik Sądecki oraz Radio RDN Nowy Sącz.

Tak było w zeszłym roku: https://www.dts24.pl/tu-i-teraz-zwykle-krzyzowki-nie-cwicza-mozgu-sadecki-dzien-mozgu-2023-i-obalanie-mitow/

Reklama